Nový „poštovní směrovací kód“ (nejen) pro léčbu nádorů
Zhoubné nádory představují velice „hladový“ typ tkáně – vyžadují kontinuální a relativně masivní dodávku živin. Toto zásobení zajišťuje cévní řečiště vytvářené v procesu neoangiogeneze, a proto zní logicky předpoklad, že kdyby se podařilo odpovídajícím způsobem ovlivnit endotelie těchto zásobních cév, mělo by být možné nádor „vyhladovět“, nebo jej dokonce zlikvidovat jednou cílenou náloží. Otázkou je pouze to, jak účinnou látku k endoteliím dopravit.
S hypotézou nového klíče k likvidaci tumorů přišli nedávno P. Shastri, J. Voigt a J. Christensen z Centra studií biologických signálů Institutu makromolekulární chemie Univerzity ve Freiburgu (Shastri tento institut vede, jeho spolupracovníci jsou postgraduální studenti). A tato trojice také s užitím elektricky nabitých polymerů s příslušnou afinitou k buněčným lipidům vyvinula polymerové nanočástice (jakési minikontejnery o velikosti několika nanometrů), schopné identifikovat specifické buněčné typy na základě jejich biofyzikálních a chemických vlastností bez využití tradičního mechanismu ligand– receptor. Problém těchto receptorů, sloužících jako biologický „poštovní směrovací kód“, spočívá totiž v tom, že v nádorové tkáni se tyto adresy či kódy mohou poměrně rychle pozměňovat; předností směrování nanočástic do endoteliálních buněk na biofyzikálním základě je tedy to, že jde o proces na těchto změnách nezávislý a tudíž mnohem spolehlivější.
Nanočástice injikované do krevního řečiště nacházejí cílové buňky mnohem rychleji a přesněji, pronikají do jejich nitra, na ně navázaná účinná látka tak v něm může začít působit. Nový postup, vyvinutý Shastrim a spol. ve Freiburgu, zasahuje do transportního procesu, který je dominantní právě v endoteliálních buňkách. Ukázalo se totiž, že v endoteliích se ve velkém množství nacházejí struktury označované jako kaveoly. Kaveoly jsou druhem lipidových raftů (mikrodomén plazmatické membrány, bohatých na sfingolipidy a cholesterol, které obsahují četné signalizační a transportní proteiny), který se vyznačuje vysokým obsahem tzv. kaveolinů. Jejich úkolem je mj. signalizace či transport, respektive vytváření vhodného prostředí pro transport a změny signálních molekul. Shastri a spol. zjistili, že pokud připraví nanočástice z negativně nabitého polymeru, jsou schopné těmito vstupními branami do endotelií preferenčně vstupovat. Zdá se tedy, že byl objeven zcela nový poštovní směrovací kód a způsob transportu účinných látek do nádorových buněk, ale nejspíše nejen do nich.
Zdroj: Medical Tribune