Přeskočit na obsah

Nová technika mytí a uchovávání endoskopů nám pomáhá

Jak se změnila vaše práce na novém pracovišti?

Z našeho pohledu, tedy pohledu personálu, jde o kvalitativní změnu. Máme nové podmínky, nové přístroje, novou technologii, a tedy podmínky pro zkvalitnění péče o pacienty. Náš personál - pokud můžu vycházet i z reakcí našich nemocných, kteří buď trvale žijí v zahraničí, nebo si přivezli zkušenost z dovolených - má oproti cizině jiný přístup k práci i k nemocným. U nás jsme pečlivější a preferujeme lidskost. Snažíme se ošetřit pacienta v co nejkratší době, určit diagnózu a včas nastavit správný směr léčby.

Jak se vám spolupracuje s novou technikou? Bylo těžké naučit se ji obsluhovat?

Řekla bych, že je to asi tak, jako když vám do kuchyně přibude něco nového, třeba myčka. Zkušené sestře stačí, když si novou techniku "osahá". Byli jsme dříve zvyklí na jiné přístroje, takže s technikou společnosti Johnson & Johnson, konkrétně myčkami a sušičkami endoskopů, vlastně nyní získáváme první zkušenosti. Mohu však říci, že tato technologie je velice propracovaná.

Jako tým se teprve dáváme dohromady, některé kolegyně přišly z interní gastroenterologické kliniky, z bronchoskopického pracoviště, přibírali jsme také úplně nové zaměstnankyně. Všechny společně jsme se postupně učily krok za krokem, jak obsluhovat nové přístroje. Vložit endoskop do myčky, vyjmout jej po ukončení mycího cyklu a vložit do sušicí skříně není obtížné. Tato technika je uživatelsky velmi příjemná. Teď řešíme plazmovou sterilizaci. Společnost Johnson & Johnson je nám stále nápomocna. Školení probíhá podle potřeb endoskopického centra a na přání i po etapách.

Mohla byste nové přístroje alespoň ve zkratce představit?

AdaptaScope, automatická myčka a dezinfektor flexibilních endoskopů, dokáže najednou dezinfikovat dva endoskopy, a to nezávisle na sobě. Přináší to tu výhodu, že není třeba čekat, až se dokončí mycí cyklus obou přístrojů. Vkládají se do myčky jeden za druhým, tak, jak přicházejí. Sestry je nejdříve dekontaminují, provedou zkoušku těsnosti a vloží do myčky. Potom probíhá samotný mycí cyklus dlouhý zhruba čtyřicet minut. To znamená, že máme sterilní endoskopy stále k dispozici během celého vyšetřovacího dne. Na jeho konci, pokud už dalších endoskopů není zapotřebí, jsou uloženy v sušicích skříních CondiScope, tedy přesně v sušicím a skladovacím systému pro flexibilní endoskopy.

To je výborná věc a pro nás velká pomoc, pomocí hadicového systému jsou endoskopy napojeny na sušicí skříň a vysoušeny horkým vzduchem. Tak je možné je uschovat až 72 hodin bez nutnosti je opakovaně sterilizovat. Druhý den ráno jsou okamžitě k dispozici a bez dalšího mytí a sterilizace je možné jimi vyšetřit a ošetřit první pacienty. Odpadá tak ranní předmývání a celá příprava, takže pro nás, ošetřující personál, je to časově velmi výhodné. První pacienti přicházejí brzy ráno. Kdo je ranní ptáče, může přijít nalačno už v šest hodin a o to dříve se pak může nasnídat.

Sušicí a skladovací systém CondiScope pomáhá i v tom, že jsme schopni vyšetřit pacienty jednak takto časně ráno, jednak okamžitě reagovat na požadavek akutního vyšetření - a to kdykoli. Je-li to možné, ošetříme akutního pacienta u nás v centru, ve zrekonstruovaných prostorách pavilonu Z. Pokud je pacient z výškové budovy naší nemocnice a nebyl by schopen transportu, máme ještě detašované pracoviště v tamním 15. patře. Pro naše účely tam slouží jedna gastroskopická vyšetřovna s mycí místností, kde je jedna myčka. V akutním případě tam od nás z centra dochází lékař a sestra, provedou akutní vyšetření, sestřička zase všechno umyje, zabezpečí a vrací se zpět. Pro takové případy je vždy vyčleněn jeden lékař a jedna sestra jako akutní tým.


S jakými problémy, s jakou diagnózou k vám přicházejí pacienti nejčastěji?

Často vyšetřujeme bolesti břicha a gastrointestinální potíže nejasné etiologie. Část pacientů tvoří akutní případy, jako je například krvácení z peptického vředu nebo jícnových varixů. Část pacientů přichází na preventivní kolonoskopii v rámci screeningu kolorektálního karcinomu. Vzhledem k tomu, že je naše republika na špičce ve výskytu tohoto onemocnění, snažíme se vycházet těmto klientům co možná nejvíce vstříc. Dodržujeme věkové limity a požadavky lékařů z terénu nebo z nemocnice, tito pacienti jsou u nás sledováni a docházejí na opakované kontroly.

Sledujeme rovněž pacienty s idiopatickými střevními záněty, jakými jsou Crohnova choroba a ulcerózní kolitida, jejichž počet není zanedbatelný. Vyskytují se již u malých, třeba osmiletých dětí, značný nárůst výskytu vykazují u středoškoláků a nejvíce snad u vysokoškoláků. Tito pacienti k nám pak také docházejí na pravidelné kontroly. Sledování na jednom endoskopickém pracovišti má velkou výhodu v možnosti porovnávat s předchozími nálezy, což je u idiopatických střevních zánětů pro klinické pracovníky při rozhodování o dalším terapeutickém postupu velmi důležité.

Vy sama jste byla u zrodu endoskopického centra. Mohla jste zasáhnout nebo ovlivnit to, jaké v centru budete mít technologie, jaký bude tým a podobně?

Nastoupila jsem začátkem tohoto roku a přišla jsem z úplně jiného pracoviště. V době mého nástupu bylo celé podlaží endoskopického centra ještě ve fázi stavby - všude jen cihly, malta a prach. Právě tehdy jsme mohli spolupracovat při dolaďování technických detailů stavby tak, aby budoucímu provozu co nejlépe vyhovovaly. Šlo např. o to, aby byly vyvedeny medicinální plyny, optimálně umístěny elektrické zásuvky a přípoje počítačové sítě, aby byla zabudována technika pro filtraci vody, byly na svém místě veškeré odpady, aby fungovalo odsávání, byly zajištěny přívody pro všechny technologie, které souvisejí buď s mytím přístrojů nebo vůbec s ošetřením pacientů, atd. Snažili jsme se také o to, aby pracovní prostředí bylo příjemné jak pro personál, tak pro pacienty.

Výrobní společnosti nám vycházely vstříc, máme třeba vyšetřovací lůžka plně vyhovující našim požadavkům. Zužitkovali jsme tak po léta nasbírané zkušenosti, což nám nyní velmi usnadňuje práci. Jen pro příklad: optimální je, když lékaři v jedné vyšetřovně asistují dvě sestry. Chybí-li jedna třeba pro nemoc nebo je na dovolené, v našich podmínkách může zvládnout asistenci i jedna sestra. Díky vybavení a uživatelsky příjemné technice je schopna se kvalitně postarat o pacienta a zajistit hladký průběh celého vyšetření. I drobnosti pak pomáhají a všechno je vidět na výsledku.

Po diagnostickém výkonu nebo méně závažném terapeutickém výkonu zůstává pacient podle potřeby před odjezdem domů ve stacionáři, kde se dospí z analgosedace nebo účinků sedativa, odpočine si. Tam na něj může počkat i doprovázející osoba.

Jsem přesvědčena, že se nám podařilo společnými silami vybudovat zařízení na velmi slušné úrovni.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené