Přeskočit na obsah

Poraďte pacientovi - Poševní flóra je mnohem pestřejší, než se zdálo

Objevila se u mě vulvovaginální mykóza. Jak se mám chovat, aby se ode mě nenakazila moje rodina?

Na partnera se při sexuálním styku toto onemocnění přenést může, jinak ale nehrozí, že by došlo k přenosu na ostatní členy rodiny například prostřednictvím ručníku nebo toalety. Je třeba si uvědomit, že kvasinky jsou všudypřítomné, při kultivačním vyšetření je nalezneme u dvaceti procent - podle některých studií dokonce u čtyřiceti procent - žen, aniž by u většiny z nich způsobovaly potíže. Nejčastěji při tom jde o kmen Candida albicans. Dříve se soudilo, že za normálních okolností je pochva osídlena pouze laktobacilem, dnes víme, že přirozená poševní flóra je mnohem pestřejší. Kvasinka je v podstatě ve dvou fenotypických formách. První je neinfekční, saprofytická. K tomu, aby došlo ke vzniku invazivní, a tedy i infekční vláknité formy, se musejí vytvořit určité podmínky, především pokud jde o změny poševního prostředí. Někdy stačí třeba jen to, že se žena vykoupe v bazénu s chlorovanou vodou.

Je možné, aby toto onemocnění přenášel muž, když má sexuální styk s více ženami?

Takto přímo k přenosu nedochází. Dříve se soudilo, že se svým způsobem jedná o sexuálně přenosnou chorobu, ale není tomu tak. S pohlavním životem to ale souvisí. Častější sexuální styk je rizikovým faktorem, dochází při něm ke změně poševního prostředí a mikrotraumatům sliznice, což opět vytváří předpoklady pro nežádoucí vývoj kandidových patogenů.

Mohu sama poznat, zda jde o mykózu, nebo o bakteriální infekci?

Spolehlivě nikoli. Ne každá žena, která má výtok z pochvy, má také kandidózu. Nejčastěji jde o bakteriální vaginózu, kvasinkové infekce jsou na druhém místě. Existují studie, které ukazují, že pouze z klinických příznaků jsou lékaři schopni tyto dva stavy správně rozlišit jen v 50 až 60 procentech případů. Samotné kultivační vyšetření přitom nestačí. Pozitivní kultivace ještě nemusí nic znamenat, protože kvasinky prostě mohou v pochvě být, aniž by způsobily vulvovaginální infekci. Zcela přesnou diagnózu umožní až mikrobiologické vyšetření.

Jsou lokální prostředky stejně účinné jako ty, co se podávají celkově?

V zásadě ano. Největší účinnost, mezi 85 až 90 procenty, vykazují azolové přípravky. U celkové léčby musíme už více brát v úvahu nežádoucí účinky. Tyto léky se odbourávají přes cytochrom P450, což může přinést další komplikace. Perorální léčba je zpravidla nezbytná u žen, které mají chronické, recidivující potíže, jinak preferujeme lokální terapii.

Vulvovaginální mykózy se u mě opakují, není to z vody? Mohu se koupat ve volné přírodě?

Největším rizikem je koupání v chlorované vodě. Proto ženám, které mají chronickou kandidózu nebo opakované ataky kandidových infekcí, nedoporučujeme chodit plavat do bazénů a radíme jim místo vany používat sprchu. Stejně tak může k potížím vést excesivní intimní hygiena a používání silně parfémovaných hygienických prostředků. Velkou roli hraje spodní prádlo, striktně doporučujeme prádlo bavlněné. Na vzniku onemocnění se může podílet i vlhká zapářka, typicky k tomu může dojít, když žena třeba dlouho cestuje v autě.

Mám opakované mykózy, nepomohly by mi výplachy pochvy?

Preventivní výplachy pochvy nedoporučujeme, opět jde o porušení přirozeného vaginálního prostředí.

Mám pocit, jako by mé potíže nějak souvisely s menstruací. Je to možné?

Typická vulvovaginální kvasinková infekce začíná v druhé polovině menstruačního cyklu, na rozdíl například od trichomonádové infekce, která začíná spíše po menstruaci. Podobně jako kandidové infekce je na menstruační cyklus vázáno onemocnění způsobené přemnožením atypických laktobacilů. Jeho příznaky mohou být naprosto identické jako u kvasinkové infekce, na antimykotickou léčbu ale samozřejmě takový stav nereaguje.

Jsem těhotná a objevila se u mě vaginální mykóza. Nemůže to nějak poškodit dítě?

Je třeba počítat s tím, že po celé těhotenství je organismus k těmto infekcím vnímavější, už kvůli zvýšeným koncentracím některých hormonů. Pokud k infekci dojde, pro dítě to nebezpečí nepředstavuje. Jestliže je to možné, preferujeme léčbu po dvanáctém týdnu těhotenství a lokálními přípravky. Úspěšnost terapie v graviditě je výrazně menší.

Už dvakrát se mi stalo, že se u mě objevila vulvovaginální mykóza po léčbě antibiotiky. To asi není náhoda, že?

Léčba širokospektrými antibiotiky, zvláště peniciliny či cefalosporiny, je rizikovým faktorem pro vznik kandidózy. Především jde o to, že na tato antibiotika je citlivý laktobacil. Pokud je antibiotickou terapií potlačen, kvasinky snadno přerostou. U žen s recidivujícími mykotickými infekcemi je proto někdy vhodné při nutné antibiotické terapii zároveň podávat preventivně antimykotika.

Jak souvisí hormonální antikoncepce a vaginální mykózy?

Udávalo se, že hormonální antikoncepce jako taková má na rozvoj vaginálních mykóz negativní vliv. Nyní si ale můžeme vybírat z mnoha přípravků, a to i podle obsahu estrogenové složky. Při nízké dávce estrogenů se již tento negativní dopad antikoncepce stírá. Proto takové přípravky mohou užívat i ženy s chronickou vulvovaginální kandidózou.

Jsem alergička a zároveň trpím na vaginální mykózy. Jsou to prostě dva různé problémy, nebo je tu nějaká společná příčina?

Velmi pravděpodobně to spolu souviset může. S polyvalentními alergičkami se v tomto kontextu setkáváme poměrně často. Poševní výstelka patří do spojeného slizničního systému a alergická reakce může probíhat i zde. Následně jako superinfekce vzniká symptomatické kvasinkové onemocnění. Někdy může být žena přímo alergická na kvasinky. Na dalším mechanismu vzniku infekce se podílejí partneři žen, kteří jsou alergici. Z jejich ejakulátu se přenese alergen, který může vyvolat zánětlivou odpověď v pochvě ženy.

Zdá se mi, že potíže spojené s vaginální mykózou se u mě objevují po sladkém jídle, je to možné?

Je. Často to vidíme například předvánočním období. V britském prostředí se pro to dokonce používá termín „candy bunching“.

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené