Počítač pomáhá v preskripci dávek warfarinu
„Počítačem asistovaná kalkulace dávek antikoagulancií vede k redukci klinických nežádoucích příhod (p = 0,1). U pacientů medikovaných pro hlubokou žilní trombózu nebo plicní embolizaci se výskyt nežádoucích příhod redukoval o 24 % (p = 0,001),“ uvádí v článku Leon Poller z University of Manchester.
Z výsledků velké randomizované studie, která probíhala v 32 léčebných centrech v Evropě, Austrálii a Izraeli, vyplývá, že se v porovnání s dávkováním vypočítávaným zdravotnickým personálem díky používání počítačového programu rovněž prodloužila doba, kterou pacient strávil v požadovaném terapeutickém rozpětí dle International Normalized Ratio – INR (p < 0,001).
Přitom při preskripci warfarinu (v ČR dostupný Warfarin Orion, Lawarin) a dalších krevních antikoagulačních přípravků představuje bezpečnost zásadní problém a i pro specialisty je obtížné dosáhnout rovnováhy v úzkém terapeutickém rozmezí mezi rizikem trombotických a krvácivých příhod. S tím, jak vzrůstala v posledních letech aplikace perorálních antikoagulancií, zvyšovaly se i nároky na péči o tyto pacienty ze strany nemocnic a klinik.
„Výsledky studie by měly pomoci snížit nadměrnou zátěž personálu nemocnic a klinik zavedením počítačové asistence při kalkulaci optimálního dávkování. To by znamenalo i úsporu finančních zdrojů,“ popisují autoři.
Předchozí studie nebyly dosti velké
Předchozí studie již prokázaly zlepšení ve výsledcích INR při počítačem podporovaném dávkování, avšak žádná z nich nebyla dostatečně rozsáhlá, aby prokázala klinické benefity nebo vyšší bezpečnost. Proto lékaři manchesterské univerzity provedli podstatně větší randomizovanou studii, která zahrnovala 13 219 pacientů přiřazených buď do skupiny s manuálním výpočtem dávek zdravotnickým personálem, nebo do skupiny, u níž bylo dávkování řízeno počítačovým programem.
V počítačem asistované skupině zdravotníci stornovali výpočet dávkování v 21,7 % případů, protože počítač buď nedokázal exportovat požadovaný výsledek, neboť mu pro vlastní predikci nebyla poskytnuta informace o předchozí odpovědi pacienta na medikaci, nebo personál odmítl výpočet počítače z klinických důvodů, např. z důvodu intervence.
Počítač je nejvýhodnější zejména v prvních třech týdnech
Během 4,5 roku trvání studie došlo ve skupině manuálního výpočtu dávkování k více klinickým událostem než ve skupině s počítačovou asistencí (6,0 versus 5,5 na 100 pacientoroků), rozdíl však nebyl po adjustaci pro kovarianty statisticky signifikantní (incidence rate ratio 0,90, p = 0,10). K posuzovaným klinickým událostem patřilo například drobné nebo významné krvácení, trombotické příhody a úmrtí.
Výhody počítačové asistence jsou nejzřetelnější v prvních třech týdnech po zahájení antikoagulační terapie, kdy je u pacientů nejvyšší pravděpodobnost vzniku nežádoucí příhody (8,6 versus 12,3 na 100 pacientoroků, p = 0,06).
Zdroj: