Paracetamol v pediatrické praxi
Bolest je základním prvkem obranných systémů v těle a upozorňuje na nemoc nebo nebezpečí. Je to rovněž důležitý mechanismus, prostřednictvím kterého se děti rozvíjejí a poznávají svět a učí se vzájemné interakci s okolním světem. Pokud je však bolest extrémní, opakovaná nebo neustálá, může působit značné utrpení a vážně snížit kvalitu života.
Akutní reakce na bolest nemají bezprostředně škodlivé účinky u většiny celkově zdravých dětí. Avšak u dětí, které jsou vážně nemocné, mohou změny krevního tlaku, obsahu kyslíku a jiné reakce spojené s akutní bolestí dále destabilizovat jejich již nejistý stav.
Bolest v průběhu dětství může mít také dlouhodobé následky, může ovlivnit vnímání bolesti, vývoj a chování v pozdějších fázích života. Vnímání bolesti je určeno širokou řadou faktorů, včetně fyziologických, sociálních, rodinných a psychologických vlivů, a tak je velice obtížné jasně prokázat působení bolesti v časných fázích života na pozdější vnímání bolesti. Přesto existuje rostoucí soubor důkazů o tom, že bolest v průběhu dětství může mít závažné dlouhodobé dopady.
Hodnocení bolesti, kterou děti pociťují, je obecně založeno na pozorováních a výkladu jejich rodičů nebo opatrovníků. Rodiče však obvykle podceňují intenzitu bolesti, kterou jejich děti trpí.
Studie ukazují, že nedostatečná nebo nevhodná analgezie je vážným problémem v pediatrické péči. Faktory přispívající k tomuto problému lze najít mezi odborníky na zdravotní péči i mezi širokou veřejností a zahrnují:
* nedostatečné využívání analgezie: dětem v bolestech se někdy vůbec nedostane žádné analgetické terapie. Studie o užívání analgetik na nemocničním oddělení úrazové pohotovosti v USA odhalila, že procento dětí, které dostaly analgezii, bylo podstatně nižší, než tomu bylo u dospělých (53 % vs. 73 %). Dětští pacienti byli také častěji než dospělí propouštěni z nemocnice s nedostatečnými dávkami analgetik (27 % dětských pacientů v porovnání s 3 % dospělých pacientů).
* nedostatečné dávky analgetik: dávky analgetik dávané dětem jsou často pod optimální úrovní, a zmírnění bolesti tedy může být nedostatečné. Přestože přibližně tři čtvrtiny dětí a adolescentů ve Spojeném království ve studii zaměřené na tišení bolesti zubů dostaly analgetikum, léčba málokdy stačila na to, aby se dosáhlo úplné úlevy od bolesti.
* užívání nevhodných analgetik: nedostatek znalostí o tom, co je a co není vhodným analgetikem pro malé děti, se netýká pouze rodičů, ale také některých odborníků na zdravotní péči. Přestože aspirin není vhodný pro děti mladší 12 let kvůli riziku Reyeova syndromu, 5 % dětí dostalo aspirin. V některých případech bylo rozhodnutí o užívání aspirinu založeno na nesprávné radě od lékárníka.
Paracetamol v dětské bolesti
Bolest hlavy je běžným problémem u dětí, přičemž celkový výskyt se odhaduje na 66 % celkové populace skotských dětí a zvyšuje se z 50 % u dětí ve věku 5 let na 80 % ve věku 12–15 let. Bolesti hlavy se většinou vyskytují ojediněle, jsou mírné svou povahou a neznamenají žádnou vážnou nemoc. Avšak vzhledem k tomu, že bolest hlavy je občas příznakem možného vážného onemocnění nebo poškození a že děti nejsou vždy schopny jasně popsat tyto příznaky, všechny malé děti (mladší dvou let) s bolestí hlavy by měl vidět lékař dříve, než začnou užívat volně prodejná analgetika. Toto může být nejvhodnější postup také u starších dětí. Některé děti však trpí opakujícími se silnými bolestmi hlavy. Odhady o výskytu migrény v dětství se hodně liší v různých studiích (např. 3–21 %), ale je jasné, že migréna je běžný pediatrický stav. Výskyt migrény je podmíněn částečně genetickými faktory a pohlavím. Před pubertou je výskyt podobný u chlapců i u dívek, ale po pubertě je dva- až třikrát častější u žen. Migréna nejenže způsobuje obtíže a nepříjemný pocit, ale děti s migrénou také zameškají více dní ve škole. To může mít také dopad na pracovní život jejich rodičů.
Paracetamol může být užitečný při léčbě bolesti při akutním zánětu středního ucha. Bolest v uchu je častý problém u malých dětí a může být doprovázena značnými obtížemi a nepříjemnými pocity. Je obvykle důsledkem infekce středního ucha, kterou známe jako akutní zánět středního ucha. Analgetikum, jako je paracetamol, může působit proti symptomům horečky i bolesti spojeným se zánětem středního ucha.
Paracetamol je léčivo nejčastěji používané ke zmírnění bolesti související s prořezáváním prvních zubů. Přestože prořezávání prvních zubů není nemoc, může způsobit značný neklid. Proto se pomoc při prořezávání zubů v první řadě zaměřuje na zmírnění nepříjemných pocitů nebo obtíží. Analgetické látky mohou také poskytnout úlevu, přičemž paracetamol je nejčastěji používanou léčbou při prořezávání prvních zubů. Paracetamol je také nejčastěji užívané analgetikum obecně na bolest zubů u dětí a adolescentů.
Horečka u dětí
Horečka nebo pyrexie je často první identifikovatelnou známkou onemocnění u malých dětí. Nejvíce případů horečky v dětství je spojeno s bakteriálními nebo virovými infekcemi. Dalšími možnými příčinami může být dehydratace, zvýšená teplota vnějšího prostředí, nemoc nebo poškození centrální nervové soustavy a nepříznivé reakce na určité přípravky. V minulosti byla horečka považována za ochrannou reakci a lékaři se pokoušeli léčit některé infekce vyvoláním horečky. S vývojem antipyretik a větším zdůrazňováním rizik spojených se zvýšenou tělesnou teplotou začali někteří vnímat horečku jako něco, co hraje spíše negativní než užitečnou roli. Dnešní všeobecné mínění odráží vyváženější pohled. Horečka opravdu má řadu účinků, které pomáhají bojovat s infekcí, ale na druhé straně je také spojena se řadou nepříznivých symptomů. Ačkoli ty obecně nemají žádné vážné nebo dlouhodobé následky, způsobují značné nepohodlí a utrpení. Navíc pokud není horečka léčena řádně, může v některých případech ohrožovat život, může se vyvinout v úžeh vedoucí k úplné ztrátě termoregulace a silnému pocení, které zbavuje tělo solí a vede k elektrolytické nerovnováze.
Horečka v dětství: potřeba zvláštní péče
Léčení horečky u kojenců a malých dětí vyžaduje zvláštní péči a pozornost. U dospělých je termoregulační systém zodpovědný za udržení tělesné teploty velmi vnímavý a účinný. Dokonce i při horečce je tělesná teplota obecně udržována v těsných – i když zvýšených – mezních hodnotách. Zvýšení je pečlivě kontrolováno, aby se maximalizovaly blahodárné účinky horečky (např. zvýšená tvorba interferonu) a zároveň se minimalizovalo riziko vážných škodlivých účinků (např. úžeh). Z tohoto důvodu se horečka u dospělých lidí a starších dětí léčí obvykle neagresivně a léčba pomocí antipyretik se používá hlavně ke zmírnění nepokoje nebo utrpení.
Malá velikost, vysoký poměr plochy povrchu těla k tělesné hmotnosti a malá vrstva podkožního tuku u mladších dětí vedou k tomu, že jsou méně schopné regulovat jejich tělesnou teplotu než u dospělých. Dokonce i u zdravých dětí se tělesná teplota liší více než u dospělých. V případě horečky tyto faktory činí dítě zvláště citlivým k jejím škodlivým účinkům.
Vzhledem k tomu, že „normální“ tělesná teplota nemá jednu jedinou hodnotu, ale spíše se pohybuje v určitém rozpětí a že toto rozpětí je obzvlášť široké u malých dětí, není žádným překvapením, že existuje určitá kontroverze ohledně přesné definice a klasifikace horečky u dětí. Horečka je však obecně definována jako základní tělesná teplota nad 37 ºC. Stupeň zvýšení tělesné teploty se také používá k rozlišení horečky podle stupňů na nízkou, střední nebo vysokou.
Stupně horečky |
|
Nízká |
37,2–38,3 ºC |
Střední |
38,4–39,4 ºC |
Vysoká (hyperpyrexie) |
39,5–40,6 ºC |
Paracetamol při dětské horečce
Antipyretické látky jsou obecně účinnější u mladších dětí a tam, kde je stupeň horečky menší. Paracetamol je antipyretikum první volby, které je v široké míře užíváno a dobře snášeno febrilními dětmi v každém věku
Účinnost a tolerance antipyretické léčby pomocí paracetamolu je podložena bohatými zkušenostmi získanými za více než 100 let, přičemž paracetamol nyní dostává více než milion dětí každý den.
Očkování v dětství
Očkování kojenců a dětí hraje základní roli ve snižování výskytu řady onemocnění. Někdy dochází k nepříznivým reakcím na očkování, zejména u DTP vakcíny, ačkoli rizika spojená s očkováním jsou minimální v porovnání s riziky onemocnění, pokud není ochrana očkováním. Dokonce i mírné reakce mohou působit dětem nepohodu a strádání a mohou rodičům zavdat příčinu k obavám. Z tohoto důvodu je analgetická terapie – zejména pomocí paracetamolu – často nasazována u dětí proti horečce a podrážděnosti spojené s očkováním DTP. Vzhledem k vysoké frekvenci mírných nežádoucích reakcí mnozí lékaři radí rodičům, aby dávali svým dětem paracetamol po očkování DTP ještě dříve, než se dostaví jakékoli symptomy, jako je horečka.
Ukazuje se, že paracetamol mírní nežádoucí reakce, jako je horečka, podrážděnost a bolest v místě vpichu injekce po očkování DTP.
Navíc paracetamol neovlivňuje tvorbu protilátek v reakci na očkování DTP. Cílem očkování je stimulovat imunitní systém dítěte k tvorbě protilátek, které chrání proti infekci. Tudíž je důležité, aby jakákoli léčba zaměřená proti nežádoucím reakcím nebránila imunitní reakci. Studie prokazují, že užívání paracetamolu k zabránění nežádoucím reakcím po očkování DTP nenarušuje tvorbu protilátek.
Paracetamol – doporučené dávky
Paracetamol je účinné antipyretikum a analgetikum u dětí a dávka 15 mg/kg nabízí lepší účinnost než nižší dávky.
Studie, ve kterých byl paracetamol podáván v dávkách 15 mg/kg, shodně prokazují, že tato dávka paracetamolu je dobře snášena dětmi a má profil bezpečnosti srovnatelný s placebem. Výskyt nepříznivých účinků je velmi nízký. Navrhovaná úprava dávkování paracetamolu na 15 mg/kg každé čtyři hodiny, maximálně čtyřikrát denně, je hodně pod akutní toxickou dávkou 150 mg/kg, jakož i toxickým prahem pro opakované dávkování 140 mg/kg/den. Nakonec bylo dávkování paracetamolu 15 mg/kg shledáno jako dobře snášené dětmi, bez důkazu o zvýšeném výskytu nepříznivých účinků, zejména toxického poškození jater, v porovnání s nižšími dávkami. Takže dávkování pro paracetamol 15 mg/kg je vhodné, protože zajišťuje lepší analgetickou a antipyretickou účinnost.
Závěr
Paracetamol – lék první volby na léčbu bolesti a horečky u dětí
Analgetická a antipyretická účinnost paracetamolu je podložena bohatými zkušenostmi získanými za více než 100 let, přičemž nyní každý den dostávají paracetamol miliony dětí. Paracetamol díky svému vynikajícímu profilu bezpečnosti a dlouhé historii užívání zůstává v pořadí první volbou způsobu léčby u dětí.
Zdroj: