Od dětských vaniček k digitalizaci
Když pacient vejde z čekárny do prostor samotných endoskopických pracovišť, potřebuje průvodce, aby se orientoval ve dvou dlouhých, propojených chodbách a spoustě dveří. Do vyšetřoven vedou jen některé. Navíc není vyšetřovna jako vyšetřovna, záleží na tom, zda nemocný přichází na doporučení gastroenterologa či plicního lékaře. A když gastroenterologa, jaký typ vyšetření je vyžadován? Bez sestřiček by tu byl člověk bezradný nebo by musel dostat orientační plánek.
Přístroje v pohotovosti
"Vyzkoušejte si rukou, jak tu stále proudí teplý vzduch," vybízí nás zdravotní sestra Petra Absolonová a otevírá dveře sušičky endoskopů. Nemůžeme ale zkoušet dlouho, dveře skříně, v níž může být vedle sebe pověšeno až deset endoskopů, se musejí zase rychle zavřít. Dlouhé větrání není pro udržení sterility přístrojů žádoucí.
Čisté endoskopy se do sušicí skříně ukládají až na konci pracovního dne. Odtud je zdravotníci druhý den ráno mohou vzít a okamžitě, bez jakékoliv další sterilizace použít u prvního pacienta. "Než přístroj ze sušičky vyndám, vyjedu si o něm registraci," ukazuje nezbytný úkon Petra Absolonová a mačká knoflík na skříni. Vzápětí z otvoru, jaký známe z jiných automatů, vyjíždí lístek s potřebnými údaji.
Endoskopy mohou být v sušičce připravené k okamžitému použití po dobu 72 hodin, některé přístroje se ale ve skříni "neohřejí" ani celou noc. "Od půl páté odpoledne do sedmé ráno míváme doma na telefonu pohotovostní služby - když je třeba, přijedeme, vezmeme endoskop ze skříně a ihned můžeme akutního pacienta vyšetřit," dodává sestřička.
Skutečnost, že odpadá předpříprava endoskopů, umožňuje, aby první objednaný pacient mohl být v centru vyšetřen už v šest ráno. "Někteří lidé to vítají - mají výkon brzy za sebou a mohou se hned poté nasnídat," připomíná další zvýšení pacientského komfortu vrchní sestra Jana Popelínská.
Kdo myje, ten se učí
Zastavujeme se v jedné z místností určených k čištění a dezinfekci endoskopů. Až do otevření endoskopického centra v nemocnici speciální místnost na tuto práci nebyla. Endoskopy po každém výkonu kompletně myly a připravovaly pro dalšího pacienta sestry samy. "Základní omytí před umístěním do pračky jsme dělaly v dětských vaničkách," vzpomíná na nedávnou minulost Petra Absolonová. "Teď jen přístroj rozebereme, otřeme dezinfekčními ubrousky a vyčistíme jeho obsah propláchnutím enzymatickým roztokem. Pak už jen vše odneseme do čisticí místnosti a předáme sanitářkám." Sestřičky díky tomu mají více času na pacienty a na svou profesionální práci.
V čisticí místnosti se však tentokrát nad nerezovým dřezem nesklání sanitářka. Endoskop tu s rouškou na ústech čistí sestra Petra Blažke. Jelikož na toto pracoviště přecházely nejen sestřičky znalé endoskopie, ale i z jiných pracovišť, je služba při umývání endoskopů součástí jejich zaškolování. Petra Blažke působila předtím na ARO, takže s technikou pracovala hodně, ale endoskopy nepoužívala. "V umývárně mi rukama za den projde dvacet až třicet endoskopů, mám možnost si přístroj důkladně osahat a poznat ho. Konečně když budu během pohotovosti sloužit akutním pacientům, čištění i dezinfekci endoskopu budu muset zvládnout sama," říká přívětivá sestřička a pod rouškou se určitě usmívá.
Za jejími zády hučí pračka, v níž se nezávisle na sobě myjí dva endoskopy - po čtyřiceti minutách bude každý z nich k dispozici. Než jej sestřička vyjme, vytiskne jí nová pračka opět k přístroji potřebný registrační lístek. Ten bude mít pacient přiložen ve své kartě spolu s pozdějšími výsledky vyšetření.
Prostředí budí důvěru
Na konci naší prohlídky nám sestřička z bronchoskopické vyšetřovny Regína Slavíková, která do endoskopického centra přešla z plicní kliniky, ukazuje plazmový sterilizátor nástrojů. "Na bývalém pracovišti se nám stávalo, že jsme nemohli vyšetřovat, protože nám došly kleště na odběr vzorků, a čekali jsme, až je dostaneme z centrální sterilizace. Teď je zhruba za půl hodiny po spuštění plazmového sterilizátoru máme opět připravené k výkonům." Velkou změnou je pro zdravotníky rozlehlost pracoviště: všichni byli zvyklí na skromnější, menší prostory - pár místností, nikoliv celý velký kus patra. Shodují se na tom, že se nyní o dost víc naběhají.
Paní náměstkyně Mgr. Erna Mičudová ale vidí jiné výhody velkého centra, které kroky navíc určitě vyváží: "Nebudeme mít mrtvé zásoby v různých skladech jednotlivých endoskopických pracovišť, soustředění nákupů pro jeden sklad je ekonomickou výhodou. Také se zvýší odbornost personálu, sestřičky budou spolupracovat a předávat si zkušenosti. Na tom nakonec vydělá pacient, protože se mu dostane kvalitnější péče." Existuje ještě jedna výhoda pro některé nemocné: pokud budou muset absolvovat více různých endoskopických vyšetření, přijdou pokaždé na totéž pracoviště. A prostředí, které již známe, nás tolik nestresuje.
Zdroj: Medical Tribune