Podmínky pro tzv. rizikový příplatek se zpřísnily
Na oddělení klinických laboratoří, na kterém pracuje, nám byl odebrán rizikový příplatek. Chtěla bych se zeptat, zda na něho máme nárok, když zpracováváme biologický materiál mimo jiné i z plicního oddělení, které tento příplatek pobírá. Podotýkám, že neprovádíme mikrobiologické vyšetření, ale všechny zkumavky s biologickým materiálem na jiná vyšetření z tohoto oddělení musíme otevřít. Zkumavky se statutem se transportují přes naši laboratoř v uzavřeném stavu do jiné laboratoře - u nás jsou asi tři hodiny denně.
Právní úprava poskytování příplatku za ztížené pracovní prostředí (v praxi často nepřesně označovaného jako tzv. rizikový příplatek) doznala zásadních změn k 1. lednu 2007, kdy vstoupil v účinnost (nový) zákoník práce a spolu s ním prováděcí nařízení vlády č. 567/2006 Sb., které významným způsobem zúžilo vymezení ztíženého pracovního prostředí. Ztíženým pracovním prostředím se dle uvedeného nařízení vlády rozumí prostředí, ve kterém je výkon práce spojen s mimořádnými obtížemi vyplývajícími z vystavení účinkům ztěžujícího vlivu a z opatření k jejich snížení nebo odstranění. Co přesně, má charakter ztíženého pracovního prostředí stanoví § 6 odst. 2 citovaného nařízení vlády č. 567/2006 Sb.
Ve vztahu k dotazu, který uvádíte, je třeba uvést, že předmětné nařízení vlády je velmi striktní, neboť za ztížené pracovní prostředí považuje skutečně jen velmi exponovaná prostředí, a tedy nárok na příplatek za ztížené pracovní prostředí zakládá jen těm zaměstnancům, kteří např. dle § 6 odst. 2 písm. h) nařízení vlády č. 567/2006 Sb. vědomé zacházejí s biologickými činiteli nebo jejich zdroji nebo přenášeči, kterými jsou přesně vyjmenované kategorie (mimo jiné virus Ebola, virus Marburské horečky, všechny typy viru varioly, Mycobacterium leprae, virus opičích neštovic nebo viry lidské imunodeficience, Avia influenza virus typu A, podtypu H 5 nebo H 7 a jeho genetické mutace, Mycobacterium tuberculosis atd.), a dále např. dle § 6 odst. 2 písm. k) téhož nařízení vlády zaměstnancům, kteří vykonávají pracovní činnosti spojené s vyšetřováním a léčením osob hospitalizovaných na klinických pracovištích specializovaných na léčení infekčních onemocnění.
Z uvedeného dotazu nijak jednoznačně nevyplývá, že by měly být splněny přísné podmínky pro vznik nároku na poskytování příplatku za ztížené pracovní prostředí, nicméně plně objektivní posouzení lze provést jen při detailním seznámení se s faktickým výkonem práce podle pracovní smlouvy, jakož i s charakterem pracoviště.
Zdroj: