Přeskočit na obsah

Pneumonií onemocní ročně až 100 000 Čechů

Podle odhadu odborníků pneumonií každoročně onemocní stý Čech. Nejčastěji toto onemocnění postihuje seniory a malé děti. V kategorii do pěti let věku jich onemocní kolem 30 000, z nichž až 3 000 končí s těžkými pneumoniemi v nemocnicích. Podobně jsou na tom v ostatních zemích Evropy, v rozvojovém světě jsou statistiky ještě vyšší. I proto mezinárodní sdružení dětských zdravotnických organizací, včetně Pneumococcal Awareness Council of Experts (PACE), vyhlásilo 2. listopad Světovým dnem pneumonie.

Světové statistiky WHO uvádějí ročně výskyt 155 milionů případů pneumonií, z toho nad 95 % jich onemocní v rozvojových zemích. V Evropě se odhaduje, že ve skupině dětí do pěti let ročně pneumonií onemocní přibližně tři miliony dětí a podlehne mu asi 50 000 dětských pacientů, z toho 19 000 novorozenců. "Pneumonii není dobré podceňovat. Stále zabíjí více dětí než AIDS, spalničky a malárie dohromady.

Úmrtnost na ni je vysoká, ačkoliv od poloviny minulého století máme k dispozici antibiotika a později také očkování. Ty se však ne vždy a včas dostanou všem potřebným," uvádí Pavla Křížová, která v České republice zastupuje organizaci PACE.

V některých případech může pneumonie zanechat i celoživotní následky, přičemž není výjimkou, že onemocní naprosto zdravé děti. Diagnózu u nich navíc mohou ztěžovat příznaky, které zpočátku vypadají jako infekční onemocnění ledvin, apendicitida nebo infekční průjem.

Odborníci varují, že riziko pneumonie vzrůstá především v období chřipkových epidemií. Virus chřipky oslabí organismus, který je pak náchylnější k bakteriální infekci - zejména pneumonii, způsobené nejčastěji bakterií Streptococcus pneumoniae. Zkušenosti z chřipkových pandemií 20. století ukazují, že za většinou úmrtí stály právě tyto bakteriální infekce.

Také nejnovější údaje z amerických Center pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) ukazují, že pneumokok je nejčastější příčinou úmrtí při následných infekcích po prasečí chřipce. I proto odborníci doporučují využít v boji proti chřipkové pandemii vedle očkování proti chřipce také účinnou vakcinaci proti pneumokokům.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené