Personální změny ve středočeském zdravotnictví
Novým ředitelem Klaudiánovy nemocnice v Mladé Boleslavi byl jmenován odborník na medicínskou elektroniku Ing. Josef Langer, který již tuto funkci vykonával před odvoláním v roce 2003. Vedením Oblastní nemocnice Kladno (nikoli jako ředitelka) byla pověřena MUDr. Kateřina Pancová, dosud působící na Klinice dětské hematologie a onkologie 2. lékařské fakulty UK Praha a Fakultní nemocnice v Motole.
Ředitelem Oblastní nemocnice Příbram je chirurg a bývalý starosta Dobříše MUDr. Stanislav Holobrada, ředitelem Oblastní nemocnice Kolín chirurg MUDr. Petr Chudomel, benešovskou Nemocnici Rudolfa a Stefanie nově vede radiolog MUDr. Milič Řepa.
Nové šéfy nemocnic v průběhu minulého týdne uvedl do funkcí náměstek středočeského hejtmana pro oblast zdravotnictví prof. MUDr. Zdeněk Seidl, CSc.
Důvody personálních změn
Podle internetového serveru iHNed.cz shrnul nový středočeský hejtman důvody personálních změn do následujících šesti bodů:
1. Bez výměny managementu by nově zvolená Rada kraje nemohla zrealizovat zrušení poplatků v krajských nemocnicích od 1. ledna 2009, neboť současná vedení jsou úzce navázána na ODS a neumožnila by splnit předvolební slib ČSSD. Odvolaná vedení středočeských nemocnic jsou úzce provázána s ODS.
2. Bývalá vedení středočeských nemocnic realizovala celou řadu privatizací či pronájmů majetků těchto nemocnic, které nová rada hodnotí jako nevýhodná pro kraj. Jde o prodeje celých celků nemovitostí, které patřily pod krajské nemocnice a. s. Dále jde o pronájmy lukrativních provozů uvnitř vlastních nemocnic (dialýzy, angiolinky, NMR atd.).
3. Nová Rada kraje má i výhrady k personální politice odvolaných ředitelů nemocnic, kteří často a bezdůvodně odvolávali odborníky – primáře –, či jich řadu donutili opustit nemocnice. Též mzdová politika vůči sestrám a mladším lékařům je neuspokojivá, což se podepisuje na zvýšeném počtu odchodů zdravotnického personálu.
4. Rada má i vážné pochybnosti o správném využití miliardových investic, které zásadně zadluží Středočeský kraj i jednotlivé nemocnice na celá desetiletí.
5. V rámci přístupu k realizaci jednotlivých investičních akcí vadí novému vedení Středočeského kraje i necitlivý přístup – např. v nemocnici v Kladně došlo k vykácení velkého množství vzrostlých stromů a má se zbořit i historicky cenná budova, což hraničí s kulturním barbarstvím.
6. Odvolaná vedení nemocnic nesou osobní zodpovědnost za zrušené zubní pohotovosti a za redukci lékařských a lékárenských pohotovostních služeb, což je v zásadním rozporu s programem ČSSD.
Veřejná nezisková nemocnice
Deklarovaným záměrem hejtmana Davida Ratha je, aby v kraji formálně fungovala Veřejná neziskové nemocnice Středočeského kraje, která bude samostatnou právnickou osobou. Dosavadní oblastní zdravotnická zařízení – tedy nemocnice v Kolíně, Příbrami, Mladé Boleslavi, Kladně a Benešově – by měly být jejími organizačními složkami, resp. dceřinými společnostmi. Podle již dříve vysloveného názoru MUDr. Ratha by výhodou takové právní formy byla možnost čerpat značné dotace z fondů Evropské unie, prakticky s nulovou spoluúčastí.
Podle ČTK vidí středočeský hejtman další přínos tohoto uspořádání i v posílení dostupnosti zdravotní péče pro obyvatele středních Čech. Tím, že v kraji bude oficiálně fungovat jen jedna nemocnice, bude spádovou oblastí celé jeho území, a žádný z pacientů tohoto regionu tak nebude moci být ani v jedné z oblastních poboček odmítnut.
Pro přípravu vzniku této krajské nemocnice počítá MUDr. Rath s angažováním bývalého poslance za ODS MUDr. Petra Kotta do funkce poradce, který by měl mít na starosti právě převod nynějších akciových společností (nemocnic) na neziskové organizace. P. Kott pracoval v posledním období jako ředitel středočeské pobočky Všeobecné zdravotní pojišťovny ČR.
Zdroj: