Přeskočit na obsah

Podporuje postkoitální antikoncepce rizikové sexuální chování u dospívajících?

Postkoitální neboli emergentní antikoncepce („morning afterpill“) obsahuje vysoké dávky stejných hormonů, jaké se používají v perorální kontracepci. Pokud by se postkoitální antikoncepce skutečně užívala po nechráněném pohlavním aktu, mohla by potenciálně zabránit milionům nechtěných otěhotnění, k nimž každoročně v USA dochází. Přesto je přístup k emergentní antikoncepci pro americké ženy velmi omezený. Děje se tak navzdory úsilí mnoha medicínských organizací, právních skupin a některých států USA o uvolnění regulačních restrikcí. V roce 2002 pouze 4,2 % sexuálně aktivních žen uvedlo, že použily postkoitální antikoncepci. Emergentní antikoncepce se stala dostupnou od 60. let minulého století díky zavedení antikoncepce. V roce 1998 schválil FDA pro tuto specifickou indikaci jako první ze dvou produktů preparát Preven (ethinylestradiol a levonorgestrel, známý též jako Yuzpeho metoda). Zatímco Preven se již komerčně nevyrábí, přípravek Plan B (tablety s levonorgestrelem) je stále dostupný, buď na recept, nebo v některých státech USA volně prodejný. Celonárodní uvolnění prodeje preparátu Plan B bez preskripce úřad FDA v květnu 2004 odmítl kvůli obavám, že by toho mladé ženy zneužívaly. Tato forma antikoncepce je přitom mnohem bezpečnější než některé dnes volně prodejné preparáty, protože zde neexistuje nebezpečí předávkování nebo potenciálního vzniku závislosti, preparát není teratogenní a nemá žádné reálné kontraindikace užití. Následovala intenzivní moralistická a politická debata nad potenciálními následky zvýšeného přístupu k postkoitální antikoncepci. Úřad FDA byl obviněn z ignorování vědeckých dat, když nedovolil volný prodej tablet Plan B. (Poznámka vydavatele: Když tento článek šel do tisku, Bushova administrativa oznámila, že 1. září se o volném prodeji tohoto preparátu bude znova rozhodovat.) Tento článek shrnuje dostupnou literaturu o postkoitální antikoncepci a jejím vlivu na o sexuální chování. Jaká jsou sexuální rizika?
Oponenti usnadnění přístupu k postkoitální antikoncepci prosazují názor, že zavedení volného prodeje povede mládež a ženy vůbec k rizikovému sexuálnímu chování. Poskytovatelé zdravotní péče, kteří pečují o mladé dívky a ženy, a dokonce i některé ženy s rizikem nežádoucího otěhotnění, vyjádřili obavy, že přímý přístup k emergentní antikoncepci může vysílat rozporuplné vzkazy o sexuálním zdraví. Podle definice představuje rizikové sexuální chování jakékoli praktiky, které jedince uvádějí v riziko nechtěného otěhotnění a/nebo nákazy sexuálně přenosným onemocněním. Je to například nechráněný pohlavní styk (sex bez kondomu nebo jiné formy antikoncepce), nesoustavné užívání antikoncepce, dále užívání antikoncepce bez řádné ochrany proti sexuálně přenosným onemocněním a sexuální styk s více partnery. Vyskytly se i obavy, že snadný přístup k postkoitální antikoncepci povede k jejímu opakovanému nebo nadměrnému používání, přestože je zamýšlena pouze jako příležitostná pomoc. Nicméně neexistuje žádný vědecký důkaz, který by tyto argumenty podpořil. Naopak, většina výzkumů potvrzuje, že zlepšení přístupu k postkoitální antikoncepci nezvyšuje výskyt žádné formy rizikového sexuálního chování.
...

Komentář

Autor: As. MUDr. Leoš Teslík

Přestože kombinovaná hormonální antikoncepce u nás patří k nejrozšířenější formě kontracepce u adolescentek a její užití stále roste, k velmi často užívaným antikoncepčním prostředkům v této věkové skupině patří i bariérové a chemické metody. Zároveň stoupají znalosti a informovanost dívek o spektru možných nežádoucích i příznivých účinků preskribovaných kombinovaných preparátů, ale i o možnostech využití hormonální postkoitální antikoncepce. U nás dostupné tablety s 0,75 mg levonorgestrelu (Postinor-2) jsou mladistvým pacientkám nejčastěji doporučovány jako „emergentní“, nouzová antikoncepce v případě neplánovaného prvního pohlavního styku, selhání bariérové antikoncepce, někdy při závažném pochybení v aplikaci kombinovaných perorálních kontraceptiv. V ambulancích se s dívkami, které by žádaly opakovanou a pravidelnou preskripci postkoitální antikoncepce příliš často nesetkáváme.
...

Plnou verzi článku najdete v: Gynekologie po promoci 6/2005, strana 52

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené