Přeskočit na obsah

Panika „prasečí chřipce“ nesluší

Soudě dle množství článků na téma „prasečí chřipka“, zaplavujících v posledních dnech a týdnech média, a podle různých varovných informací, jež v nich zaznívají, by se lidé mohli domnívat, že pandemie prasečí chřipky se nezadržitelně blíží a že její dopad na celou populaci bude značný. Skutečnost je však zatím taková, že k 13. srpnu bylo nahlášeno a potvrzeno zatím pouze 201 pozitivně virologicky vyšetřených případů infekce pandemickým virem A(H1N1) a v naprosté většině případů se jednalo o onemocnění s lehkým průběhem bez komplikací, které si vyžádalo pouze symptomatickou léčbu a klid na lůžku bez nutnosti antivirotické terapie.

Mnohá mediální vyjádření však varují, že se situace zhorší v nadcházejících měsících, kdy může klasická sezónní chřipka oslabit populaci, což by mohlo vyústit v tzv. druhou vlnu prasečí chřipky. „Během září a října nejspíše zaznamenáme pomalý nárůst počtu nových onemocnění prasečí chřipkou a v závislosti na počasí bude vzestup pokračovat až do konce tohoto roku či ledna roku příštího. Podle mého názoru však žádnou druhou vlnu onemocnění během následujících 12 měsíců neuvidíme,“ říká však v rozhovoru pro MT na str. A5 specialista na infekční lékařství a epidemiologii prof. MUDr. Jiří Beran, CSc.

Předpokládaný pomalý nástup prasečí chřipky je velmi výhodný, protože rizikové osoby se základním chronickým onemocněním budou zasaženy postupně a zdravotní systém bude schopen tyto nemocné absorbovat. „Určitě by ale bylo výhodou, kdyby se ohrožené skupiny osob nechaly očkovat proti sezónní chřipce; i kvůli tomu, aby sezónní chřipka nevytvořila dobré podmínky pro následnou prasečí chřipku,“ upřesňuje prof. Beran. Pro doplnění je nutno dodat, že navzdory tomu ministerstvo aktualizuje a připravuje strategii distribuce vakcín a antivirotik spolu s metodikou léčby infikovaných osob.

Ministryně zdravotnictví také jedná se společnostmi Novartis a GSK o nákupu vakcíny proti prasečí chřipce, která by měla ochránit 25 procent populace (celkem se jedná o pět milionů vakcín) a k dispozici být na přelomu roku. Předpokládané celkové výdaje na nákup těchto vakcín dosáhnou sumy necelé miliardy korun.

Více na str. A5

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené