Počítače ve službách pražské záchranky
"Pražské nemocnice přijmou od zdravotnické záchranné služby každý měsíc průměrně 8 500 pacientů. Téměř 2 000 z nich přivážejí posádky rychlé lékařské pomoci," uvedl MUDr. Zdeněk Schwarz, ředitel ZZS HMP, a dodal, "použití počítačů při psaní lékařských zpráv v terénu ušetří pět minut z každého příjmu v nemocnici. Minimalizuje se také počet chyb při přepisech zpráv, což má přímý vliv na bezpečnost pacientů."
Nová technika zachrání více životů
Cílem projektu, jehož realizaci koordinovaly společnosti Intel a KTTP, bylo prověřit, nakolik efektivní je při přednemocniční péči využití mobilní počítačové technologie. "Zkušenosti získané v pilotním projektu usnadní implementaci dalších informačních technologií do zdravotnictví," konstatuje "realizátor" celého projektu MUDr. Pavel Trnka, ředitel společnosti KTTP, která se při poskytování služeb v oblasti informačních a komunikačních technologií zaměřuje právě na zdravotnictví.
Počítačové vybavení je zatím ve dvou vozech rychlé lékařské pomoci. Lékaři zde mají k dispozici odolný notebook se softwarem a tiskárnou. Díky mobilní technologii jsou informace o ošetřovaném pacientovi dostupné z různých informačních systémů, například VZP nebo IZIP. Mohou tak v časové tísni podpořit a ovlivnit rozhodování lékaře. "Díky novému technologickému vybavení ve vozech a v centrále záchranné služby se podaří zachránit více životů," řekl Pavel Kubů, manažer pro oblast zdravotnictví společnosti Intel, s tím, že se sníží také náklady v dalších oblastech zdravotnické péče, například díky optimalizací příjmu nemocných. Přesné informace o pacientovi, které se zadají do počítače hned na místě a následně se na pozadí porovnají s registrem pojištěnců, zamezí mimo jiné vracení množství špatně zařazených účetních dokladů z pojišťoven záchranné službě. "U každého jednotlivého dokladu se tak průměrně ušetří 15 minut nutných na jeho opravu. U dvou tisíc pacientů měsíčně už pak hovoříme o 500 hodinách času, které můžeme věnovat jiným administrativním činnostem nebo je investovat do dalšího zlepšování služeb," dodává Pavel Trnka.
Jsme první
Pilotní projekt Mobilita pro život byl vyhodnocen jako nadprůměrně úspěšný. Celkové náklady na informační technologie, které zahrnovaly dva odolné notebooky, tiskárny a software, činily 306 239 Kč. Čistá současná hodnota tříletého projektu představuje více než půl milionu korun a předpokládá se míra návratnosti 149 % s vyrovnáním nákladů a příjmů asi do 12 měsíců. "Jsme první záchranná služba, která se pokusila realizovat tuto formu práce lékařů v terénu. Vzniklý model se bude dále rozrůstat tak, jak se budou databáze rozšiřovat. Jsme rádi, že o výsledky naší práce projevilo zájem více záchranných služeb, budeme je prezentovat v zahraničí. Zahajujeme projekt, který nemá obdoby. Před pěti lety, když jsem s touto myšlenkou přišel, jsme se rozhodli navštívit několik zemí a hledali inspiraci. Zjistili jsme, že všichni mají stejný problém jako my - jsou průkopníky a teprve podobný model tvoří. Jsme rádi, že díky prostředkům hlavního města Prahy jsme mohli být první a mohli jsme projekt dotáhnout do této plně funkční podoby," uzavřel Zdeněk Schwarz, ředitel ZZS HMP.
Zdroj: Medical Tribune