Podmínky zvýšení důchodu pro bezmocnost
Vaše pacientka má zřejmě na mysli tzv. zvýšení důchodu pro bezmocnost. Toto zvýšení upravuje zákon č. 100/1988 Sb., o sociálním zabezpečení, v platném znění, ve svém § 70. Podle tohoto ustanovení má na zvýšení důchodu pro bezmocnost důchodce právo v případě, že jeho zdravotní stav vyžaduje ošetření a obsluhu jinou osobou. Zákon rozlišuje tři stupně bezmocnosti – částečnou bezmocnost, převážnou bezmocnost a úplnou bezmocnost. Tyto pojmy definuje prováděcí vyhláška k zákonu o důchodovém pojištění č. 284/1995 Sb. takto:
Částečně bezmocným je člověk, který potřebuje dlouhodobě pomoc jiné osoby při některých nezbytných životních úkonech, například při mytí, oblékání, česání. Za částečně bezmocnou osobu se vždy považuje osoba prakticky nevidomá.
Převážně bezmocným je člověk, který kromě pomoci, kterou potřebuje osoba částečně bezmocná, potřebuje navíc i pravidelnou pomoc, případně soustavný dohled jiné osoby při hlavních životních úkonech, např. při chůzi či při výkonu fyziologických potřeb. Za převážně bezmocnou osobu se vždy považuje osoba úplně nevidomá.
Úplně bezmocným je člověk, který zcela pozbyl schopnost sebeobsluhy, který potřebuje soustavné ošetřování a při všech životních úkonech je odkázán na pomoc jiné osoby.
...
Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 6/2005, strana 26
Zdroj: