Nové krevní biomarkery pro lepší rozhodování o léčbě metastatických nádorů prostaty

Počet krevních destiček, koncentrace C‑reaktivního proteinu (CRP) a koncentrace chromograninu A, proteinu, který se nachází v neuroendokrinních buňkách, jsou tři důležité, přitom prostým odběrem krve snadno získatelné ukazatele selhání kombinované hormonální léčby nádorů prostaty.
Výsledky studie autorů z Laboratoře molekulární patologie při Ústavu klinické a molekulární patologie LF UP, která je součástí Národního ústavu pro výzkum rakoviny (NÚVR), Ústavu molekulární a translační medicíny LF UP a FN Olomouc (ÚMTM) a Onkologické kliniky LF UP a FN Olomouc, otiskl mezinárodní odborný časopis Journal of Molecular Diagnostics.
„Léčba snižující koncentrace androgenů je již dlouho první volbou v terapii hormonálně senzitivních nádorů prostaty. V poslední době se u těchto pacientů s metastázami doporučuje kombinace androgen deprivační terapie s inhibitory signální dráhy androgenového receptoru. Aby ale mohli onkologové kontrolovat průběh onemocnění a hodnotit, zda je léčba účinná, popřípadě zda vyžaduje optimalizaci, potřebují k tomu mít biomarkery, které by mohli u pacientů testovat,“ vysvětluje doc. Mgr. Jan Bouchal, Ph.D., vedoucí výzkumné skupiny Laboratoře molekulární patologie ÚMTM a NÚVR.
V publikované studii u pacientů s hormonálně senzitivními nádory prostaty analýza 16 různých biomarkerů identifikovala tři z nich, které nezávisle na jiných faktorech predikují selhání kombinované androgen deprivační terapie s inhibitory signální dráhy androgenového receptoru. Jedná se o počet krevních destiček, koncentraci CRP a koncentraci chromograninu A. „Sledování těchto biomarkerů může poskytnout zásadní informace o progresi onemocnění a o potenciálním selhání léčby, což umožní včasnější a personalizovanější terapeutické intervence,“ uvádí doc. MUDr. Hana Študentová, Ph.D., z Onkologické kliniky LF UP a FN Olomouc, a dodává: „Objev počtu krevních destiček jako nezávislého negativního prediktivního faktoru u hormonálně senzitivního karcinomu prostaty léčeného kombinovanou terapií je obzvláště důležitý ve světle nedávného výzkumu, který zdůrazňuje zásadní roli krevních destiček v podpoře růstu existujících metastáz. Tento výzkum ukázal, že krevní destičky hrají v progresi metastáz dvojí roli – pomáhají v počátečních fázích metastázování tím, že se vážou na nádorové buňky, a také podporují přežití a růst již vzniklých metastatických nádorů potlačením imunitní odpovědi.“
Doc. Bouchal dodává, že vyšetření počtu krevních destiček, CRP a chromograninu A je zavedeno v mnoha tuzemských laboratořích, a proto je lze rychle a snadno použít při péči o pacienty s metastatickými hormonálně senzitivními nádory prostaty. Po dalším ověření u více pacientů by mohly být markery identifikované v publikované analýze prospěšné při rozhodování o léčbě pacientů s agresivními typy metastatického karcinomu prostaty.
Zdroj: Chrenková E, Spurná R, Holá K, et al. Platelets, Chromogranin A, and C‑Reactive Protein Predict Therapy Failure of Metastatic Hormone‑Sensitive Prostate Cancer while miR‑375 Outperforms Prostate‑Specific Antigen in Stratifying Castration‑Resistant Prostate Cancer. J Mol Diagn. 2025;27(6):446–456. doi: 10.1016/j.jmoldx.2025.02.006.