Otevřený dopis České lékařské komoře
V Praze 8. 7.2009
Vážení členové České lékařské komory!
Tento otevřený dopis Vám adresuji proto, že považuji za správné, aby Česká lékařská komora byla informována o průběhu atestační zkoušky, který považuji za nestandardní.
Dne 18. června 2009 jsem úspěšně absolvovala atestační zkoušku v oboru anesteziologie a resuscitace. Pan profesor Cvachovec, který zkušební komisi už řadu let předsedá, prohlásil letošní jarní termín za historicky poslední, kdy je zkouška z oboru anesteziologie a resuscitace skládána pod tímto jménem. Od podzimu 2009 se obor bude jmenovat anesteziologie a intenzivní péče.
Tento den byl zlomový i v jiném ohledu. Bylo to vůbec poprvé, kdy ti, co byli zkoušeni, finančně nepřispívali na chlebíčky pro pana profesora. Nepočítám-li ovšem jednu výjimku, když jsem přesně před rokem (dne 17. června 2008) jako jediná z atestantů nevyhověla pokynu profesorovy sekretářky a na občerstvení pro zkušební komisi obnosem 200 Kč nepřispěla. Výsledek o neprospění u zkoušky tehdy pan profesor Cvachovec vynesl přímo, aniž by tomu předcházela porada se členy komise, jak vyhláška MZ ČR o atestacích 395/2004 Sb., § 6 (8) nařizuje:,,... celkový výsledek hodnocení atestační zkoušky vyhlásí atestační komise po poradě o výsledku atestačnízkoušky", a v § 2 (3) dokonce stojí, že"na poradě o výsledku atestační zkoušky nebo její části atestační komise rozhoduje veřejným hlasováním".
Ráda bych jen věřila, že mé obavy ze souvislosti mezi výše uvedenými fakty jsou neoprávněné.
Navíc je z výpovědi několika dalších atestantů zřejmé, že neetické jednání, nedodržování vyhlášky o atestacích i slovní nactiutrhání nebývá u atestace z oboru A+R výjimkou.
Ráda bych se také ujistila, že výběr otázek v momentě zkoušky je korektní.To, že se za posledních šest let vyskytují mezi losovanými otázkami stále podobné okruhy, je zaznamenání hodná náhoda.
Vznáším tedy dotaz, zdali průběhy atestačních zkoušek v České republice obecně podléhají nějaké nezávislé kontrole, čije zde beztrestně dáván prostor zvrhnout se do rovin mimo etické chování a respektování vyhlášek-dle pravidla"kde není žalobce, není ani soudce".
Sice na této věci již nemám žádný osobní zájem, přesto bych byla velmi ráda, aby ti, kdo budou k atestaci přistupovat v budoucnu, neměli k podobným steskům důvod.
Má žádost o otištění dopisu v časopise České lékařské komory Tempus medicorum byla nakonec zamítnuta s odůvodněním, že"... dopis vyvolává mnoho otázek a vyžaduje odpovědi i druhé strany". Tento argument osobně považuji za důvod navíc, aby byl dopis v rámci lékařské obce zveřejněn.
MUDr. Kristina Höschlová, Klinika anesteziologie a resuscitace FN Královské Vinohrady, Praha
Zdroj: Medical Tribune