Přeskočit na obsah

Operaci na robotu předchází strukturovaný trénink

Robotické systémy se využívají k operacím v ČR od roku 2005, výrobce pro lékaře zajišťuje strukturovaný trénink. Co všechno zahrnuje, řekla MT klinická manažerka společnosti Intuitive Surgical MUDr. Helena Nebeská.



 

  • Paní doktorko, jakou přípravu pro lékaře zajišťujete?

 

Část školicího procesu, kterou Intuitive doporučuje a poskytuje, je tzv. technologická. Liší se podle toho, zda lékař už někdy s robotem pracoval, nebo ne. Pokud lékař nikdy neoperoval na robotu, doporučujeme nejdříve návštěvu některého z renomovaných robotických pracovišť. Organizujeme návštěvu v evropských certifikovaných centrech, která jsou připravena na to, že tam jezdí noví lékaři se podívat a konzultovat. V ČR je pro urologii takové centrum v Ústí nad Labem, lékaři ale mohou jet i na pracoviště po celé Evropě, záleží na jejich volbě.



 

  • Jak takové seznámení s robotem vypadá?

 

Po základní fázi přípravy a základním seznámení s robotickým systémem musí operatér absolvovat online kurs, kde se naučí základní terminologii a komponenty robotického systému. Následuje praktický nácvik u robotického systému dané nemocnice, při kterém se naučí bezpečně systém připravit před operací, zajistí správné umístění portů vstupy do břicha, nastavení robotických ramen, práci s kamerou a instrumenty a další nezbytné úkony.

Další významná část tréninkového procesu je 20 až 30 hodin na simulátoru. Ve virtuální realitě trénují jednotlivé dovednosti. Simulátor jim vyhodnocuje úspěšnost v jednotlivých dovednostech a oni je opakují s cílem alespoň 90procentní úspěšnosti. Čas na simulátoru si řídí tím, jak s úspěšností postupují.



 

  • Jak školení pokračuje, když už vše na simulátoru zvládají?

 

Následuje certifikovaný kurs v některém z firemních certifikovaných center v zahraničí, kde už musejí být dobře připraveni, znát robotický systém, zvládat základní dovednosti. Dostanou jednodenní až dvoudenní specializovaný trénink, zdokonalují své dovednosti, např. preparaci, disekci, koagulaci a šití, aplikaci stapleru apod.



 

  • Za jak dlouho po proškolení mohou nebo by měli začít operovat?

 

Reálnou operativu by měli zahájit do jednoho až dvou týdnů po certifikovaném školení a následně doporučujeme pracovat minimálně jednou týdně, aby si lékař dovednosti a návyky dobře zafixoval a jeho „learning curve“ proběhla co nejlépe. Podporu začínajícímu „konzolovému“ chirurgovi pak téměř vždy během prvních výkonů poskytuje na místě certifikovaný „proktor“ z daného oboru, který je zkušeným operatérem daného roboticky asistovaného výkonu.



 

  • Končí tím proškolování v robotické operativě?

 

Prvními výkony tréninková cesta nekončí, po deseti až patnácti provedených výkonech navazuje další školení. Operatéři jezdí na kursy pro pokročilé, mohou využívat specializované webináře a zúčastnit se oborových odborných seminářů. Školicí proces, tak jak jej doporučuje Intuitive, je velmi strukturovaný a jeho hlavním cílem je poskytnout operatérům maximální podporu pro bezpečné operování.

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené

Náčelníci

22. 9. 2023

Jednoduchá definice říká, že náčelníci, obecněji vůdci, jsou lidé, jejichž vliv na rozhodnutí skupiny je podstatně větší, než je vliv lidí, kteří…

Spojme síly v ochraně srdce

20. 9. 2023

Letošního kongresu Evropské kardiologické společnosti (ESC), který se konal od 25. do 28. 8. v Amsterdamu, se zúčastnilo více než 30 000 zdravotníků…