Přeskočit na obsah

Ocenění těch, kteří v anesteziologii zvedají laťku

Výroční kongres České společnosti anesteziologie, resuscitace a intenzívní medicíny ČLS JEP je také příležitostí k ocenění odborníků, kteří jakkoli přispívají k rozvoji oboru. Patří sem i vyhlášení výsledků soutěže o nejlepší odborné publikace.Počtovu cenu za nejlepší původní práci publikovanou v časopisu Anesteziologie a intenzivní medicína si z kongresu ČSARIM odnesl MUDr. Petr Mokrejš za článek Resuscitační poranění u mimonemocničních náhlých zástav oběhu.

Keszlerovu cenu za nejlepší publikovanou práci s oborovou tematikou v časopise s IF v tištěné nebo elektronické verzi získal MUDr. Ivan Čundrle jr. z Brna za článek v časopisu The Annals of Thoracic Surgery (Resisting End-Tidal Carbon Dioxide Predicts Respiratory Complications in Patients Undergoing Thoracic Surgical Procedures).

Cenu prof. Kalendy za nejlepší knižní publikaci obdrželi doc. MUDr. Tomáš Vymazal, Ph.D., a doc. MUDr. Pavel Michálek, Ph.D., za knihu Anestezie a pooperační péče v hrudní chirurgii.

Dvořáčkova cena za nejlepší původní práci v oblasti anesteziologie a perioperační medicíny byla udělena brněnskému týmu doc. MUDr. Petra Štourače, Ph.D., za článek Low‑Dose or High‑Dose Rocuronium Reversed with Neostigmine or Sugammadex for Cesarean Delivery Anesthesia: A Randomized Controlled Noninferiority Trial of Time to Tracheal Intubation and Extubation.

Doc. Štourač také obdržel čestné uznání za práci v oboru a za přínos k jeho rozvoji, stejně jako MUDr. Miroslav Čermák.

Čestná členství ČSARIM byla předána prof. MUDr. Karlu Cvachovcovi, CSc., MBA, a prof. MUDr. Milanu Adamusovi, Ph.D.

Nositelkou medaile Celestýna Opitze se stala MUDr. Magdalena Fořtová, zlatou medaili České lékařské společnosti J. E. Purkyně získala prof. MUDr. Danuše Táborská, DrSc., za mimořádný přínos oboru.

Zahajovací program pokračoval Lemonovou přednáškou, kterou si připravil doc. MUDr. Jiří Málek, CSc. Přehledně popsal postupný vývoj anestezie, nejvíce se věnoval osobnosti Celestýna Opitze, který byl průkopníkem éterové narkózy na našem území. Poprvé celkovou anestezii podal před 170 lety a toto výročí bylo jednou z tematických dominant kongresu. Osobností roku se stal MUDr. Radomir Čumlivski, CSc., z Vídně, který tento blok zakončil přednáškou zabývající se etikou v každodenní anesteziologické praxi. Ten ve svém sdělení mimo jiné varoval před dehumanizací pacienta v současné praxi.

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené

Dum spiro, spero…

7. 12. 2021

Jeden kongres, jedno sympozium, ale hned dvě témata – jednak CHOPN, jednak deprese. To, co je spojuje, jsou třeba smutná čísla ze statistik. Podle…

Krátce

7. 12. 2021

Co je nového u nealkoholické steatohepatitidy? Vzhledem k rostoucímu významu nealkoholického ztukovatění jater (NAFLD) a jeho zánětlivých projevů …

Nejen ukolébavky

7. 12. 2021

Na svět ročně přichází asi 15 milionů předčasně narozených dětí. Různou, někdy dlouhou dobu žijí na novorozeneckých jednotkách intenzivní péče.…