Ošetření chlopenních náhrad nově
Podle dat z registrů, sledujících pacienty po kardiochirurgické náhradě srdečních chlopní, vzniká do tří let po výkonu přibližně u tří až pěti procent operovaných tzv. paravalvulární leak. K této komplikaci dochází při nevhojení části obvodu protézy do chlopenního anulu příjemce. Způsobuje různě významnou paravalvulární regurgitaci, což negativně ovlivňuje hemodynamické parametry srdce.
Standardním řešením tohoto problému byla dosud reoperace. Lékaři Kardiocentra Nemocnice Podlesí před nedávnem jako první v České republice použili novou metodu uzávěru paravalvulárního leaku u náhrady aortální chlopně. Tento zákrok, při kterém se postupuje endovaskulární cestou, je alternativou otevřeného výkonu na srdci, ale jeho rizika jsou podstatně menší než při chirurgickém řešení.
„Katetrizační uzávěr paravalvulárního leaku je významným počinem v oblasti intervenční kardiologie. Řada pacientů s výše popsanou komplikací kardiochirurgického výkonu bude z této metody jistě profitovat. S ohledem na skutečnost, že se jedná o inovativní terapeutický postup, je třeba vyčkat dlouhodobějších výsledků. Katetrizační uzávěry paravalvulárních leaků by měly být prováděny na vysoce specializovaných katetrizačních pracovištích, jakým je například i Nemocnice Podlesí v Třinci,“ komentuje tento počin primář Kardiologického oddělení Nemocnice Na Homolce doc. MUDr. Miloš Táborský, CSc.
Podobný výkon provedli již před dvěma lety v Českých Budějovicích. Zde šlo o pacienta po náhradě dvojcípé chlopně. Prvenství Kardiocentra Nemocnice Podlesí je v uzávěru paravalvulárního leaku po náhradě aortální chlopně.
Zdroj: