Nové technologie vracejí stáří důstojnost
Osoby nad 60 let dnes tvoří 23 % české populace a prognóza do budoucna ukazuje, že v roce 2050 dosáhnou na hranici 40 %, což znamená, že na jednoho důchodce připadnou jen dva lidé v produktivním věku. Zdravotní odborníci proto zdůrazňují, že vedle snah o neustálé zvyšování kvality poskytované péče je nutné myslet i na to, jak ve zdravotnictví snižovat náklady. Ty se po pětapadesátém roce života pacienta výrazně zvyšují nad průměrné čerpání nákladů na zdravotní péči.
"Chronická onemocnění starších lidí představují největší ekonomickou zátěž zdravotnických rozpočtů," tvrdí Miroslav Palát, prezident České asociace dodavatelů zdravotnických prostředků Czech Med. "Naším cílem je proto usilovat o co největší dostupnost zdravotnických prostředků a jejich efektivní využití tak, abychom lidem zajistili kvalitní péči a život. Tím se sníží ekonomické výdaje spojené i se zhoršováním zdraví ve stáří," vysvětluje Palát.
Starší pacienti bývají dlouhodobě odkázáni na lůžko v souvislosti s úrazy, poruchami kosterního, srdečního a nervového systému, silnými bolestmi, s celkovou slabostí způsobenou akutním nebo chronickým onemocněním, s psychosociálními a psychiatrickými problémy. Řada těchto onemocnění vede k hospitalizaci a celkové imobilitě. Přestože se za posledních deset let díky stoupající kvalitě péče podařilo zkrátit průměrnou délku ošetřovací doby pacienta na sedm a půl dne, pořízení dalších inovativních zdravotnických technologií by podle odborníků znamenalo další úspěchy a další výraznou úsporu nákladů.
"Jednaosmdesátiletou nepohyblivou pacientku přivezli do nemocnice se závažnou diagnózou a těžkým dekubitem - proleženinou. Po měsíci pobytu na elektrickém laterálním polohovacím lůžku se její tělesný i duševní stav zlepšil natolik, že si pacientka byla schopna lůžko sama obsluhovat klientským panelem," potvrzuje příkladem z praxe slova prezidenta CzechMedu staniční sestra VFN v Praze Dana Seilerová.
Moderní zdravotnická technologie, v tomto případě elektrické laterální lůžko, přispěla k rychlejší rekonvalescenci pacientky, čímž zkrátila její pobyt v nemocnici, a tak pomohla snižovat ekonomické náklady na hospitalizaci.
Zdravotnické technologie snižují také riziko tzv. druhotných infekcí. Vzhledem k oslabené imunitě starších lidí se právě této rostoucí skupině pacientů druhotné infekce rozhodně nevyhýbají. Podle statistik WHO získá během pobytu na intenzivní péči infekci každý čtvrtý pacient a ze všech pacientů přijatých do nemocnice jimi trpí pět až deset procent.
"Pacient kupříkladu přijde do nemocnice se zlomeninou, ale komplikace mu způsobí druhotná infekce v ráně. Léčba infekce potom prodlužuje a prodražuje náklady na jeho léčbu," upozorňuje Palát.
EU vyzývá k přípravě na stárnoucí Evropu
Z výsledků evropské studie mezi zdravotními sestrami vyplývá, že 82 % dotázaných je přesvědčeno o preventivní roli lůžka ve vztahu k proleženinám. Snížení námahy při práci potvrzuje 68 % sester. Výrazné ulehčení práce zdravotním sestrám má i ekonomické dopady - sestra se může věnovat více pacientům, její výkon přináší větší efekt a péče o pacienta je kvalitnější. "Přínos technologie laterálního náklonu lůžka ocení především sami pacienti. Nabízí také velký potenciál pro domácí péči," dodává Miroslav Palát. Pořizovací cena technologie přitom nemusí být vysoká - firma LINET umožňuje pacientům si lůžka pouze pronajímat.
Právě efektivní využití zdravotnických technologií při léčbě dlouhodobě nemocných i seniorů a druhotné infekce je jedním z horkých témat současného zdravotnictví nejen v ČR, ale v celé Evropě. "Není se čemu divit - Evropa stárne, zdravotnictví se na tento trend musí připravit a zdravotnické technologie nabízejí i ekonomické řešení," říká prezident CzechMedu Miroslav Palát. Jeho slova potvrzuje i komisařka Evropské komise pro zdraví Androulla Vassiliouová: "Je nutné vynaložit velkou energii na léčení chronických nemocí a ujistit se, že nové inovace jsou použity efektivním způsobem." Její výzva k "přípravě na stárnoucí Evropu" zazněla začátkem května v Praze na ministerské konferenci Finanční udržitelnost zdravotních systémů pořádané v souvislosti s českým předsednictvím v Radě EU a dotýkající se právě tématu stárnutí populace.
Zdroj: MT