Přeskočit na obsah

Odpor proti eReceptu pominul, jde teď o jeho vylepšování

Před zavedením povinnosti eReceptu varovaly komory, že systém zkolabuje, protože není dobře připraven. Přesto v lednu začal systém fungovat a postupně se do něj zapojili všichni lékaři a lékárníci. Počty předepsaných i vydaných eReceptů rostou. Na zkušenosti po téměř půl roce povinné elektronické preskripce jsme se zeptali ministra zdravotnictví Mgr. et Mgr. Adama Vojtěcha.



 

  • Jak jste jako ministr spokojen s náběhem eReceptu, jaké jsou aktuální statistiky?

 

Z čísel k 9. červnu 2018 mohu říci, že stav je velmi uspokojivý. Od začátku zákonné povinnosti, tj. od ledna, bylo předepsáno přes 25 milionů elektronických receptů, vydáno téměř 24 milionů. Každý měsíc stoupá počet předepsaných a vydaných eReceptů. Za květen, který už je uzavřený, je to 5,2 milionu, takže vidíme, že počet stoupá a stoupá i počet elektronických identifikátorů, které se doručují, ať již skrze e‑mail, nebo přes SMS zprávy. Je to poměrně razantní nárůst, když porovnáme se začátkem, vidíme, že zejména SMS jsou velmi využívány, v lednu jich bylo 18 000, v květnu již 208 000. Takže za nás určitě je spokojenost s tím, jak systém nabíhá a že zátěž, které už dnes je systém vystaven, zvládá.



 

  • Hrozby kolapsu systému tedy byly plané?

 

Není zřejmé, že by pod zátěží systém kolaboval, takže zatím z mého pohledu se projekt eReceptu dá označit za úspěšný, byť samozřejmě stále komunikujeme s lékaři a lékárníky. Právě dnes se na semináři v Praze snažíme absorbovat jejich podněty. Máme ještě nějaký čas do konce roku, kdy skončí nesankční období, abychom mohli eRecept vylepšit. Pracujeme také na lékovém záznamu, kdy už je to napsáno v legislativě, je to novela zákona o léčivech, je po vnitřním připomínkovém řízení, teď se vypořádávají připomínky a půjde do meziresortního připomínkového řízení. Plánujeme to tak, aby zákon byl schválen do konce roku a v příštím roce by už lékový záznam mohl být do eReceptu implementován.



 

  • Máte za sebou zhruba polovinu roadshow, navštívil jste polovinu krajů. S jakým záměrem kraje objíždíte a jaký máte dojem z diskuse, z dotazů lékařů a lékárníků?

 

Deklarovali jsme na začátku, že chceme bezsankční období, které se nakonec podařilo prosadit do zákona. Zároveň jsme říkali, že se rozjedeme do krajů a půjdeme přímo za řadovými lékaři a lékárníky a budeme s nimi diskutovat o jejich dojmech, vyslechneme jejich dotazy a podněty. Můj dojem z těchto setkání je zatím poměrně dobrý, protože diskuse vždy je velmi obsáhlá, věcná, to je pro nás samozřejmě velmi cenná zpětná vazba a já to hodnotím pozitivně. Myslím si, že i lékaři a lékárníci jsou rádi, že se s nimi takto někdo baví, že to nebylo v minulosti úplně zvykem, a opakuji, pro nás je to důležitá zpětná vazba.



 

  • Jaký dotaz se nejčastěji v těchto diskusích objevuje, který z těch dotazů jste promítli do legislativy, využili jste připomínky z terénu?

 

My situaci nyní mapujeme a chceme to udělat komplexně. Nemyslím, že to je otázka legislativy, spíše je to otázka úpravy systému jako takového. Není to úplně o tom mít legislativu, ale spíše systém upravit. Otázek je celá řada, neřekl bych, že je nějaká jedna, která by prolínala všemi diskusemi. Z praxe se ukazuje, že jsou některé věci, které zkrátka trošku drhnou, ale na druhou stranu musím říci, že jsme nikde nezaznamenali nějaký zásadní odpor proti elektronickým receptům. Mám pocit, že je to spíše o nějakém vylepšení, ale že odpor, který jsme zaznamenávali loni na podzim, zjevně už dnes není tak silný. Systém se rozjel, lékaři ho používají a vidí, že funguje. Myslím si, že i to vedlo k tomu, že se hrany trošku otupily.



 

  • Vypadáte zdravě, ale byl už jste si vyzvednout eRecept, máte s ním osobní zkušenost?

 

Nepotřeboval jsem zatím mít předepsán žádný lék, takže ne. Mám zkušenost z bližšího okolí například ve formě, že pacient dostal eRecept ve formě SMS a v zásadě si to pochvaloval, neslyšel jsem žádné špatné reakce. Dokonce od některých lékařů, se kterými jsem o tom osobně diskutoval, vím, že si to chválí. Jeden gynekolog mi říkal příběh o tom, jak pacientka za ním stále chodila, že jí léky nezabírají, ať jí předepíše něco jiného. Podíval se do lékového záznamu pacientky, které lék předepsal, a zjistil, že si ho vůbec nevyzvedla. Velmi tuto možnost ocenil, protože bez této informace by jí předepsal nějaký další lék. Myslím, že je to velmi cenná zpětná vazby pro lékaře, kteří léky předepisují, že si pak mohou ověřit, zda si jejich pacient lék vyzvedl.

 

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené

Den vzácných onemocnění 2024

28. 3. 2024

Jde o několik pacientů s konkrétní diagnózou. Avšak je již známo přes 10 000 klinických jednotek a jedná se o miliony pacientů. Česko patří k zemím s…