Přeskočit na obsah

Poradní vědecká rada ministra zdravotnictví skončila

Členové Vědecké rady MZ ČR loni měli být znovu jmenováni nebo přejmenováni, ale nedošlo k tomu. „Vědecké radě v předchozím složení vypršel mandát. Bohužel pan ministr od listopadu neschválil vědeckou radu,“ uvedl po svém odchodu z pozice náměstka ministra prof. Aleksi Šedo. Dodal, že vědecká rada je důležitá i pro nastavení hodnocení vědy ve zdravotnictví.

Jednotlivé členy rady loni zaskočil odvolací dopis. Následně byli informováni, že jim beztak skončil mandát. Funkční období člena Vědecké rady MZ je totiž ze statutu rady dvouleté a rada byla oficiálně jmenována v únoru 2018.

„Po jmenování ministra Blatného jsem se s ním jako předseda Vědecké rady sešel a navrhl mu svolání Vědecké rady. Následně byl ale zjištěn technický problém,“ vysvětluje bývalý předseda Vědecké rady MZ ČR prof. Štěpán Svačina, předseda České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně. „Pan ministr Vědeckou radu odvolal poměrně nešťastným dopisem, který byl jeho jménem odeslán. Tón dopisu členy Vědecké rady překvapil a někteří volali mne a jiní pana ministra. V následujícím omluvném dopise pan ministr situaci všem vysvětlil. Důvod byl zejména administrativní, podle statutu Vědecké radě skončilo funkční období,“ uvádí prof. Svačina a dodává, že jej ministr pozval v nejbližší době k jednání o jmenování rady v novém personálním složení.

Někteří bývalí členové rady pro Medical Tribune uvedli, že věří, že tento orgán má smysl a je škoda, že se nyní neschází. „Myslím, že by ministr měl mít odborný poradní orgán, jako lékařská komora také máme vědeckou radu,“ uvedl bývalý člen rady viceprezident České lékařské komory MUDr. Zdeněk Mrozek.

„Podle mého názoru je škoda, že vědecká rada prakticky od konce prázdnin nefungovala a nyní ani neexistuje. Je potřeba si uvědomit, že předseda Vědecké rady byl předseda ČLS JEP, což jenom zvyšovalo vážnost a důvěryhodnost tohoto orgánu,“ uvedl bývalý místopředseda Vědecké rady prof. Vlastimil Válek, předseda poslaneckého klubu TOP 09.

Kdy bude Vědecká rada MZ obnovena, ani kdo typově bude do Vědecké rady MZ jmenován, ministerstvo zdravotnictví neupřesnilo. „Vzhledem k tomu, že se jedná o poradní orgán ministra zdravotnictví, je plně v jeho kompetenci vybrat si kandidáty, a to takové, kteří jsou považováni za odborníky ve svém oboru a budou aktivními členy v řešených otázkách,“ sdělila mluvčí ministra zdravotnictví Barbora Peterová.

Bývalý náměstek ministra prof. Aleksi Šedo po svém odchodu z úřadu v rozhovoru pro tribune.cz popsal, že s ministrem jednal o takové změně složení Vědecké rady MZ, aby více odrážela odpovědnost v otázkách zdravotnického výzkumu a vědy. „S kolegy včetně pana ministra jsme mluvili o tom, že by se vědecká rada měla skládat především ze zástupců organizací, které mají co mluvit do biomedicínského výzkumu. Měli v ní být lidé z Agentury pro zdravotnický výzkum, z kolegia Asociace děkanů lékařských fakult, České lékařské společnosti, z rady vlády pro vědu, a další. Nominovaní institucemi, nikoli subjektivním výběrem. V tuto chvíli nevím, koho si pan ministr bude chtít do vědecké rady nominovat,“ uvedl Šedo.

V roce 2018 se Vědecká rada MZ ČR sešla pětkrát, v roce 2019 čtyřikrát a v roce 2020 také čtyřikrát. Naposledy v polovině října, tedy před jmenováním doc. Jana Blatného ministrem. Na posledním jednání členové rady probírali zejména epidemii COVID-19, preventivní testování antigenními testy, epidemickou situaci a kapacity nemocnic, a další aspekty. Rada vyjádřila souhlas se stanoviskem, které vyzývalo lékaře ať se v otázce COVID-19 vyjadřují jen ke své odbornosti.

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené