Nový systém kompresivní terapie žilní nedostatečnosti
Pokud je na končetině přítomen otok, metodou volby je bandáž krátkotažnými obinadly s vysokým pracovním a nízkým klidovým tlakem. I odborný personál však velmi často přikládá bandáž nesprávně, o laicích ani nemluvě. Jakmile otok ustoupí, pacienti obvykle preferují kompresivní elastické punčochy. I u této varianty léčby je ale obtížné dosáhnout uspokojivé spolupráce nemocných.
Určitý pokrok v tomto směru přináší nový systém pro kompresivní terapii s názvem Saphenamed, který byl představen na pardubickém kongresu věnovaném léčbě ran. Skládá se ze dvou punčoch pro každou končetinu, které dohromady vytvářejí konstantní klidový tlak 40 mm Hg. Spodní punčocha (bílá) vyvíjí tlak 18 mm Hg a je možné ji nosit i trvale. Horní punčocha (hnědá) působí tlakem 22 mm Hg a je určena k denní aplikaci. Při výrobě bylo použito speciální pletení ve tvaru vln, které do sebe navzájem zapadají, a udrží tak jednotlivé vrstvy v ideální pozici, čímž je dosaženo rovnoměrného a konstantního klidového tlaku. Tím se také systém komprese Saphenamed liší od běžných kompresivních punčoch, které mají dlouhotažné vlastnosti materiálu, a to nedovoluje kontinuální použití během celých 24 hodin.
Trvalý a přitom správný tlak je pro úspěšnost léčby klíčový. „Požádali jsme 40 cévních specialistů, aby aplikovali bandáž, jak nejlépe umějí. Pak jsme měřili tlak, kterého tato bandáž dosáhla. Rozmezí těchto hodnot bylo obrovské – u tří čtvrtin pacientů se pohybovalo v intervalu od 40 do 75 mm Hg, čtvrtina však byla i mimo tento rozsah. Pokud je tlak příliš velký, není pro pacienta snesitelný a on si obinadlo prostě sundá,“ řekl uvedl prof. Dr. Hans Smola, dermatolog z Univerzity v Kolíně nad Rýnem, který se na vývoji systému Saphenamed podílel.
Chronická žilní nedostatečnost mnohdy vede ke vzniku ulcerace. „Velmi často se setkáváme s tím, že bércový vřed, respektive rána obecně je považován za kontraindikaci kompresivní terapie. To je omyl. Dosud však platilo, že při ulceraci jsme dávali přednost bandáži. Saphenamed je ale možné kombinovat se všemi systémy hojení ran,“ uvedl prof. Smola.
Pro pacienty je podstatné, že tyto punčochy nijak neomezují pohyblivost a především to, že díky rozložení tlaku do samostatných dílů je oblékání velmi snadné. Horní punčocha je určena pouze pro denní nošení, spodní punčochu lze nosit celých 24 hodin.
Systém komprese Saphenamed je k dostání v šesti velikostech. Součástí balení je jedna horní punčocha a dvě spodní punčochy pro možnost dodržení každodenní hygieny. Všechny díly lze běžně prát. Podle údajů výrobce by se cena měla pohybovat kolem 1 400 korun, probíhá jednání o úhradě z prostředků veřejného pojištění.
Zdroj: