On-line nákupy léků v Evropské unii
Evropská unie poprvé uznala internetový obchod obecně na konci devadesátých let dvacátého století. Dne 8. 6. 2000 byla přijata tzv. směrnice o elektronickém obchodu (směrnice Evropského parlamentu a Rady č. 2000/31/ES). Další relevantní právní předpisy EU, které se vztahují k internetovému prodeji farmaceutických výrobků, jsou některé směrnice Evropského parlamentu, stanoviska Evropské komise a také judikatura evropského soudního dvora.Z prvně jmenovaných se internetového prodeje léků týkají následující směrnice Evropského parlamentu a Rady:
o ochraně spotřebitele v případě smluv uzavřených na dálku (č. 97/7/ES);
o kodexu Společenství týkajícím se humánních léčivých přípravků (č. 2001/83/ES) – změněná směrnicí č. 2004/24/ES (v části týkající se tradičních rostlinných léčivých přípravků) a také směrnicí č. 2004/27/ES;
nařízení Evropského parlamentu a Rady, kterým se stanoví postup Společenství pro povolování humánních a veterinárních léčivých přípravků, pro dohled nad nimi a kterým se zřizuje Evropská agentura pro léčivé přípravky (nařízení č. 726/2004).
Dne 11. 7. 2003 položila poslankyně Evropského parlamentu Rosemarie Müllerová Evropské komisi otázku týkající se návrhu zajištění bezpečnosti a kvality služeb poskytovaných internetovými lékárnami prostřednictvím udělování tzv. pečetí kvality. Komise ve své odpovědi shledala takový návrh přijatelným a uvedla, že stávající komunitární právo blíže nedefinujeaktivityinternetových lékáren, proto by jejich přezkum závisel na druhu poskytovaných služeb. Například podle míry, do níž poskytují služby informační společnosti, by aktivity těchto lékáren spadaly pod směrnici o elektronickém obchodu. Evropská komise dále uvedla, že je na každém členském státu, zda povolí nebo zakáže elektronický prodej zdravotnických produktů.Soud dal internetu zelenou
Výrok Evropské komise zpřesnil judikát Evropského soudního dvora (ESD) ve věci nizozemské internetové lékárny DocMorris, která prodávala volně prodejné léky a léky na předpis i zákazníkům v Německu. Asociace německých lékárníků zahájila soudní řízení a argumentovala, že internetový prodej léků na základě elektronické objednávky do zahraničí je podle německého práva zakázán. ESD však konstatoval, že členské státy EU:
...
Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 19A/2005, strana 27
Zdroj: