Od neurochirurgické „filiálky“ k české špičce
Tento program začal právě před dvaceti lety a jeho začátky byly z dnešního pohledu skutečně skromné. V roce 1990 se hledalo smysluplné využití pro novou, na tehdejší dobu velmi moderní budovu někdejšího Státního sanatoria, známého pod zkratkou SANOPZ.
Jeho proměna v Nemocnici Na Homolce byla jedním ze symbolů změn, k nimž tehdy ve společnosti došlo. Tato nemocnice už nadále neměla sloužit několika vyvoleným, ale všem pacientům. Že by zde měla vzniknout i neurochirurgie, bylo jen logické. V Praze a Středočeském kraji neexistovalo civilní neurochirurgické pracoviště a potřeba takové péče byla více než palčivá.
"V Ústřední vojenské nemocnici ve Střešovicích sice byla neurochirurgická klinika, ta se však přednostně starala o příslušníky armády a kapacitně nestačila požadavkům, takže ostatní pacienti zde byli operováni v mnohem menší míře, než bylo zapotřebí. Především úrazy centrálního nervového systému se běžně ošetřovaly na chirurgických odděleních a tomu odpovídaly i výsledky," popisuje výchozí situaci MUDr. Michal Šetlík, současný primář Neurochirurgického oddělení NNH.
První neurochirurgický tým, který v NNH působil, tvořili čtyři lékaři a několik sester, kteří přišli v září 1990 právě ze střešovické kliniky. "Tehdejší přednosta profesor Fusek příliš neprotestoval, protože předpokládal, že v NNH vznikne jakési detašované pracoviště střešovické kliniky, kde se budou dělat pouze jednodušší výkony a kam případně bude k náročnějším operacím docházet tak, jak byl zvyklý chodit do Sanopzu," uvádí primář Šetlík.
Brzy se však ukázalo, že se mýlil, že NNH půjde vlastní cestou a bude pro ÚVN představovat více než zdatného konkurenta. "Oproti dnešku jsme měli výrazně větší podíl pacientů s traumaty, protože tehdy ještě neexistovala traumacentra - ošetřovali jsme mnoho lebních zlomenin, kontuzí a posttraumatických krvácení. Pacienti přicházeli cestou RZP přímo z ulice nebo šlo o sekundární transporty z jiných zařízení," vzpomíná MUDr. Šetlík a dodává: "Nikdy jsme se vzhledem k sousedství s dětskou nemocnicí v Motole nesnažili o dětskou neurochirurgii, jinak ale obor pokrýváme prakticky v plné šíři. Máme však několik nosných programů: spondylochirurgii, onkologickou neurochirurgii a cévní neurochirurgii, kde profitujeme z výborné spolupráce s invazivní radiologií. Některé výkony se v České republice provedly právě tady, například uzávěr aneurysmatu mozkové tepny coilingem (GDC) v roce 1998. Zdejší pracoviště má také nejrozsáhlejší zkušenosti s používáním navigačních operačních systémů, které začalo u operací mozku používat již v roce 1995." Moderní neurochirurgie je obor náročný na kvalitní a neustále inovované vybavení. Neurochirurgické oddělení NNH disponuje potřebným vybavením a snaha ho neustále obnovovat je trvalá.
Jednou z posledních inovací je perioperační magnetická rezonance, jejíž pořízení umožnilo zvýšit radikalitu výkonů při zachování maximální bezpečnosti.
Zdroj: Medical Tribune