Plavání batolat není bezstarostná legrace
Plavání dětí do dvou let v chlorované vodě může způsobovat záněty dýchacích cest. Belgičtí vědci provedli studii, v rámci níž zkoumali riziko rozvoje bronchiolitidy u 430 dětí do dvou let. Děti klasifikované jako "mladí plavci" vykazovaly 1,7krát vyšší riziko rozvoje bronchiolitidy, rovněž tak prevalence bronchiolitidy byla u nich signifikantně vyšší, než tomu bylo u dětí, které v chlorované vodě neplavaly (36,4 vs. 23,8 %, p = 0,004).
Současně se ukázalo, že čím delší byla expozice dětí chlorované vodě, tím bylo i vyšší riziko rozvoje onemocnění. Zánětlivá onemocnění dýchacích cest nejsou zřejmě důsledkem pouhé expozice chlorované vodě, ale také přítomnosti různých virů, především adeno-, noro- a echovirů v bazénech.
Lékaři z výzkumného týmu k tomu říkají: "Plavání dětí v chlorované vodě je spojeno s výší dávky podmíněným zvýšením rizika rozvoje bronchiolitidy.
Expozice částicím chloridu během dětství vede následně ke zvýšenému riziku rozvoje asthma bronchiale a alergické rýmy, lze předpokládat, že má dalekosáhlé účinky na respiratorní zdraví dětí." Plavání batolat se považuje za bezpečné díky přirozeně přítomnému refluxu u dětí, spouštěnému ve chvíli, kdy se voda dostane do dětských úst.
Tento reflux jednak zmizí kolem šestého měsíce života, jednak rozhodně nedokáže zabránit proniknutí malých chloridových částic hluboko do dýchacích cest dítěte, jež jsou malého objemu.
Zdroj: Medical Tribune