Přeskočit na obsah

PA-824 – naděje pro léčbu latentní tuberkulózy

„Tento objev je obrovským příslibem pro vývoj léků nejen proti latentní tuberkulóze, ale i proti dalším bakteriím,“ řekl ředitel NIAID Anthony Fauci.

Předchozí výzkum odhalil, že cílem PA-824 je bakteriální enzym Ddn. Mechanismus účinku zůstával záhadou. Nyní se ukázalo, že pro interakci Ddn a PA-824 je zapotřebí kofaktor. Výsledkem vzájemné interakce PA-824, enzymu Ddn a kofaktoru je produkce oxidu dusnatého v bakteriální buňce.

Oxid dusnatý je produkován v některých buňkách imunitního systému aktivací indukovatelné syntázy oxidu dusnatého. Pokud buňka fagocytuje bakterii M. tuberculosis, dokáže ji intracelulární produkcí oxidu dusnatého zahubit. V řadě případů je ale akce imunitní obrany vůči M. tuberculosis nedostatečná.

PA-824 spouští podobnou reakci uvnitř bakteriální buňky. Vzhledem k tomu, že lidské buňky neobsahují enzym homologní k bakteriálnímu Ddn, omezuje se účinek PA-824 pouze na bakteriální buňky. Laboratorní testy odhalily, že PA-824 je nejúčinnější za nízkých koncentrací kyslíku. To představuje příslib pro léčbu latentní tuberkulózy, protože v tuberkulózních granulomech je koncentrace kyslíku nízká. Zároveň toto zjištění otevřelo nové možnosti pro zdokonalení přípravku. PA-824 byl původně navrhován tak, aby jeho účinky byly maximální za vysokých koncentrací kyslíku. Vývoj nových „hypoxických“ verzí přípravku už začal jak v laboratořích NIAID, tak i v laboratořích firmy Novartis.

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené