Přeskočit na obsah

Nová psychiatrie v Hradci znamená kvalitativní skok

Po dlouhých čtyřiceti letech vznikla budova projektovaná přímo pro péči o duševně nemocné

V pondělí 12. ledna se ve Fakultní nemocnici Hradec Králové slavnostně otevřela nová psychiatrická klinika. Jde o významný krok z hlediska celé české psychiatrie – poslední stavba projektovaná přímo pro potřeby péče o duševně nemocné vznikla v Česku před více než čtyřiceti lety, tehdy šlo o psychiatrickou kliniku FN Brno. Autorem nové budovy je hradecký architekt Jan Hochman. „Věřím tomu, že psychickou i fyzickou energii lze obtisknout do hmoty a ta že naopak může tuto energii dále vyzařovat. Doufám, že v případě této stavby k takovému pozitivnímu přenosu dojde,“ řekl při této příležitosti.

To hlavní, co návštěvník po vstupu na kliniku cítí, je dojem světla, prostoru a kontaktu s okolím. Určení budovy přitom na první pohled není nijak patrné. Bezpečnostní prvky jsou nenápadné – ať už se jedná o nerozbitná skla v oknech místo mříží, speciálně upravené elektroinstalace nebo to, že všechny příčky jsou zděné, bez použití sádrokartonu.

Všechna tři lůžková oddělení mají téměř identickou dispozici. Velkoryse řešené společné prostory umožňují nekolizní a přímý kontakt personálu s pacienty. Pokoje jsou dvojlůžkové, každý z nich má vlastní sociální zařízení. Dvě oddělení jsou koncipována jako otevřená, třetí jako uzavřené, i z něj však budou mít pacienti přístup do exteriéru – atria upraveného jako japonská zahrada. Nápaditou a do detailu dotaženou podobu získaly i ostatní části kliniky. Prostor pro výuku má kruhovou formu a obsahuje menší seminární místnost pro 20 posluchačů a přednáškový sál pro 40 posluchačů, přičemž obě tyto místnosti lze flexibilně oddělovat nebo naopak spojovat s ústředním respiriem. Stacionář je vybaven skutečně netradičním mobiliářem a vším potřebným zázemím pro arteterapii a fyzioterapii.

„Nová klinika znamená nejen novou budovu, ale je posunem v charakteru péče o psychiatrické pacienty v souladu se zachováním jejich důstojnosti, potenciálu pro život mimo nemocnici, ve kterém budou mít méně strachu z psychiatrie a více sebevědomí pro boj s duševní nemocí. Obrat od zavírání na psychiatrii k hospitalizaci s diagnostickou i léčebnou funkcí je obtížný v prostorách psychiatrických pavilonů a oddělení, které často prozrazují, že lépe řeší problém detence nemocných a ochrany společnosti než návrat pacientovy sebedůvěry, síly a naděje,“ uvádí přednosta hradecké psychiatrie prof. MUDr. Jan Libiger, CSc.

Na celé stavbě je pozoruhodné i to, že náklady ve výši 180 milionů korun nesla nemocnice z vlastních zdrojů, bez státní dotace. Ukončilo se tak více než šedesát let provizoria, kdy klinika využívala nouzovou válečnou budovu z tvárnic a lehkých materiálů, která po větší část své existence byla v havarijním stavu.

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené