Přeskočit na obsah

Opium souvisí s vyšším počtem úmrtí po bypassu

Zatím největší studie o užívání opia v souvislosti s výsledky po operaci bypassu zjistila, že na rozdíl od všeobecně uznávaných přesvědčení je jeho používání spojeno s větším počtem úmrtí a srdečních záchvatů. Výsledky výzkumu byly v polovině července 2020 zveřejněny v časopisu Evropské kardiologické společnosti (ESC) European Journal of Preventive Cardiology.


Úřad OSN pro drogy a kriminalitu odhaduje, že v roce 2015 užívalo nezákonně po celém světě opiáty (opium, heroin a morfin) 17,7 milionu lidí. Opium je nejčastěji používanou látkou po tabáku na Blízkém východě a v mnoha asijských zemích. Nejčastějšími způsoby užívání této drogy je kouření a rozpuštění v čaji a jiných nápojích.

„K vůbec nejvyššímu zneužívání opia dochází v Afghánistánu, Pákistánu a Íránu, a to z důvodu jejich blízkosti k výrobě této drogy. V Íránu průzkum ukázal, že opium užívá 8–16 procent obyvatel, ale je zřejmé, že jeho spotřeba je ve skutečnosti ještě vyšší,“ uvedl autor studie dr. Farzad Masoudkabir z Teheránské univerzity lékařských věd v Íránu.

Dalším důvodem popularity opia je víra v jeho pozitivní vliv na lidské zdraví. „Mezi veřejností a zdravotnickým personálem panuje přesvědčení, že opium snižuje hodnoty glukózy v krvi, krevních lipidů a krevního tlaku a brání infarktu myokardu a diabetu,“ řekl dr. Masoudkabir s tím, že výsledkem je, že právě kardiaci užívají opium velmi často. V provedené studii byl uživatelem opia téměř každý pátý pacient (18 %). Kardiologové i chirurgové se přitom bojí doporučit pacientům, aby přestali používat opium po operaci bypassu, protože se obávají, že by jeho náhlé vysazení mohlo vyvolat infarkt myokardu. Až dosud totiž nebyly žádné důkazy, že by ukončení užívání opia po operaci bylo bezpečné.

Provedená studie je největší studií, která zkoumala dopad pokračujícího nebo ukončeného užívání opia po operaci bypassu koronární tepny. Do studie bylo zařazeno 28 691 pacientů, kteří podstoupili operaci bypassu v letech 2007 až 2016. Průměrný věk byl 61 let a v 73 procentech se jednalo o muže. Pacienti byli rozděleni do tří skupin podle užívání opia: ti, kteří opium nikdy neužívali (82 %), ti, kteří v jeho užívání pokračovali i po operaci (13 %), a ti, kteří opium po operaci přestali užívat (5 %). Pacienti byli sledováni po dobu pěti let. Vědci zkoumali asociaci pooperačního užívání opia a rizika smrti, infarktu myokardu nebo CMP.

U pacientů, kteří pokračovali v užívání opia i po chirurgickém bypassu, bylo ve srovnání s těmi, kteří je nikdy neužívali, zvýšeno riziko úmrtí o 28 procent a zvýšení pravděpodobnosti infarktu myokardu o 34 procent. „Na rozdíl od obav, že zastavení užívání opia může vyvolat infarkty myokardu u pacientů podstupujících kardiochirurgický zákrok, jsme zjistili, že zastavení užívání opia bylo bezpečné, a dokonce prospěšné,“ uvedl dr. Masoudkabir s tím, že ve skutečnosti byla rizika úmrtí, srdečních záchvatů a dalších nepříznivých událostí u těch, kteří přestali užívat opium po operaci, podobná těm, kteří drogu nikdy neužívali.

Pokud jde o to, kdy zahájit zastavení užívání opia, uvedl: „První ambulantní návštěva po bypassu je rozumný čas začít mluvit o ukončení používání opia. To dává pacientům asi jeden měsíc, aby se zotavili z fyzického stresu operace před zahájením vysazení.“ Jak dr. Masoudkabir uzavřel, výsledky studie nelze extrapolovat na jiné opiáty, jako je heroin a morfin. Přesto, vezmeme‑li v úvahu poznatky této studie společně se zjištěními z předchozích výzkumů, existuje již nyní dostatek důkazů o tom, že tvrzení, že opium chrání před srdečními chorobami, je klam.

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené

Ruce vzhůru, gatě dolů…

17. 4. 2024

Ne, od zájmu o fungující české zdravotnictví ruce pryč dávat nebudeme. Nemocničním lékařům oprávněně vadí, že ostatní lékaři nejsou ochotni se…