Pilotní projekt na péči a podporu pozůstalým má přinést systémovou změnu

V České republice byl zahájen pilotní projekt, který detailně analyzuje poskytování specializované pozůstalostní péče. V rámci projektu se budou během dvou let sbírat data o tom, na jaké úrovni, v jaké formě a v jakém rozsahu se dostává pomoci lidem, kteří prožili náhlou nebo očekávanou smrt blízkého člověka.
Ročně se v České republice setká se smrtí blízkého člověka přes 6 600 dětí. Až 20 procent z nich bolestivou ztrátu nedokáže zvládnout bez odborné pomoci. Podpora v období truchlení tvoří nedílnou součást oblasti dětské paliativní péče a je důležitým krokem pro naplňování Koncepce péče o děti a dospívající se závažnou život limitující a ohrožující diagnózou, jejich rodiny a rodiny po nečekané ztrátě.
Cílem projektu je získat data v reálné praxi, ověřit funkčnost navrhovaného modelu a identifikovat oblasti, které je třeba dále rozvíjet. K jeho dalším důležitým cílům patří:
- rozvíjet specializované služby a poradny,
- zvyšovat motivaci profesionálů dál se vzdělávat v oblasti péče a podpory pozůstalých,
- posilovat kompetence členů týmů poskytujících podporu pozůstalým,
- sdílení dobré praxe, využití nových nebo inovovaných metod je součástí profesionálního přístupu,
- podpořit vzájemnou spolupráci mezi poskytovateli tak, aby pozůstalí vždy našli potřebné služby ve svém okolí – nejsou na svou ztrátu sami.
Až dosud nebyla péči o pozůstalé a jejich podpoře v České republice věnována dostatečná systémová pozornost. Nyní je poskytována různými subjekty (nemocnice, domovy pro seniory, hospice, poradny pro pozůstalé) i v rámci různých profesí (psychologové, psychoterapeuti, kaplani, sociální pracovníci, lékaři, poradci pro pozůstalé, pracovníci v pohřebních službách apod.). Současný způsob podpory postrádá jednotnou koncepci, dostupnost služeb v regionech kolísá a vyřešeno není ani její financování. Pilotní projekt je proto důležitým krokem ke sjednocení a systémovému ukotvení specializované pozůstalostní péče. Jeho ambicí je i navržení finálního modelu péče a podpory pozůstalým u nás.
Do projektu jsou zapojeny tři fakultní nemocnice (Thomayerova nemocnice, FN Hradec Králové a FN Olomouc) a čtyři neziskové organizace (Poradna Vigvam, Strom života, Klára pomáhá a Dlouhá cesta). Strategickým partnerem je v projektu Fakultní nemocnice v Motole, která poskytne odbornou expertizu a další důležitá data pro evaluaci celého procesu. Koordinaci pilotního projektu zajišťuje Institut Pallium, jeho realizace probíhá díky podpoře Nadace rodiny Vlčkových.
Specializované služby a poradny pomáhají jednotlivcům i rodinám ve všech fázích truchlení zvládat emocionální i praktické výzvy spojené s úmrtím a přizpůsobit se nové realitě bez zesnulého. Cílem této podpory je pomoci pozůstalým v návratu do běžného života, kromě individuální podpory nabízí i skupinové nebo párové formy poradenství. Věnují se přitom nejen aktuálně prožívané ztrátě, ale i komplikovanému nebo zpožděnému truchlení, často v důsledku tragických nebo traumatických okolností.
„Se smrtí blízkého člověka se během života setká téměř každý z nás. Většinou se s takovou situací dokážeme poprat, ale je tu nemalé procento těch, kteří bolestivou ztrátu nedokážou zvládnout bez odborné pomoci," vysvětluje Sylvie Stretti, odborná garantka projektu a ředitelka Poradny Vigvam. „U někoho může ztráta vyvolat hlubokou krizi, a pokud není včas a řádně ošetřena, může prohloubit trauma a způsobit vážné problémy, které se promítnou do života celé rodiny," dodává.
Pilotní projekt vznikl z iniciativy pracovní skupiny End of Life působící pod hlavičkou Koncepce péče o děti a dospívající se závažnou život limitující či ohrožující diagnózou a jejich rodiny. Přestože byl záměr primárně nastaven na péči o rodiny, které přišly o dítě, v průběhu přípravy projektu se ukázalo, že principy péče jsou stejné i v případě úmrtí dospělého. Výstupy z projektu proto budou aplikovatelné na ukotvení péče pro všechny věkové kategorie.
„Naší vizí je, aby péče a podpora pozůstalým byla vnímána jako přirozená a samozřejmá součást péče o rodiny, které procházejí nejtěžším obdobím v životě. Stejně jako u jiných oblastí paliativní péče, i zde chceme, aby se kvalitní pomoc dostala včas a prostřednictvím odborně připravených profesionálů,“ doplňuje Jiří Krejčí, ředitel Institutu Pallium, který kromě koordinace projektu zaštiťuje i advokační aktivity zaměřené na změnu systému.