Od profesora Diviše k dnešku
Všeobecná fakultní nemocnice má v chirurgii srdce a cév dlouholetou tradici, stejně jako II. chirurgická klinika, byť se definitivně vyprofilovala jako kardiovaskulární až v roce 1995. Již profesor Jiří Diviš, jeden ze zakladatelů hrudní chirurgie v českých zemích a druhý přednosta II. chirurgické kliniky, provedl například první odstranění vmetku sražené krve z plicnice již v roce 1928, tedy čtyři roky poté, co tuto operaci vůbec poprvé na světě úspěšně provedl prof. M. Kirschner. Vzhledem k tomu, že se po obrovském rozmachu v letech 2002–2004 především v důsledku rozvoje intervenční kardiologie v současnosti vyvíjí kardiochirurgie jiným, především miniinvazivním směrem, dochází i na II. chirurgické klinice 1. LF UK a VFN ke změnám počtu a struktury operací i skladby nemocných; vývoj se ubírá směrem ke kombinovaným a složitějším výkonům a k výkonům u osob ve stále vyšším věku a s řadou přidružených onemocnění. Operace těchto rizikovějších nemocných jsou umožněny rozvojem nových technologií pro operování bez mimotělního oběhu a použití mimotělního oběhu s centrifugálním čerpadlem (ať již v takzvaném minisystému nebo jako součást mimotělního oběhu klasického). Další nezbytnou podmínkou je vysoce specializovaná a kvalitní intenzivní peroperační a pooperační péče a v neposlední řadě i použití dočasných srdečních podpor, které nahrazují funkci srdce nebo srdce a plic do té doby, než dojde k obnově této funkce nebo transplantaci.
Z hlediska počtu kardiovaskulárních operací se klinika v loňském roce se svými 732 výkony umístila na čtvrtém místě pomyslného žebříčku v České republice, a to hned za IKEM, Centrem transplantační a kardiovaskulární chirurgie Brno a kardiochirurgií Nemocnice Na Homolce.
V současné době se zdejší paleta rozšířila o tzv. hybridní výkony – současně provedený chirurgický výkon, zpravidla bypass a endovaskulární intervenční výkon (nejčastěji o dilataci cévy balonkem nebo zavedení stentu). Touto metodou se významně rozšiřují možnosti kardiochirurgie i cévní chirurgie, a tím se zvyšují i počty pacientů. Kardiochirurgie vedle zmíněných hybridních výkonů směřuje k méně invazivním výkonům, které pro pacienta znamenají kromě menší jizvy i rychlejší hojení a zpravidla i menší operační zátěž.
V chlopenní chirurgii provádí klinika záchovné operace mitrální a trikuspidální chlopně a připravuje program rekonstrukčních výkonů aortální chlopně a kořene aorty. Provádějí se zde úspěšně i současné výkony pro arytmie a připravuje se zavedení miniinvazivních přístupů pro tyto výkony tak, aby mohly být prováděny samostatně z malého řezu na hrudníku.
Naprosto unikátním programem v ČR je zdejší program chirurgické léčby plicní hypertenze, zavedený na klinice v roce 2004 ve spolupráci s II. interní klinikou kardiologie a angiologie VFN a 1. LF a Univerzitou Johana Guttenberga v Mohuči. V rámci tohoto programu bylo do dnešního dne odoperováno 108 nemocných, s výsledky srovnatelnými s nejlepšími světovými centry – s mortalitou pod 4 % a se současným kumulativním přežíváním celého souboru přes 90 %.
Dalším úspěšným programem rozvíjeným v součinnosti s II. interní klinikou kardiologie a angiologie a Klinikou anestesiologie resuscitace a intenzivní medicíny (KARIM) 1. LF je program krátkodobých srdečních podpor, který by se měl ve spolupráci s transplantačním centrem IKEM rozšířit o implantaci podpor dlouhodobých.
Klinika rozšiřuje rovněž mezinárodní spolupráci a společné projekty s kardiocentry v Bratislavě, Mohuči, Vídni, Houstonu, Řeznu, Cambridgi, v San Diegu a Sapporu.
Budoucnost kliniky spočívá především v dalším rozšiřování mezioborové spolupráce, hlavně s kardiology, angiology, anesteziology, ale i s hrudními chirurgy, pneumology, hematology a dalšími odborníky z nemocnice i dalších spolupracujících center.
Zdroj: