Přeskočit na obsah

Očekávání roku 2008

MUDr. Pavel Vepřek, předseda pořadatelského sdružení Občan, v úvodu připomněl, že dvě systémové změny vkročí do českého zdravotnictví okamžitě po novoročním přípitku - tedy regulační pacientské poplatky a nový mechanismus regulace, cenotvorby a úhrady léčiv. „Veřejnost asi bude věnovat o mnoho větší pozornost drobným poplatkům než změně druhé, přestože ta do medicíny i do ekonomiky zdravotnictví dopadne významněji,“ řekl. Průběh roku pak podle něho přinese především „obrábění“ sedmi zákonů, které od roku 2009 začnou korigovat chod celého systému.

Podle Ing. Ladislava Friedricha, CSc., viceprezidenta Svazu zdravotních pojišťoven ČR, je veledůležitým činitelem pro vývoj druhé fáze reformy v roce 2008 čas. „Jsme svědky například toho, jak letos na poslední chvíli finišuje informační kampaň k regulačním poplatkům, jak se rychle doplňuje metodika léčiv a jak všichni doufáme, že bude včas k dispozici ceník léčiv s novými položkami, včetně započitatelného poplatku,“ řekl.

Očekávání od roku 2008

Ladislav Friedrich však varuje před závažným problémem, který by mohl způsobit případný časový skluz v přípravě změn platných od roku 2009. Například v transformaci zdravotních pojišťoven. Ta se vůči pojištěncům sice začne projevovat až v průběhu let 2009 a 2010, ale nejistota pro střednědobá rozhodnutí, která se v každé pojišťovně i zdravotnickém zařízení průběžně provádějí, může být podle něho velmi kontraproduktivní.

Výkonný ředitel Mezinárodní asociace farmaceutických společností (MAFS) PharmDr. Radim Petráš nazval svůj diskusní příspěvek Ve zdravotnictví polojasno. Jasnější část pomyslné oblohy vidí v tom, že se do národní legislativy konečně podařilo vtělit tzv. transparenční směrnici EU. Takže nový systém lékových agend naplní principy zdůvodnitelnosti rozhodnutí a závaznosti časových lhůt pro projednávání a přinese i možnost využít nezávislého odvolacího procesu. „Oblačno“ je ale podle něho prozatím nad praktickými pravidly cenotvorby a stanovením konkrétní výše úhrad léků. Obává se možného konfliktu politicky deklarovaného zájmu zajistit dostupnost inovativních léků s realitou jeho naplňování. „Doslova bouřku nad novými léky může rozpoutat fakt, že v novém systému jim hrozí nejen příliš nízké úhrady, ale postihnou je i preskripční omezení vázaná na odbornost předepisujícího lékaře, což jejich dostupnosti pro pacienty určitě neprospěje,“ řekl R. Petráš.

Předseda Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost ČR MUDr. Pavel Neugebauer věří, že reforma zdravotnictví se mimo jiné bude účinně zabývat personálním ohrožením specializace praktický lékař (pro děti i pro dospělé).

„Jako jeden z reformních pilířů bývá udávána transformace fakultních nemocnic v univerzitní. Jedna z otázek zní: Dokáží se dohodnout resorty zdravotnictví a školství? Nás ale také v této souvislosti napadá otázka na perspektivy vzdělávání v našem nyní tak neatraktivním oboru. Pro rok 2008 se jeví jako dílčí řešení dotační program ministerstva zdravotnictví. Bude to ale opravdu mezikrok k systémovému řešení, nebo povede jen k dalšímu oddálení problému?“ ptá se P. Neugebauer.

Součástí diskusí Dialogem k reformě bývá i písemná anketa k tématu panelu. Tentokrát jedna z anketních otázek zněla, jaká největší pozitiva lze očekávat od změn v roce 2008. Příznačně razantně odpověděl předseda sněmovního zdravotního výboru MUDr. David Rath: „Ptát se na pozitiva mohou jen přívrženci černého humoru. Pozitivem se mi jeví fakt, že dál rychle poroste počet lidí nostalgicky vzpomínajících na dobu, kdy resort řídil David Rath.“

Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 36/2007, strana B1

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené