Přeskočit na obsah

Paracetamol může vyvolávat ADHD

Léky s obsahem paracetamolu jsou široce užívány při chřipce a nachlazení i k tišení bolesti, a to i u těhotných žen. Podle nové studie však jejich dlouhodobé užívání během těhotenství vede ke zvýšenému riziku ADHD u dětí.

Data pocházejí od více než 11 000 dětí, narozených v Norsku v průběhu deseti let, z nichž byla u 25 procent diagnostikována ADHD. Rodiče vyplnili dotazník ohledně užívání paracetamolu před těhotenstvím, při a po něm.

Po zvážení faktorů jako ADHD u rodičů a dalších potenciálních vlivů se ukázalo, že riziko ADHD rostlo v závislosti na dávce už od osmi dní, po které bylo dítě vystaveno prenatálnímu působení paracetamolu. Při expozici delší než 29 dní včetně se toto riziko zvýšilo více než dvojnásobně ve srovnání s dětmi, které vlivu paracetamolu vystaveny nebyly. Ukázalo se také, že dvojnásobné riziko ADHD bylo obdobně přítomné i u dětí otců, kteří užívali před početím potomka paracetamol po 29 dní a více.

Autoři upozorňují, že jde o souvislost, nikoli o příčinu, ale že je přesto vhodné dále zkoumat roli paracetamolu v etiologii ADHD. Komentář v Pediatrics připomíná obdobný vztah mezi aspirinem a Reyovým syndromem, kdy zjištění příčinné souvislosti vedlo k významnému snížení nemocnosti a smrtnosti.


Zdroj: Ystrom E et al. Prenatal Exposure to Acetaminophen and Risk of ADHD. Pediatrics. 2017 Nov;140(5). doi: 10.1542/peds.2016‑3840.

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené

Naši bližní peněžní

3. 12. 2021

Peníze jsou cokoli, co je prostředkem směny, nositelem hodnoty a účetní jednotkou. Penězi byly kousky bronzu, drahých kovů, perly, sůl, mušličky…

Pardubice mají nový pavilon psychiatrie

23. 11. 2021

Nový pavilon psychiatrie přináší důstojné prostředí pro léčbu duševních onemocnění a větší kapacitu. V Pardubické nemocnici byl po dvou letech…

Ke Comirnaty pro děti se vyjádří EMA

23. 11. 2021

Vakcína proti COVID‑19 uzpůsobená dětem mezi pěti a jedenácti lety by mohla být brzy k dispozici i v Evropě. Každým dnem se očekává vyjádření…