Přeskočit na obsah

Pneumologům chybějí lůžka…

Dokončení ze str. B1

 

Co podle vás brání většímu využití potenciálu časné dechové rehabilitace? Někteří odborníci dokonce srovnávají účinek časné dechové rehabilitace s farmakoterapií…

Hlavní brzdou je nedostatek specializovaných fyzioterapeutů, kteří by se věnovali převážně plicní rehabilitaci. Ta je v současnosti systematicky provozována hlavně v odborných léčebných ústavech. Podrobnosti o plicní rehabilitaci a respirační fyzioterapii v domácím prostředí lze najít na www.copn.cz nebo www.cipa.cz.

Zmínil jste spolupráci s Č eskou internistickou společností. Mnoho nemocných však primárně se svými dechovými obtížemi zamíří k praktickému lékaři. Na co by neměli v souvislosti s respiračními onemocněními zapomínat?

Obecně se dá říci, že CHOPN je stále velmi poddiagnostikována. Při jakýchkoli dechových obtížích, hlavně u kuřáků nad 45 let by se na ni mělo myslet. V této souvislosti jsme navrhovali, aby povinnou součástí předoperačního vyšetření u kuřáků starších 45 let byla spirometrie, která může odhalit počínající obstrukci, což zatím nebylo obecně akceptováno.

Dále by se nemělo zapomínat, že kašel není zanedbatelný příznak, pokud trvá déle než tři týdny, nemocný by měl být vyšetřen. Alarmující je rovněž změna charakteru kašle u kuřáka, protože někdy může být prvním příznakem bronchogenního karcinomu. U rizikových skupin pacientů – imigranti, vězni, drogově závislí a bezdomovci – také nesmíme zapomínat, že tuberkulóza je stále existující onemocnění a při jakémkoli klinickém podezření je odeslat k pneumologovi.

Jakou má pneumoftizeologie v ČR budoucnost? Je o ni mezi mladými absolventy zájem?

Pneumoftizeologie patří mezi interní obory, a třebaže není tak atraktivní jako kardiologie, určitě nemusí čelit hrozbě akutního úbytku specialistů. Řekl bych, že zájem o náš obor je zhruba stejný jako např. o gastroenterologii, nefrologii či hematologii. Každoročně složí atestaci z pneumologie kolem 20 mladých lékařů, což je relativně slušný počet. Na druhé straně podle průzkumu věkového složení převažují mezi našimi členy spíše kolegové ve středním a vyšším věku, a proto bychom další zájem mladých lékařů přivítali.

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené