O traumatologii v Rožnově pod Radhoštěm
Nosným tématem byla výměna zkušeností zástupců předních traumatologických pracovišť v ošetřování polytraumat – s návazností na přednemocniční péči a urgentní příjmy, včetně ošetřování polytraumat u dětí. Z rozsáhlé diskuse vyplynula potřeba zlepšení vzájemné spolupráce, především v časovém zrychlení primární diagnostiky v první resuscitační fázi s urgentní návazností na operační ošetření dutinových a končetinových poranění.
Část programu byla věnována také problematice léčby komplexních a otevřených zlomenin zevními fixatéry, včetně řešení poúrazových komplikací pomocí zevních fixatérů a následné rekonstrukční operace. Sesterská sekce symposia byla věnována pooperační péči o úrazové pacienty, včetně zajištění bezpečí pacienta např. u zraněných nevidomých, ale také bezpečnosti zdravotnického personálu na traumatologických odděleních při ošetřování agresivních pacientů, se zdůrazněním politické asertivity v ošetřovatelství.
Součástí ostravského setkání byl rovněž workshop pro lékaře a zdravotní sestry operačních sálů zaměřený na nácvik nových operačních metod – navigovaných osteosyntéz v traumatologii –, kterého se zúčastnilo třicet zdravotníků.
II. národní kongres o dopravních úrazech
Součástí rozvoje úrazové chirurgie je i výměna zkušeností na meziresortních kongresech, které pravidelně pořádá Česká společnost úrazové chirurgie ČLS JEP. V letošním roce se takové národní setkání konalo 16. a 17. září v Ostravě.
Hlavním tématem této akce bylo řešení dopravní úrazovosti v České republice. Kongresu se zúčastnilo více než 200 odborníků nejen z oboru medicíny, ale velmi zajímavé přednášky měli také zástupci dopravní policie Policejního prezidia České republiky (pplk. Ing. R. Tesařík), ministerstva dopravy (Ing. J. Zvára) či Centra dopravního výzkumu (Ing. J. Frič). O prevenci dětských úrazů v dopravě a v předškolním vzdělávání informovala účastníky Mgr. J. Novotná z Jihočeské univerzity a Mgr. I. Provalilová z Centra dopravního výzkumu.
Nosná část programu byla věnována řešení problematiky hromadných úrazů a medicíně katastrof. Pracovníci Traumatologického centra FN Ostrava a Integrovaného záchranného systému Moravskoslezského kraje prezentovali v celém rozsahu analýzu nehodového děje při srážce tramvají v Ostravě-Vřesině, kde bylo zraněno 45 lidí, a řešení následků hromadného vlakového neštěstí ve Studénce (67 zraněných, 7 mrtvých). V této sekci přednášeli znalci různých oborů, kteří danou problematiku řešili – např. zástupci Znaleckého ústavu, Drážní inspekce, Policie ČR, dále hasiči, soudní lékaři, ale i psychologové. Ti museli řešit nejen psychickou odezvu u zraněných a psychický dopad na jejich rodinné příslušníky, ale rovněž psychické změny členů zásahových jednotek policie, hasičů a záchranářů. Účastníci kongresu pak byli seznámeni nejen s organizací a ošetřováním poraněných z hromadného neštěstí, ale i s vyšetřováním jejich příčin, ekonomickými dopady a trestně-právním řešením.
V závěrečné panelové diskusi se pak účastníci sjezdu shodli na nutnosti ještě užší meziresortní spolupráce všech zainteresovaných složek podílejících se na řešení následků hromadných úrazů a navrhli možnosti řešení k prevenci jejich předcházení.
Zdroj: