Očkování proti chřipce s ohledem na COVID‑19
Zájem veřejnosti o očkování proti chřipce může být letos vyšší než obvykle. Očkovat by se měli i lidé v riziku vážného průběhu COVID‑19. Souběh chřipky a COVID‑19 by pro ně mohl znamenat příliš velké riziko.
Očkování proti chřipce a pneumokokovým onemocněním mohou zmírnit dopady nového koronaviru u zranitelné části populace, uvádí Česká vakcinologická společnost ČLS JEP. Jednoduše proto, že souběh infekce chřipkou a COVID‑19 může zvýšit riziko závažnějšího průběhu nemoci a výskytu komplikací.
Vakcinologové vyzývají lékaře, aby se připravili na letošní očkování proti chřipce a kromě stávajících rizikových skupin je doporučili i dalším lidem, u kterých je vyšší riziko vážného průběhu COVID‑19. „I přesto, že se u nás díky striktním opatřením podařilo udržet šíření relativně pod kontrolou, globální pandemie COVID‑19 akcentovala fragilitu rizikových skupin, zejména seniorů a chronických pacientů, a zároveň poukázala na to, jak obrovskou ekonomickou zátěží by mohla být pro zdravotní systém i celou národní ekonomiku,“ píší vakcinologové.
Praktičtí lékaři by si podle vakcinologů měli zajistit pomocí předobjednávek dostatek vakcín proti chřipce, očekává se totiž vyšší zájem veřejnosti o očkování. V poslední době vrcholí epidemie chřipky v Česku obvykle až v průběhu února, zahájit aktivní chřipkovou očkovací kampaň je proto vhodné počátkem října.
„Zaznamenáváme signály, že je třeba se v letošním roce připravit na zvýšený zájem o očkování proti chřipce v České republice i v celoevropském měřítku,“ uvádí ve své zprávě Česká vakcinologická společnost ČLS JEP.
Chřipka v České republice každoročně ohrožuje zdraví statisíců pacientů a vyžádá si život téměř dvou tisíc z nich. „Nikdo dnes nemůže vyloučit trvalou přítomnost SARS‑CoV‑2 v populaci a další vlny epidemie v České republice. Koincidence chřipky a COVID‑19 u jednoho pacienta může zvýšit riziko závažnějšího průběhu nemoci a výskytu komplikací,“ upozorňují vakcinologové. Při výběru vakcíny Česká vakcinologická společnost ČLS JEP doporučuje použití tetravalentní vakcíny proti chřipce. Kdo by tedy měl být podle sdělení České vakcinologické společnosti očkován proti chřipce:
- osoby s chronickým onemocněním plic (zahrnuje i středně závažné a závažné asthma bronchiale) s dlouhodobou systémovou farmakologickou léčbou;
- osoby s onemocněním srdce a/nebo velkých cév s dlouhodobou systémovou farmakologickou léčbou, např. hypertenze;
- osoby s chronickým onemocněním ledvin a jater;
- pacienti s farmakologicky léčeným diabetem mellitus;
- pacienti s poruchou imunitního systému, např. pacienti s imunosupresivní léčbou (steroidy, infekce HIV apod.) a asplenici/hyposplenici;
- pacienti s protinádorovou léčbou;
- pacienti před transplantací a po transplantaci solidních orgánů a/nebo kostní dřeně;
- osoby s těžkou obezitou (BMI nad 40 kg/m2);
- osoby starší 65 let věku.
Očkování proti chřipce by se mělo rovněž stát samozřejmostí pro všechny zdravotnické pracovníky jako součást ochrany pracovníka a jeho pacientů.
Zdroj: MT