Přeskočit na obsah

Očkujme první dávku, říká imunolog Thon

Pokud se podle jeho slov totiž u nás začne šířit i další mutace viru, což se děje, a stát nevyužije časový prostor následujících 14 dnů k tomu, aby první dávku zajistil pro co největší části zranitelné populace, pak si zadělává na téměř neřešitelný problém. „Vláda dala nějaké doporučení, rozhodují ale hejtmani v krajích. To ovšem většinou nejsou lékaři, takže vycházejí z návodů k vakcínám. Tam vyrábějící firma napíše, že je lék vyzkoušený v nějakém modu, který garantuje. Ale už nenapíše, že to může fungovat i jinak a že jsme v nouzové pandemické situaci a umírají lidé. Pro ně je tento popis výhodný a nedělají si s tím problém, je to právně nepostižitelné. Cílené podání první dávky rizikovým však může rychle vyvést Českou republiku z nejhoršího a zachránit životy i ekonomiku, nebere se však na to zřetel. Již první dávka významně chrání proti těžkému průběhu covid-19 a tím proti potřebě léčby v zahlcené nemocnici. Je pravděpodobné, že stejně jako celá populace, tak i mnoho procent seniorů infekci prodělalo a vakcínu nepotřebují, natož aby byli přeočkováni podruhé. Z imunologického hlediska víme, že buněčná imunitní paměť přetrvává dlouhé měsíce, podle posledních výzkumů déle než osm měsíců. Měl by se tedy napoprvé naočkovat jednou dávkou co nejvíce zranitelné populace, která se s infekcí ještě nesetkala, což se dá zjistit i podle stavu protilátek. Pokud toto období zmeškáme, dojde nejen u nás, ale i v celé Evropě téměř ke katastrofě a lidé budou umírat daleko více,“ varuje Vojtěch Thon.

Z Velké Británie podle Vojtěcha Thona víme, že jedna dávka stačí, když je vakcíny málo. „Než se současné dávky použijí, měly by podle všeho přijít další vakcíny a může se přeočkovávat. Česká republika jako bývalá vakcinační velmoc by se měla zachovat stejně jako Britové, se kterými spolupracujeme,“ uzavírá brněnský imunolog.

 

Ministerstvo reaguje na koncept vakcinace s maximálním využitím jedné dávky
Úřady neuvažují o poskytování pouze jedné dávky vakcín, které byly schváleny s dvoudávkovým schématem. Ministr zdravotnictví doc. Jan Blatný označil 29. ledna sdělení, že by stačilo očkovat proti covid-19 jednou dávkou vakcíny s dvoudávkovým schématem, za často šířenou dezinformaci. „Použití pouze jedné dávky z důvodu úspory není opodstatněné, navíc je to v rozporu s registrací vakcíny. Jedna dávka neposkytuje dostatečnou účinnost, dvě dávky vakcíny zaručují delší ochranný účinek,“ uvedl doc. Blatný.

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené