Přeskočit na obsah

Podle levice by praktici měli pohotovost sloužit povinně

Novelu předložili tři poslanci Komunistické strany Čech a Moravy. Argumentují tím, že současný zákon o zdravotní péči v nestátních zdravotnických zařízeních není dostatečnou garancí spolehlivého zajištění pohotovostí v krajích. S návrhem souhlasí také ČSSD.

"Dnes řada praktických lékařů pohotovosti neslouží, přestože je to jejich povinnost. Situace je dnes velmi problematická. Hrozí, že na LSPP nebude mít kdo pracovat," uvedla pro MT spoluautorka návrhu, poslankyně Kateřina Konečná. "Pohotovosti dnes slouží lékaři z nemocnic, kteří jsou dvanáct hodin na sále a jimž služby na pohotovosti ředitelé nemocnic nařídí. Současný zákon nedává žádnou pravomoc krajům, aby praktické lékaře ke službám na pohotovosti přiměly," vysvětluje poslankyně.

Lékařům se návrh novely vůbec nelíbí. Odmítají především způsob, jakým má nová legislativa účast na službách vymáhat. "Návrh uvedeného zákona je zcela nepřijatelný. V duchu totality je nařizována práce pod trestem .nucené práce'. Řešení problému je jednoduché - stačí praktické lékaře (nebo jiné službu konající lékaře) adekvátně zaplatit a systém, jak je prokázáno, začne fungovat. Nezbývá než připomenout naší levici, aby se nevracela zpátky do minulosti," podotýká předseda Společnosti všeobecného lékařství ČLS JeP, doc.

MUDr. Svatopluk Býma, CSc. Podobný názor má také předseda Sdružení praktických lékařů ČR MUDr. Václav Šmatlák. "Návrh komunistických poslanců na zavedení de facto nepřetržité povinnosti zabezpečovat zdravotní péči pro registrované pojištěnce je bezprecedentním pokusem, jak z pozice moci jednostranným aktem donutit jiné osoby (v tomto případě praktické lékaře) k určité činnosti i proti jejich svobodné vůli a za podmínek, o kterých nemohou spolurozhodovat," říká MUDr. Šmatlák.

Dokončení na str. C2

Nejkontroverznější částí zákona je půlmilionová sankce za odmítnutí LSPP sloužit. Lékaři argumentují tím, že pokud chtějí zákonodárci současný problém pohotovostí řešit, měli by lékaře spíše finančně motivovat, než jim ukládat sankce.

Poslankyně Konečná však současné znění návrhu obhajuje s tím, že dnes je praktický lékař dostatečně finančně ohodnocen a nepotřebuje další motivace k tomu, aby sloužil pohotovosti. "Praktický lékař dostává za každého pacienta automaticky každý měsíc 40 Kč. Já mu ty peníze nezávidím. Já jenom tvrdím, že pokud tyto peníze dostává, tak je to pro něj dostatečná motivace, aby se o pacienty postaral i jinak než v ordinačních hodinách," zdůvodňuje poslankyně Konečná, proč návrh zákona tyto sankce obsahuje.

Podle lékařů poslanci praktikům nerozumějí

Reakce lékařů na toto prohlášení na sebe nenechala dlouho čekat, jak je patrné z diskusí na webových stránkách Medical Tribune www.tribune.cz. "Ráda bych paní poslankyni Konečnou upozornila na fakt, že velké množství praktických lékařů v rámci zvyšování své kvalifikace slouží ve svém volném čase noční služby na interních odděleních v různých nemocnicích. Navíc mají povinné přednášky v rámci celoživotního vzdělávání o víkendech a po večerech často na úkor rodiny či partnera. Já svou ordinaci nevlastním, nicméně pracuji jako zaměstnanec v ordinaci PL a odpracuji 64 až 80 hodin měsíčně na interně (doma mám dvě děti). Vzhledem kpracovní době poslanců a jejich zodpovědnosti k lidem bych paní poslankyni doporučila zamyslet se nad svým platem, počtem odpracovaných hodin, případně si na vlastní kůži zkusit denně ošetřit 50 až 60 pacientů často s velmi závažnými chorobami," napsala MUDr. Kateřina Bláhová.

MUDr. Jiří Flusek z Varnsdorfu připojuje v diskusi svou zkušenost se službami LSPP: "Podotýkám, že jako praktický lékař jsem LSPP sloužil ve zdejší nemocnici jako jeden z mála až do jejího zániku v tehdejší podobě (tzn. ambulantní pohotovost a návštěvy pacientů na vyžádání) a převedení na formu ambulantní nevýjezdní pohotovostní služby, souběžně jsem i sloužil služby RLP, což činím doposud. Takže mě, myslím, nikdo nemůže obvinit, že se svým i cizím pacientům nevěnuji. Protože vím, jak byla LSPP zneužívána lidmi, kterým se prostě nechtělo čekat v ordinaci svého praktického lékaře, působí na mě komicky, že se za služby LSPP zasazuje někdo, kdo po stranické linii dělá vše pro to, aby LSPP nebyla LSPP, ale ordinace pro neurgentní stavy v mimoordinační dobu. LSPP má smysl, pouze pokud budou zachovány regulační poplatky za její využití a i tak je tento smysl sporný. Život ohrožující a akutní neodložitelné stavy jsou doménou ZZS a nemocničních ambulancí (nebo chce paní Konečná tvrdit, že ošetření infarktu, zlomeniny krčku či septických stavů by bylo na LSPP kvalitnější?). Pokud se týká sporných případů, pro ty by byla LSPP stejně jen přestupní stanicí na výše zmíněné nemocniční ambulance a vše ostatní může počkat do rána. Pokud jsou nemocniční lékaři přetíženi, jde o jiný velký problém. Dále bych chtěl říci, že kapitační platba neznamená, že lékař bude svým pacientům neomezeně k dispozici 24 hodin denně. Tvrdit, že ordinační doba rovná se pracovní doba, je těžká demagogie. Paní Konečná by se měla zabývat především problémem vzrůstajícího nedostatku lékařů primární péče a nevymýšlet variace nevolnického systému," píše MUDr. Flusek.

Předkladatelé zákona poznamenávají, že jde zatím pouze o návrh nového zákona. "Toto znění návrhu zákona je pouze materiál k další diskusi. My bychom byli rádi, kdyby se mezi lékaři na toto téma rozproudila debata, kdyby zazněly další návrhy, jak tuto problematickou situaci řešit. Jsme otevření všem názorům odborné veřejnosti," vzkazuje poslankyně Konečná lékařům.

Komentáře k tématu povinných pohotovostí čtěte v samostatných článcích na této straně.


Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené