Podíl XMRV na karcinomu prostaty zpochybněn
V MT 29, na str. A1, A5 jsme v článku prof. Petra Za chronickou únavu mohou viry informovali o důkazech spojujících vznik syndromu chronické únavy s infekcí retrovirem XMRV (Xenotropic Murine Leukemia Virus‑Related Virus). Judy Mikovitsová je prezentovala na stránkách týdeníku Science. V článku byla i zmínka, že infekce virem XMRV může být pokládána za jednu z příčin nádorových onemocnění prostaty. Nyní přinášíme informaci německých odborníků, jejichž práce přichází s opačnými závěry.
Myší retrovirus XMRV byl nedávno spojen se vznikem agresivních nádorů prostaty a s chronickým únavovým syndromem. V prvních studiích se ukazovalo, že až 40 % nádorů prostaty obsahuje částice retroviru XMRV. Když byly nádory vyšetřeny histologicky, objevovaly se proteiny retroviru jen v nádorových buňkách. Nádory pacientů infikovaných retrovirem byly výrazně agresivnější. Nejnovější publikace německých lékařů zveřejněná ve vědeckém časopise Retrovirology ale souvislost mezi infekcí retrovirem XMRV a nádory prostaty nepotvrdila.
Zvýšenou náchylnost k nádorům prostaty genetici spojovali s lokusem HPC1 (Hereditary Prostate Cancer locus‑1). V něm se nachází gen RNASEL pro ribonukleázu L, která je součástí interferonové odezvy imunitního systému na virové infekce. Mutace R462Q genu RNASEL má za následek sníženou aktivitu ribonukleázy L, a je proto spojována se zvýšenou náchylností k infekci retrovirem XMRV. V předchozích studiích se lidé homozygotní na mutaci R462Q genu RNASEL ukázali jako zvýšeně náchylní k nádorovému onemocnění prostaty.
Tým lékařů a genetiků vedených Norbertem Bannertem a Reinhardem Kurthem z berlínského Institutu Roberta Kocha nashromáždil v letech 2000 až 2006 celkem 589 vzorků nádorů prostaty.
Homozygotních pro mutaci R462Q genu RNASEL bylo 76 vzorků. Z žádného ze vzorků se však nepodařilo izolovat ani RNA, ani provirovou DNA retroviru XMRV. Vyšetření pomocí ELISA neodhalilo u pacientů ani protilátky proti XMRV. Mezi německými pacienty se tak neprokázala spojitost mezi vznikem nádoru prostaty a virem XMVR ani u lidí s genotypem spojovaným se zvýšenou náchylností k tomuto onemocnění.
Zdroj: Medical Tribune