Přeskočit na obsah

Ohlédnutí za Interní grantovou agenturou MZ ČR

Dne 15. prosince 2016 převzali Cenu ministra zdravotnictví za mimořádné výsledky ve zdravotnickém výzkumu a vývoji řešitelé pěti projektů, které byly podporovány Interní grantovou agenturou Ministerstva zdravotnictví ČR (IGA) z veřejných zdrojů. Dalších pět týmů převzalo čestné uznání. Stalo se tak v souladu s tradicí, kdy v blízkosti termínu výročí narození Jana Evangelisty Purkyně (17. prosince) za účasti zástupců Ministerstva zdravotnictví ČR a odborné veřejnosti tato ocenění slavnostně vyjadřují úctu k mnoholeté práci výzkumných týmů v České republice.



Loni se tak stalo v krásných prostorách Lobkowiczkého paláce a stalo se tak naposled – 24. ročník těchto cen uzavřel 26letou činnost Interní grantové agentury MZ ČR. Zásadní změnou, která se udála během uplynulých tří let v oblasti podpory aplikovaného zdravotnického výzkumu v resortu Ministerstva zdravotnictví ČR, bylo totiž úspěšné završení transformace Interní grantové agentury Ministerstva zdravotnictví ČR, jejíž aktivity postupně přešly do kompetence samostatně fungující Agentury pro zdravotnický výzkum (AZV) České republiky. Ta bude nadále kompletně zabezpečovat veřejné soutěže ve výzkumu, vývoji a inovacích, zejména pak hodnocení a výběr projektů a následnou kontrolu při jejich řešení, což by mělo vést k ještě efektivnějšímu řízení resortního výzkumu a vývoje.

Předání cen v prostorách Císařského sálu Lobkowiczkého paláce s kouzelným výhledem na starou Prahu je důvodem k ohlédnutí za více než čtvrtstoletím činnosti Interní grantové agentury. IGA byla první grantovou agenturou založenou na ve světě běžném principu kompetice po roce 1989 v ČR. Po podepsání statutu tehdejším ministrem zdravotnictví doc. Bojarem v roce 1990 IGA představovala v letech 1990–2015 jediný zásadní zdroj účelového financování aplikovaného zdravotnického výzkumu v zemi. MZ ČR na základě hodnocení žádostí o účelovou podporu oborovými komisemi vědecké rady IGA (VR IGA) a v souladu s úkoly danými MZ ČR tzv. kompetenčním zákonem naplňovalo svou odpovědnost za oblast zdravotnického výzkumu, vývoje a inovací. V této souvislosti je nutné zdůraznit, že svou funkci IGA plnila i přesto, že disponovala velmi omezeným personálním obsazením kmenových zaměstnanců MZ. Její činnost a z MZ ČR získávaná účelová podpora byla přetavena kvalitními řešitelskými týmy do exaktně hodnotitelných kvalitních, zejména publikačních výstupů, které umožnily jejich rychlý přenos a seznámení s nimi odbornou veřejností. Především je však nutné zdůraznit, že ve svém důsledku tak IGA výrazným způsobem napomohla za poslední dvě desítky let k prodloužení délky a zlepšení kvality života naší populace. Při této příležitosti je milou povinností zmínit usilovnou práci předsedů VR IGA – od roku 1991 to byl prof. Jozef Marek, od roku 1999 prof. Jindřich Lokaj, v období 2004–2006 prof. Jiří Kvasnička, v letech 2006–2008 prof. Jaroslav Blahoš, od roku 2008 do roku 2010 doc. Bohuslav Svoboda a od roku 2010 do ukončení činnosti v roce 2015 prof. M. Ryska. Je nutné poděkovat spoluzakladatelům agentury, kteří zajišťovali správu projektů: Ing. Evě Kolářové, MUDr. Ivanu Pfeiferovi a Ing. Petru Kotkovi. Poděkování pochopitelně patří i všem výzkumníkům, členům oborových komisí VR IGA a v posledním období činnosti IGA týmu ředitele Odboru vědy a lékařských profesí Mgr. Z. Podrázkému (Mgr. L. Krafkové, PhDr. I. Kotrbaté).

Za období přijímání žádostí do IGA od roku 1991 do roku 2013 v rámci trvání tří Resortních výzkumných programů MZ ČR bylo celkově do veřejných soutěží podáno 12 206 žádostí. Z tohoto počtu bylo finančně podpořeno 5 209 projektů. Jejich řešení bylo ukončeno s tím, že vynikající hodnocení v kategorii A obdrželo 2 158 (41 procent) z nich, hodnocení splněno bez výhrad v kategorii B 2 168 (42 procent), splněno s výhradami v kategorii C 790 (15 procent) a nesplněno zadání z objektivních důvodů v kategorii D1/2 5 (0,1 procenta) řešení.

Na straně druhé bylo v posledním období opakovaně poukazováno lékařskou obcí na skutečnost, že IGA, fungující na úrovni pouhého poradního orgánu MZ ČR, umožňovala v minulosti některým jeho úředníkům přidělovat prostředky mimo hodnoticí systém. Dále že její postavení a struktura neumožňovala uvažovat o výhledově nezbytném propojení základního a aplikovaného výzkumu v biomedicíně (dosud je základní výzkum financován zejména Grantovou agenturou ČR, aplikovaný AZV a Technologickou agenturou ČR).

Návrh transformace IGA v Agenturu pro zdravotnický výzkum (AZV), poprvé předložený v roce 2012, byl také reakcí na obavu z převedení finančních prostředků účelové podpory pro biomedicínu z gesce IGA do gesce Technologické agentury ČR s jiným systémem finanční podpory a zejména prioritou průmyslového výzkumu či do gesce Grantové agentury ČR s nebezpečím pohlcení finanční podpory aplikovaného výzkumu výzkumem základním. Obě uvedené a opakovaně předkládané alternativy by znamenaly nejen zásadní ohrožení financování aplikovaného klinického výzkumu v ČR, ale pravděpodobně i jeho přímou likvidaci.

Návrh transformace IGA na AZV byl postaven na osamostatnění rozhodování o podpoře výhradně v závislosti na kvalitě návrhů projektů v podobě vytvoření organizační složky státu. Je nutné zdůraznit, že po podpisu zřizovací listiny v r. 2014 se celou transformaci podařilo zrealizovat velmi rychle a navíc bez sebemenšího dopadu na státní rozpočet. Při obsazování hodnoticích odborných panelů jednotlivými specialisty se vycházelo z návrhů relevantních výzkumných a vzdělávacích organizací a institucí (LF, FN, ústavů AV a dalších) tak, aby byla zachována nejen vysoká odbornost, ale také regionalita a zastoupení jak FN, VŠ, tak i výzkumných ústavů AVČR. Kancelář AZV se podařilo zřídit v budově IPVZ v Praze 10, obsadit úsporným administrativním aparátem agentury a za nezvyklého úsilí zúčastněných v průběhu dvou měsíců připravit a vyhlásit první veřejnou soutěž ve výzkumu, vývoji a inovacích MZ ČR – VES 2015.

Při ohlédnutí za čtvrtstoletím činnosti Interní grantové agentury je tak třeba vidět obrovský objem badatelské práce našich výzkumníků z řad lékařů, inženýrů a dalších odborníků, ze které těžilili a těží především naši pacienti. IGA by tak neměla být zapomenuta.

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené