Operační léčba obezity
Bariatrická operace léčí obezitu a k ní závažná přidružená onemocnění, není kosmetickým zákrokem (jako např. liposukce). Pro lidi s vysokými stupni obezity je bariatrická chirurgie jedinou zdokumentovanou metodou vedoucí k výraznému zhubnutí a dlouhodobému udržení dosažené hmotnosti, a to i tehdy, když už všechny ostatní metody selhaly.
Například studie (1), která sledovala více než 20 000 pacientů, prokázala, že průměrně lékaři zredukovali 62,1 % jejich nadváhy po bariatrické chirurgii. Nechirurgický způsob léčby byl úspěšný pouze u jednoho z 20 pacientů s morbidní obezitou.
Druhy chirurgické léčby
Restriktivní operace = zmenšení kapacity žaludku
Chirurg během operace zmenší žaludek, a tím omezí možnost příjmu většího množství potravy najednou. Menší žaludek se rychleji zaplní, což pomáhá pacientovi k rychlému pocitu nasycení, navíc s menším množstvím potravy.
* Gastrická bandáž (adjustable gastric banding).
* Gastrický sleeve/tubulizace žaludku (gastric sleeve).
Malabsorpční operace = omezení vstřebávání potravy
Při této operaci chirurg rozdělí tenké střevo na část alimentární, část odvádějící trávicí šťávy a na úsek, kde se obě části střeva spojují a potrava se mísí s trávicími enzymy. Až teprve tady dochází ke vstřebávání živin (a také tuků). S vytvořením tří funkčně odlišných ramen tenkého střeva se zkrátí délka střeva, na níž dochází ke vstřebávání složek potravy. Taková operace tedy sníží kromě absorpce živin také vstřebávání kalorií.
* Biliopankreatická diverze (bilio--pancreatic diversion - Scopinaro).
* Biliopankreatická diverze s duodenální výhybkou (biliopan-creatic diversion with duodenal switch).
Kombinované operace
Některé operace kombinují oba výše uvedené principy, tj. malabsorpční a restrikční.
* Gastrický bypass (gastric bypass).
Adjustabilní bandáž žaludku (Adjustable Gastric Banding -AGB)
AGB je čistě restriktivní výkon, při němž se laparoskopicky zavede kolem žaludku nastavitelná silikonová manžeta, jejíž vnitřní část je tvořena měkkým balonem. Žaludek je tak rozdělen na dvě části tvaru nesymetrických přesýpacích hodin. Horní malá část žaludku pojme pouze omezené množství potravy, navíc se tato malá část rychle naplní, což vyvolá časný pocit sytosti.
Zaškrcení žaludku lze pooperačně ovlivňovat přes malou komůrku umístěnou na konci výkonu v podkoží. Tzv. adjustabilita (upravitelnost) bandáže dává tak možnost upravit zúžení žaludku větším či menším naplněním balonu manžety tekutinou (fyziologickým roztokem). Při větším zaškrcení se zpomaluje průchod potravy do dalších částí žaludku a zažívacího traktu.
Adjustace se využívá v závislosti na pocitech sytosti a na rychlosti redukce váhy.
Úprava nastavení manžety je součástí pooperační péče a provádí se ambulantně.
Operace AGB je velmi šetrná, neboť žaludek není narušen žádným řezem, nejsou nutné žádné anastomózy a nejsou použity svorky. Po zavedení bandáže žaludku se nemění ani proces trávení a vstřebávání potravy.
Tato operace je plně anatomicky vratná, to znamená že v případě nutnosti lze bandáž bez následků odstranit. Laparoskopicky prováděná adjustabilní bandáž žaludku je nejběžnější bariatrický výkon, zejména na evropském kontinentu.
Gastrický sleeve - laparoskopická tubulizace žaludku
Gastrický sleeve je chirurgický zákrok, při kterém se zmenší objem žaludku, a tak se omezí možnost přijetí většího množství potravy najednou.
Při této operaci se odstraňuje velká část žaludku, v níž se nacházejí buňky produkující hormon ghrelin - hormon hladu. Nižší tvorba tohoto hormonu po operaci vede k výrazné ztrátě pocitu hladu.
Gastrický bypass
Gastrický bypass kombinuje prvky restrikce a malabsorpce. K restrikci dochází vytvořením malého horního žaludečního vaku (o objemu přibližně 30 ml), spojeného malým vývodem s tenkým střevem, což urychluje vznik pocitu nasycení. K tomu přidává gastrický bypass i malabsorpční část, jíž dociluje vyřazením (obejitím, bypassem) části tenkého střeva z procesu trávení a vstřebávání živin a kalorií.
Rozsah malabsorpce závisí na délce vynechaného úseku tenkého střeva, což znamená, že část přijaté potravy odchází z těla ven nedostatečně natrávená a vstřebaná.
Ke snížení hmotnosti obvykle dochází v průběhu 1. a 2. roku po zákroku, po němž někdy může tělesná hmotnost opět stoupnout (až do 20 % původní ztráty hmotnosti).
1. Buchwald H, etal. Bariatricsurgery: a systematic review and meta/analysis. JAMA 2004;292(14):741-752.
Zdroj: Medical Tribune