Přeskočit na obsah

Osteoporózy se stárnutím populace přibývá

Nenápadná, avšak závažná choroba – osteoporóza postihuje v ČR každou třetí ženu a každého pátého muže. Správná diagnóza a léčba se přitom dostane jen ke zlomku nemocné populace. Nemoc přichází nenápadně a často je jejím prvním projevem až zlomenina. Zvýšit povědomí o tomto onemocnění má právě probíhající kampaň, která od 13. října probíhá ve větších lékárnách BENU po celé ČR a navazuje na světový den boje proti osteoporóze, který připadá na 20. října.


Smyslem akce je zvýšit osvětu a upozornit na nebezpečí spojené s řídnutím kostí. Jak uvedl MVDr. Tomáš Březina, MBA, ředitel farmaceutické společnosti Amgen v České republice, většina populace totiž nemá povědomí o tom, co může jim nebo jejich blízkým hrozit, ani o tom, že tato nemoc bude ovlivňovat stále více lidí. A to i přes to, že zde je jednoduchá diagnostika a jednoduchá léčba.

Osteoporóza postihuje v České republice nejméně půl milionu obyvatel. Po diabetu jde zřejmě o nejčastější metabolické onemocnění vůbec. Navíc nemocných spolu se stárnutím populace přibývá a do budoucna bude přibývat. Jak upozornil prof. MUDr. Vladimír Palička, CSc., dr. h. c., předseda Společnosti pro metabolická onemocnění skeletu ČLS JEP, osteoporóza je onemocnění, které se může týkat každého. Jde o metabolické onemocnění kostí, které se projevuje řídnutím kostní tkáně, úbytkem minerálů v kostech a ztrátou a postižením kvality kostní tkáně. Kosti zasažené osteoporózou jsou méně odolné vůči úrazům, snižuje se jejich pružnost a pevnost a snadno dochází ke zlomeninám.

Osteoporóza se vyskytuje nejčastěji u starších osob, ve vyšší míře postihuje ženy, kterých jsou minimálně dvě třetiny ze všech nemocných. Objevuje se v pozdějším věku, u žen typicky po menopauze, ale i u mužů po jejich andropauze, která přichází nepatrně později než menopauza u žen. Jak ale odborníci varují, může se objevit v jakémkoli věku, zejména u kuřáků nebo osob nadužívajících alkohol či v důsledku jiného onemocnění např. jater, ledvin či střev.


Většina rizik je ovlivnitelných

Jak prof. Palička uvedl, rizikové faktory jsou dvojího typu, některé jsou neovlivnitelné, zejména jde o rodinné predispozice. Jiné ale lze ovlivnit velmi dobře. Tím nejdůležitějším a zároveň nejsnáze ovlivnitelným je dostatek fyzické zátěže. „Kosti musejí být přiměřeně zatěžovány celý život. Nebudeme‑li kosti pravidelně zatěžovat, budou slábnout, řídnout a snadno se zlomí. Stejně tak musíme mít dostatek vápníku a vitaminu D v potravě, případně i v doplňcích, a vyvarovat se některých rizikových faktorů,“ dodal. K nejčastějším rizikovým faktorům ovlivňujícím rozvoj osteoporózy patří:

  • nedostatek fyzické zátěže,
  • velmi nízká tělesná hmotnost,
  • obezita,
  • nedostatek bílkovin,
  • nedostatek vápníku a vitaminu D,
  • nedostatek pohlavních hormonů,
  • kouření a nadměrné pití alkoholu,
  • některé léky (např. kortikoidy, cytostatika, antiepileptika),
  • rodinná zátěž,
  • některá chronická onemocnění.

Osteoporóza je velmi zákeřné onemocnění, a to zejména proto, že se projevuje pomalu, pozdě a většinou až v době, kdy se již choroba rozvinula. K prvním příznakům onemocnění sice mohou patřit bolesti zad, avšak ve věku 60 či 70 let, kdy tyto bolesti trápí značnou část populace, to není snadno rozpoznatelným znakem. Typickým projevem oproti tomu je ztráta tělesné výšky o více než 6 cm, která je způsobena kompresivními zlomeninami obratlových těl. „Některé pacientky jsou menší o 6 cm, ale některé i o 12 nebo 15 cm oproti tomu, kolik měřily v mládí. K dalším příznakům patří vývoj ‚kulatých zad‘ a následná kyfóza. Jde nejen o sociální handicap, ale je to i závažný medicínský problém, protože utlačuje celý hrudník, ztěžuje dýchání, návrat krve k srdci a stlačuje horní část zažívacího traktu,“ popisuje prof. Palička.

Zcela typickým projevem jsou však zlomeniny. Osteoporóza bohužel je často diagnostikována až v okamžiku první zlomeniny, která bývá následkem malého úrazu (pád, zakopnutí). Nejčastěji se jedná o frakturu předloktí, obratlových těl a nejzávažnější je zlomenina krčku stehenní kosti. Jak prof. Palička upozorňuje, velmi důležité je, aby byl každý pacient se zlomeninou pečlivě vyšetřen, přičemž by se mělo zjistit, zda zlomenina nevznikla v důsledku osteoporózy, a situaci ihned řešit. Každá fraktura totiž podporuje postupující vývoj osteoporózy a zvyšuje až pětinásobně riziko další zlomeniny. Tyto zlomeniny pak mohou vést k výraznému zhoršení kvality života nebo k jeho ukončení. Následkem komplikací po nejrizikovější zlomenině krčku stehenní kosti do roka umírá každý pátý člověk s touto zlomeninou.

Správná léčba osteoporózy se však v ČR dostane jen k malému počtu pacientů, podléčenost se blíží k hranici 80 procent, léčeno správně je u nás jen zhruba 20 procent nemocných. Přitom v Česku utrpí alespoň jednu osteoporotickou zlomeninu každá třetí žena a každý pátý muž ve věku nad 50 let. Ve věku nad 70 let je to již každá druhá žena. Podle předpovědi Světové zdravotnické organizace bude ČR v roce 2050 patřit k zemím s vysokým podílem starších obyvatel – počet osob nad 50 let by měl přesáhnout 50 procent a osob nad 70 let 25 procent populace. Již dnes náklady zdravotních pojišťoven na léčbu osteoporózy rostou. Např. VZP, která hradí péči za přibližně 60 procent Čechů, platila za tuto péči v roce 2013 zhruba 501 milionů korun, o tři roky později to bylo o 40 milionů více. U většiny nemocných stačí ambulantní léčba a užívání léků. Hospitalizaci potřebuje jen asi půl procenta nemocných.


Zásadní význam prevence

Dramaticky proto roste význam prevence tohoto onemocnění. Sama léčba, která je velmi účinná, je poskytnuta jen části nemocných. Důležité proto je této chorobě předcházet. Preventivních opatření je hned několik, v průběhu celého života je důležité dobré stravování. Důležitá je vyvážená strava s obsahem vápníku a vitaminu D, která představuje i součást léčby. Přísun důležitých minerálů a vitaminů totiž pomáhá rozvoj a projevy osteoporózy zmírnit.


Základní principy stravování při osteoporóze:

  • nezapomínat na vápník,
  • jíst dostatek potravin bohatých na hořčík a zinek,
  • důležitá je zelenina a vyvážený příjem bílkovin (i proto, aby zůstávaly silné svaly),
  • pro zdravé kosti jsou podstatné i vitaminy D a K,
  • zařazovat potraviny bohaté na omega‑3 mastné kyseliny.

Dalším důležitým preventivním opatřením je fyzická aktivita. „Pohyb je naprosto nezbytný. Kost, která není zatěžována přiměřeným pohybem, vždy zřídne a vždy ztrácí svoji kvalitu. Nejúčinnější prevencí osteoporózy je pružná chůze 20–30 minut denně. Člověk s osteoporózou nesmí skákat, nosit těžká břemena, ale může dělat power jógu, pilates, protahovací a posilovací svaly. Cvičení má vést k optimismu, ne k tomu, že jsme vyčerpaní,“ radí prof. Palička s tím, že zapomínat se nesmí ani na další faktory, tedy na včasné vyšetření.

Důležité je podstoupit vyšetření včas. Odhalit osteoporózu pomůže vyšetření u lékaře. Důležitou roli v diagnostice hraje také rentgenové vyšetření pomocí kostního denzitometru, který měří hustotu kostního minerálu. Jde o nebolestivé nezatěžující vyšetření trvající 15–20 minut. Toto vyšetření by měla podstoupit každá žena nad 65 let:

  • která již prodělala zlomeninu,
  • která pozoruje snížení výšky o více než 6 cm,
  • s hmotností pod 55 kg či s výskytem osteoporózy v rodině,
  • v případě dalšího onemocnění.

„Každý, kdo ve věku nad 50 let prodělal zlomeninu s nepřiměřeným úrazovým dějem, by se měl nechat na toto onemocnění vyšetřit. Stejně tak každý, u něhož dramaticky klesla hmotnost nebo má chronická zánětlivá onemocnění, by měl po poradě se svým praktickým lékařem navštívit specialistu, aby mohl být včas a správně léčen. Dnes máme dostatek léků, ale vzhledem k rozšířenosti choroby je třeba, aby na ni každý z nás myslel, předcházel jí a dělal vše pro to, aby se u něho nevyskytla,“ apeluje prof. Palička.

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené

Den vzácných onemocnění 2024

28. 3. 2024

Jde o několik pacientů s konkrétní diagnózou. Avšak je již známo přes 10 000 klinických jednotek a jedná se o miliony pacientů. Česko patří k zemím s…