O sepsi již tradičně v Ostravě
V minulém roce navíc došlo k rozšíření kursu na čtyři dny, ale ani tak nebyl problém naplnit program zajímavými a aktuálními tématy, přičemž kvantita v žádném případě nebyla na úkor kvality. Organizační struktura byla založena na nejmodernějších trendech v pořádání medicínských setkání, zahrnovala setkání s odborníky, pro-con diskuse, panelové diskuse či monotematické celky souběžně se základními bloky přednášek. Celý komplex doplňovaly výukové lekce zaměřené na praktické otázky péče na jednotkách intenzivní péče. Nechyběla samozřejmě ani posterová sekce. Přednášek bylo tolik a témata tak zajímavá, že bylo těžké se vzhledem k jejich souběhu rozhodnout, kterou z nich navštívit. Kromě uznávaných odborníků z Čech a Slovenska vystoupila na kursu se svými přednáškami i řada významných zahraničních hostů z Kanady, USA, Švédska, Švýcarska, Belgie, Francie a Německa.
Program nabitý mnoha zajímavými sděleními
Kurs odstartovalo 7. minisymposium s názvem „Novinky intenzivní péče v pediatrii“ a ve velmi nabitém programu zde byly prezentovány pohledy různých oborů na problematiku dětské intenzivní péče. Hlavní část přednáškového programu probíhala paralelně ve velkém kongresovém sále a první den byl věnován problematice výživy v intenzivní péči. Blok zahájil prof. MUDr. L. Sobotka, Ph.D., z Kliniky gerontologické a metabolické FN v Hradci Králové svým sdělením na téma „Koncept nutriční farmakoterapie u kriticky nemocných“. Následující část se věnovala farmakonutrientům, jednotliví přednášející postupně probrali otázky týkající se využití glukózy, glutaminu a argininu, omega- 3 a omega-6 nenasycených MK, větvených AK, antioxidačních látek, selenu a také alternativních možností farmakonutrice. Hlavní přednáškový blok prvního dne pak zakončila sekce „Nutriční podpora u vybraných onemocnění“. Zde byly prezentovány pohledy na nutriční intervenci u sepse, ARDS (Adult Respiratory Distress Syndrome, syndrom dechové tísně dopělých), selhání jater a ledvin, u akutní pankreatitidy, v rámci perioperační péče a při hojení ran.
Druhý kongresový den zahájil v hlavním sále MUDr. M. Paulíny z FN Kramáre v Bratislavě přednáškou o stále aktuálním problému: „Tekutiny u kriticky chorého pacienta – dobrý sluha, ale zlý pán“, po které následovala velice plodná panelová diskuse. V Rudolfově salonku probíhala v té době setkání s experty, kde se debatovalo o vývoji bakteriální rezistence a otázkách implementace mezinárodních guidelines pro léčbu sepse u nás a na Slovensku. Po krátké přestávce pokračoval program v kongresovém sále dlouho očekávanou sekcí „Severe Sepsis – Hot Topics“, jejímž hlavním lákadlem byla vystoupení zahraničních veličin v oboru intenzivní péče, prof. L. Ulloa z USA („Cholinergic anti-inflammatory pathway during lethal endotoxemia“) a prof. J. Marshalla z Kanady („PIRO concept – where are now?“). Sekci důstojně zakončil MUDr. M. Průcha, Ph.D., z Oddělení klinické biochemie, hematologie a imunologie Nemocnice Na Homolce v Praze svým sdělením „Imunogenetics of sepsis“. Odpolední blok hlavního programu sestával ze dvou sekcí. První „Méně časté zdroje sepse u chirurgických nemocných“ se věnovala dekubitální sepsi, nekrotizujícím infekcím měkkých tkání, infekci implantovaných syntetických materiálů (síťky, cévní protézy), sinusitidě a močovým infekcím. Druhá část se pak zabývala problematikou diagnostiky a léčby mykotických infekcí na JIP. Rudolfův salonek byl v odpoledních hodinách svědkem velmi zajímavé pro-con diskuse o inhalačním podávání antibiotik, kde se mezi sebou utkali MUDr. Jiří Tichý z Anesteziologicko-resuscitační kliniky FN Ostrava (pro) a prof. MUDr. Milan Kolář, Ph.D., z Ústavu mikrobiologie FNO a LF UP v Olomouci (con). Následovaly výukové lekce věnované výskytu AIDS, invazivních meningokokových infekcí a atypických pneumonií na JIP. V sále Galerie se dopoledne hovořilo o novinkách v kardiopulmonální resuscitaci, mimo jiné se diskutovalo o nutnosti rutinního užití umělého dýchání v každé situaci a o postavení fibrinolýzy po KPR (kardiopulmonální resuscitaci).
Program třetího dne byl opět rozdělen do tří, paralelně probíhajících větví. Ve velkém kongresovém sále zahájili gastroenterologové svůj blok „Intenzivní péče v interně – gastroenterologie“ přednáškou o endoskopické terapii krvácení do GIT a o významu TIPS (transjugulárního intrahepatálního portosystémového shuntu), téma přednesl průkopník metody TIPS v Čechách prof. MUDr. Petr Hůlek, CSc., z LF UK v Hradci Králové. Následovala sdělení o akutním selhání jater, o možnostech arteficiální podpory jaterních funkcí a indikacích k transplantaci u akutního selhání. Po přestávce na kávu vystoupil prof. H. Herwald ze Švédska s příspěvkem k tématu patofyziologie přemrštěné imunitní reakce s názvem „Contact activation in bacterial infection“. Odpoledne v kongresovém sále patřilo nejnovějším poznatkům na poli tkáňové perfuze a mikrocirkulace v sepsi. Hlavní program tohoto dne zakončil blok věnovaný hematologické problematice v intenzivní péči – trombocytopenie, srovnání UFH (nefrakcionovaného heparinu) a LMWH (nízkomolekulárního heparinu), TFPI (Tissue Factor Pathway Inhibitor, inhibitoru tkáňového faktoru) v sepsi. V Rudolfově salonku probíhaly střídavě výukové lekce (masivní plicní embolie, organoprotekce mozku a ledvin, mechanická podpora krevního oběhu a další) a expertní setkání (imunomonitoring). V sále Galerie bylo možno vyslechnout sdělení „Revize a novinky v doporučených postupech“ týkající se antibiotik, tekutinové resuscitace, ventilační podpory, farmakologické podpory oběhu a řady dalších. V odpoledních hodinách se zde přednášelo o analgosedaci v delirantních stavech na JIP a imunologických tématech důležitých pro intenzivisty (cytokinová diagnostika, adaptivní imunita při sepsi, stadia SIRS – systémové zánětové odpovědi organismu, apod.).
Poslední den kongresu si udržel i přes patrný úbytek posluchačů v auditoriu stále vysokou návštěvnost. Odměnou za výdrž byly velmi zdařilé přednášky pokrývající biochemické aspekty péče o nemocné v intenzivní péči, jako je problematika hyper- a hyponatrémie („Pohled biochemika“ prof. MUDr. Antonína Jabora, CSc., z Pracoviště laboratorních metod, IKEM, Praha), SIADH (syndrom nepřiměřené sekrece antidiuretického hormonu), renální regulace tonicity či centrální pontinní myelinolázy. Vrcholem a zároveň závěrem hlavního přednáškového bloku posledního dne bylo sdělení prof. M. Malbraina z Belgie na téma „Abdominal Compartment Syndrome – a 2008 update“. Výukové lekce a expertní setkání v Rudolfově salonku byly závěrečný den věnovány neurologické problematice na JIP (cévní mozkové příhody – CMP, status epilepticus, polyneuromyopatie kriticky nemocných, ...). Program v sále Galerie se ve dvou blocích zabýval intenzivní péčí v neurologii a několika dalšími novinkami na téma těžké sepse, které nebyly zařazeny v jiných blocích.
Závěrem je možno konstatovat, že organizátoři i řečníci se svých rolí zhostili se ctí, a potvrdili tak již tradiční vysokou úroveň a prestiž ostravských postgraduálních kursů Sepse a MODS.
Zdroj: