Operační rány a jejich řešení
Dvě kasusistiky z Oddělení plastické chirurgie FN Plzeň popisuje jeho primář MUDr. Vlastimil Bursa. Kasuistika 1 Pacient, 69 let, diabetik, po oboustranné amputaci dolních končetin pro ischemii tepen. V roce 2005 operován pro divertikulózu sigmatu, následně vznik dehiscence laparotomie (viz obr. 1). Defekt řešen prolenovou síťkou. V pooperačním průběhu vznik rozsáhlého kožního defektu, který byl dlouhodobě léčen konzervativním způsobem - antibakteriálními a dezinfekčními krémy, obklady, mastmi, celkovou léčbou antibiotiky. Na naší ambulanci byl pacient vyšetřen v únoru letošního roku pro kožní defekt délky 6 cm a šíře 1 cm, s podkožním chobotem o rozměrech 6 x 5 cm (viz obr. 2). Dle bakteriologického vyšetření Proteus mirabilis, Staphylococcus aureus. Pacientovi doporučeny výplachy a obklady s jednopromilovým Persterilem, při další kontrole v dubnu 2008 defekt prakticky ve stejném rozsahu, rovněž bakteriologický nález přetrvává. Pacient objednán k operačnímu řešení, 6. května 2008 provedena excize defektu, včetně podkožního chobotu, a uzávěr vzniklého defektu místním lalokem. Operace provedena pod ATB clonou (Kefzol 1 g po 8 h. i. v.). Pooperační průběh byl klidný, nekomplikovaný. Pacient v současné době zhojen, provádí pouze ošetřování jizvy sprchováním a promašťováním. Infikovaný defekt přetrvával od roku 2005 do roku 2008. + foto břicho1 a 2 Kasuistika 2 Pacientka, 13 let, kousnuta psem do oblasti horního rtu při pravém ústním koutku, ztrátové poranění kůže, měkkých tkání a okraje retní červeně (viz obr. 1). Ránu po kousnutí psem je nutno vždy považovat za ránu infikovanou, je nutno ji vždy drénovat a ve většině případů podat ATB. Na obr. 2 stav bezprostředně po ošetření lalokovou plastikou a místním posunem, na obr. 3 výsledek s časovým odstupem jednoho roku.
Kasuistika 1 Pacient, 69 let, diabetik, po oboustranné amputaci dolních končetin pro ischemii tepen. V roce 2005 operován pro divertikulózu sigmatu, následně vznik dehiscence laparotomie (viz obr. 1). Defekt řešen prolenovou síťkou. V pooperačním průběhu vznik rozsáhlého kožního defektu, který byl dlouhodobě léčen konzervativním způsobem - antibakteriálními a dezinfekčními krémy, obklady, mastmi, celkovou léčbou antibiotiky. Na naší ambulanci byl pacient vyšetřen v únoru letošního roku pro kožní defekt délky 6 cm a šíře 1 cm, s podkožním chobotem o rozměrech 6 x 5 cm (viz obr. 2). Dle bakteriologického vyšetření Proteus mirabilis, Staphylococcus aureus. Pacientovi doporučeny výplachy a obklady s jednopromilovým Persterilem, při další kontrole v dubnu 2008 defekt prakticky ve stejném rozsahu, rovněž bakteriologický nález přetrvává. Pacient objednán k operačnímu řešení, 6. května 2008 provedena excize defektu, včetně podkožního chobotu, a uzávěr vzniklého defektu místním lalokem. Operace provedena pod ATB clonou (Kefzol 1 g po 8 h. i. v.). Pooperační průběh byl klidný, nekomplikovaný. Pacient v současné době zhojen, provádí pouze ošetřování jizvy sprchováním a promašťováním. Infikovaný defekt přetrvával od roku 2005 do roku 2008. + foto břicho1 a 2 Kasuistika 2 Pacientka, 13 let, kousnuta psem do oblasti horního rtu při pravém ústním koutku, ztrátové poranění kůže, měkkých tkání a okraje retní červeně (viz obr. 1). Ránu po kousnutí psem je nutno vždy považovat za ránu infikovanou, je nutno ji vždy drénovat a ve většině případů podat ATB. Na obr. 2 stav bezprostředně po ošetření lalokovou plastikou a místním posunem, na obr. 3 výsledek s časovým odstupem jednoho roku.
Kasuistika 1
Pacient, 69 let, diabetik, po oboustranné amputaci dolních končetin pro ischemii tepen. V roce 2005 operován pro divertikulózu sigmatu, následně vznik dehiscence laparotomie (viz obr. 1). Defekt řešen prolenovou síťkou. V pooperačním průběhu vznik rozsáhlého kožního defektu, který byl dlouhodobě léčen konzervativním způsobem - antibakteriálními a dezinfekčními krémy, obklady, mastmi, celkovou léčbou antibiotiky.
Na naší ambulanci byl pacient vyšetřen v únoru letošního roku pro kožní defekt délky 6 cm a šíře 1 cm, s podkožním chobotem o rozměrech 6 x 5 cm (viz obr. 2). Dle bakteriologického vyšetření Proteus mirabilis, Staphylococcus aureus. Pacientovi doporučeny výplachy a obklady s jednopromilovým Persterilem, při další kontrole v dubnu 2008 defekt prakticky ve stejném rozsahu, rovněž bakteriologický nález přetrvává. Pacient objednán k operačnímu řešení, 6. května 2008 provedena excize defektu, včetně podkožního chobotu, a uzávěr vzniklého defektu místním lalokem. Operace provedena pod ATB clonou (Kefzol 1 g po 8 h. i. v.). Pooperační průběh byl klidný, nekomplikovaný. Pacient v současné době zhojen, provádí pouze ošetřování jizvy sprchováním a promašťováním. Infikovaný defekt přetrvával od roku 2005 do roku 2008.
Kasuistika 2
Pacientka, 13 let, kousnuta psem do oblasti horního rtu při pravém ústním koutku, ztrátové poranění kůže, měkkých tkání a okraje retní červeně (viz obr. 1). Ránu po kousnutí psem je nutno vždy považovat za ránu infikovanou, je nutno ji vždy drénovat a ve většině případů podat ATB. Na obr. 2 stav bezprostředně po ošetření lalokovou plastikou a místním posunem, na obr. 3 výsledek s časovým odstupem jednoho roku.
Zdroj: