Přeskočit na obsah

Pomalu se blížíme k umělé slinivce břišní

 

Paradigm VeoSystém Paradigm Veo představuje inzulínovou pumpu, jež je oproti jiným podobným zařízením schopna zastavit přívod inzulinu v případě naměřené život ohrožující hypoglykémie pacienta. Díky tomu je ideálním přístrojem pro nemocné inklinující ke vzniku hypoglykémií, stejně jako pro diabetiky, kteří se hypoglykemických příhod obávají a v důsledku toho udržují svoji glykémii na zbytečně vysoké hladině. "Na všech klíčových světových diabetologických kongresech, které navštěvuji, se neustále skloňuje hypoglykémie, hypoglykémie, hypoglykémie... a jak jí čelit. Systém Paradigm Veo by mohl být prvním krokem," řekla prof. MUDr. Terezie Pelikánová, DrSc., vedoucí Centra diabetologie IKEM.

Systém je schopen pacienta upozornit na blížící se hypoglykémii, což v praxi vypadá tak, že se alarm spustí v pacientem nastavený čas před poklesem hladiny cukru do hypoglykemických hodnot. Pacient buď může alarm vypnout a najíst se, nebo, například ve spánku, pumpa přeruší dodávku inzulinu. Další výhodou je i možnost nastavení velmi nízké bazální dávky inzulinu - až 0,025 jednotky za hodinu. Tím se systém stává vhodným pro dětské diabetiky a pro pacienty se zvýšenou citlivostí na množství inzulinu.

Jak jej získat a co za něj?

Systém Paradigm Veo může indikovat pouze akreditované diabetologické pracoviště. Je určen pro diabetiky převážně prvního typu, kteří buď trpí syndromem nerozpoznané hypoglykémie, anebo při stávající léčbě inzulinovou pumpou nejsou dobře kompenzováni (tj. koncentrace jejich glykovaného hemoglobinu je vyšší než 5,3 mmol/l). Pokud si pacient vybere tuto pumpu, edukační sestra diabetologického centra jej vyškolí v používání systému.

Zařízení je plně hrazeno pojišťovnou (jeho cena je necelých 106 000 korun) včetně spotřebního materiálu, jako jsou kanyly apod. Co se týče senzorů, jsou bohužel hrazeny pouze čtyřikrát do roka. Zařízení je vybaveno senzory, jejichž spolehlivost je garantována po dobu šesti dnů. Záleží na dohodě pacienta s lékařem, kdy je v daném roce účelné, aby využil těchto čtyř hrazených senzorů - jestli zpočátku např. využije dva pro vysledování dynamiky hladiny glykémie a později zbylé dva pro kontrolu nebo zvolí jiný přístup. Pacient má samozřejmě možnost, a mnohý tuto cestu volí, senzory zakoupit. Cena jednoho dosahuje 800 korun.

Kontrolu může provést i terénní diabetolog

Inzulinová pumpa zásobuje kontinuálně pacienta lékařem nastavenou bazální dávkou inzulinu, kterou nemocný nemá možnost měnit. Bolusové dávky, např. před jídlem, pacient určuje sám s přihlédnutím k hodnotě glykémie zjištěné glukometrem. (Pokud aktuálně používá senzor, tak senzorem, jejž musí každých dvanáct hodin dle hodnot naměřených glukometrem navíc kalibrovat.)

Kontrolu přístroje může provést samotné diabetologické centrum, nicméně je k tomu oprávněn i terénní diabetolog, jenž může s pojišťovnou nasmlouvat patřičné kódy. Většina pojišťoven ovšem vyžaduje, aby vlastnil přístroj na proměření inzulinové pumpy. Jeho pořizovací hodnota je 26 000 korun, ale pojišťovny jeho pořízení žádným způsobem finančně nepodporují. Jedná se např. o zařízení Guardian RT, jež si může pořídit i pacient, nebo zařízení určené speciálně pouze pro lékaře CGMS iPro. Spolehlivost systému Paradigm Veo je garantována čtyři roky, poté u něj může pacient buď zůstat nebo zvolit nějaký jiný systém.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené