Počítač v ordinaci posudkového lékaře
Vzhledem k věkovému rozložení populace a vývoji nových nákladných léčebných postupů vyvstává potřeba snižovat celkové náklady na zdravotní i sociální péči. Proto se celosvětově přistupuje k zavádění informačních technologií i do těchto oblastí.
Moderní informační technologie již dlouhodobě pomáhají snižovat náklady komerčním firmám i státním institucím, a je tedy logické, že podobný efekt budou mít i ve zdravotnictví a sociální sféře. V systému sociálního zabezpečení probíhá elektronická komunikace především v působnosti České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ). Nárůst elektronických podání z oblasti nemocenského nebo důchodového pojištění, jako jsou např. přihlášky a odhlášky k nemocenskému pojištění, přehledy o příjmech a výdajích osob samostatně výdělečně činných a evidenční listy důchodového pojištění, svědčí o výhodnosti elektronických služeb nejen pro ČSSZ, ale především pro její klienty.
Lékařským oborem působícím v systému sociálního zabezpečení je lékařská posudková služba. Jejím hlavním úkolem v sociální oblasti je podávání posudků o zdravotním stavu a o některých důsledcích z něj vyplývajících. Jen za minulý rok lze dopady činnosti všech cca 500 posudkových lékařů resortu ministerstva práce a sociálních věcí vyčíslit na 90 mld. Kč a při současném trendu nárůstu počtu žádostí o dávky ze systému sociálního zabezpečení bude brzy překročena magická hranice 100 miliard.
Portál přístupný i nevidomým
Informace o činnosti lékařské posudkové služby lze nalézt na portálech Ministerstva práce a sociálních věcí ČR () a České správy sociálního zabezpečení (www.cssz.cz). Na portálu ČSSZ jsou umístěny informace o všech jejích činnostech – statistiky, kontakty, tiskopisy, návody a schémata, jak dokumenty podávat elektronicky (tzv. ePodání), nebo odpovědi na nejčastější dotazy. Práce s webem ČSSZ je intuitivní – potřebnou informaci klienti najdou přímo v jedné z dvanácti sekcí, nebo po zadání tématu do vyhledávacího formuláře v pravém záhlaví. Vyhledávací formulář je součástí všech stránek portálu ČSSZ a jeho umístění se nemění.
Integrovaný informační portál MPSV ČR se již stal samozřejmým informačním zdrojem v sociální oblasti a oblasti zaměstnanosti. V současnosti zahrnuje více než 3 000 stránek. Web je budován tak, aby byl „blind friendly“, tedy přístupný i lidem slabozrakým a nevidomým, a je rozdělen do čtyř sekcí. Přestože je základní ovládání všude shodné, pro lepší orientaci jsou jednotlivé sekce – sociální tematika, zaměstnanost (se zaměřením na ČR), EURES (zaměstnanost v EU/EHP) a informace o MPSV ČR – barevně odlišeny.
Lidé, u nichž se objeví zdravotní komplikace, obvykle očekávají radu od lékaře, jak dále postupovat nejen v oblasti čistě medicínské. Velmi často jsou takové otázky směrovány také do oblasti sociálního zabezpečení a možnosti státu pomoci lidem v těžkých situacích. Portál danou problematiku řeší komplexně. Klienti zde naleznou podrobné návody, jak v konkrétní situaci postupovat, a příklady výpočtů jednotlivých dávek. V mnoha případech je tedy jistě užitečnější odkázat klienta či pacienta na tyto zpracované příklady řešení životních situací (případně je pacientovi/klientovi vytisknout), než podrobně vysvětlovat jednotlivé možnosti. Obdobně jsou k dispozici informace o zaměstnávání osob se zdravotním postižením. Portál rovněž obsahuje kontaktní informace na jednotlivé složky MPSV ČR, např. úřady práce.
Elektronická neschopenka
sníží administrativní zátěž
Zapojení lékařské posudkové služby do elektronické výměny zdravotních informací, které jsou jinak získávány časově velmi náročnou cestou, by výrazně ulehčilo práci nejen posudkovým lékařům, ale zpětně i lékařům, kteří do systému výměny informací vstupují a s informacemi a závěry lékařské posudkové služby dále pracují. Rovněž by zcela jistě vedlo ke snížení nákladů vynakládaných v systému sociálního zabezpečení.
Příkladem užitečné a opodstatněné výměny informací je připravovaná elektronizace údajů o dočasné pracovní neschopnosti. V situaci, kdy je v ordinaci ošetřujícího lékaře počítač a zdravotní dokumentace se vede v elektronické formě, se jeví jako logické zrychlit výměnu dat mezi okresní správou sociálního zabezpečení či ČSSZ a ošetřujícími lékaři (zdravotnickými zařízeními) zavedením „elektronické neschopenky“. Ta by měla umožnit, aby byl orgán nemocenského pojištění a lékařské posudkové služby nejen ihned informován o uznání a ukončení pracovní neschopnosti, ale i o případných změnách – např. příčině dočasné pracovní neschopnosti, změně pobytu pojištěnce, změně režimu práce neschopného pojištěnce apod. Proto MPSV ČR vypsalo výzkumný projekt „Elektronická neschopenka, včetně elektronického hlášení změn v průběhu pracovní neschopnosti jako prostředek ke snížení administrativní zátěže ošetřujících lékařů, zefektivnění součinnosti orgánů nemocenského pojištění, lékařské posudkové služby a ošetřujících lékařů a možnosti efektivního provádění kontroly posuzování dočasné pracovní neschopnosti; možnosti propojení na program EPN“.
V rámci rozvoje programu eHealth v České republice se předpokládá, že vedení zdravotní dokumentace v elektronické podobě postupně nahradí její listinnou formu. Změna ve způsobu předávání informací mezi lékařem a pacientem, která začala projektem IZIP, logicky vyúsťuje i ve změnu předávání informací mezi orgánem nemocenského pojištění, tedy okresní správou sociálního zabezpečení či ČSSZ a ošetřujícím lékařem.
Počítač v ordinaci ošetřujícího lékaře a počítač posudkového lékaře tak podstatně přispějí k propojení výměny informací ze systému zdravotního do systému sociálního. Cílem řešení se stává snadné, rychlé a ekonomicky výhodné předávání informací, které je pro plynulou spolupráci mezi resortem zdravotnictví a resortem sociálním nezbytné.
Nejen tématu elektronického předávání informací ve zdravotnictví, ale i dalším aspektům využívání informačních technologií v každodenní praxi se věnují semináře vzdělávacího programu pro zdravotnické pracovníky Počítač v ordinaci lékaře. Organizuje je České národní fórum pro eHealth ve spolupráci s Českou společností zdravotnické informatiky a vědeckých informací pod záštitou místopředsedy vlády a ministra práce a sociálních věcí RNDr. Petra Nečase a ministra vnitra MUDr. Mgr. Ivana Langera.
Poslední seminář se koná 17. října v Praze
Čas konání od 14.00 (registrace od 13.30) do 18.00 hodin.
Účast na vzdělávacím programu je podmíněna registrací a poplatkem ve výši 100 Kč
splatném při registraci, či ve výši 150 Kč v případě platby v místě konání semináře.
Všichni účastníci obdrží učebnici s přehledným popisem problematiky eHealth
a návodem, kde hledat podrobnější informace pro své další vzdělávání.
Registrovat se lze telefonicky na čísle 602 209 500 (v pracovní dny od 9 do 17 h)
nebo prostřednictvím internetových stránek .
Zdroj: