Přeskočit na obsah

Pacienti s chronickou lymfatickou leukémií mají léčebnou alternativu

Jedná se o ofatumumab (obchodní název Arzerra), což je lidská monoklonální protilátka, která se specificky váže na protein CD20 nacházející se na povrchu jak normálních, tak maligně transformovaných B‑lymfocytů. Jedinečnost ofatumumabu spočívá v tom, že se na rozdíl od ostatních CD20 specifických monoklonálních protilátek váže na jiný epitop molekuly CD20 (blíže buněčné membráně).

Antigen CD20 je u krevních malignit klíčový, neboť je exprimován většinou z maligně transformovaných B‑lymfocytů. Vazbou ofatumumabu dojde k reakci imunitního systému – je aktivován komplement, což má za následek destrukci buňky.

Ofatumumab byl v FDA registrován zrychlenou procedurou, která je vyhrazena pouze pro přípravky znamenající alternativu v situacích, kdy současně dostupné léčebné možnosti byly vyčerpány. Přípravek je zrychleně schválen na základě náhradního – zjednodušeného – parametru účinnosti, jejž lze získat v časnější fázi klinického vývoje léčiva, jako je například velikost tumoru nebo snížení počtu nádorových buněk ve zvětšené slezině či lymfatické uzlině. Tento nepřímý parametr se musí natolik dobře zvolit, aby z něj byl odvoditelný předpoklad, že pacient může žít déle nebo bude trpět méně intenzivními příznaky choroby, což mají následně potvrdit řádné studie.

 „Zrychlené procedury se tedy využívá zejména u těch onemocnění, u nichž jsou současné terapeutické možnosti omezeny,“ vysvětluje Richard Pazdur, M.D., ředitel onkologické sekce Centra pro hodnocení a výzkum léčiv FDA. Zrychlené schválení je však podmíněno dodáním dalších výsledků o jeho účinnosti a bezpečnosti v klinickém hodnocení. V současnosti probíhá studie s ofatumumabem, do níž jsou zařazeni pacienti s chronickou lymfatickou leukémií a jejímž cílem je zjistit účinnost a bezpečnost ofatumumabu oproti standardní chemoterapii podle doby oddálení progrese onemocnění.

Z dosud popsaných nežádoucích účinků byly nejčastěji pozorovány leukopenie, pneumonie, horečka, kašel, průjem, anémie, únava, dušnost, vyrážka, nausea, bronchitida a infekce horních cest dýchacích. Z nich se jako nejzávažnější jeví zvýšená pravděpodobnost infekčních onemocnění, včetně progresivní multifokální encefalopatie, která má fatální průběh.

Doporučuje se, aby pacienti s rizikem hepatitidy B byli před léčbou ofatumumabem a v jejím průběhu vyšetřeni pomocí příslušných laboratorních testů. V případě zjištění inaktivní infekce virem hepatitidy B by měli být pečlivě monitorováni pro možnou reaktivaci infekce v průběhu i po dokončení léčby. Ofatumumab v současné době není v Evropské unii registrován, ale pro indikaci chronická lymfatická leukémie má udělen status „orphan drug“.

V současné době je ofatumumab testován v řadě klinických studií, kde je kromě chronické lymfatické leukémie hodnocena jeho účinnost a bezpečnost u pacientů s různými typy non‑Hodgkinových lymfomů, revmatoidní artritidou a roztroušenou sklerózou mozkomíšní.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené