Přeskočit na obsah

Poraďte svým pacientům: HRT – otázka správné indikace

Rádi bychom všichni zůstali mladí a krásní (a pokud možno bohatí). Bohužel tomu tak není a s přibývajícími roky mnohé ubývá. To je i případ estrogenů (i gestagenů) u žen kolem klimakteria. Kdysi se zdálo, že tento problém je vyřešen. Zejména američtí lékaři na hormonální substituční terapii (HRT) přísahali a těšili se na výsledky „velkých studií“ – WHI (Women’s Health Initiative) a One Million Women – od nichž se očekávala objektivizace příznivých účinků podávaných pohlavních hormonů. Stal se však pravý opak. V důsledku nepříliš přesného zadání a pozdější jednostranné interpretace došlo k velkému zpochybnění přínosu hormonů pro mírně se zvyšující riziko karcinomu prsu při déletrvajícím užívání a mírný nárůst výskytu cévních příhod. Tato fakta byla před lety medializována nepříliš šťastným způsobem, jehož následky se stále promítají do přístupu k HRT. Proto Medical Tribune položila MUDr. Jaroslavu Jeníčkovi, CSc., gynekologovi z Centra klimakterické medicíny Lékařského domu Praha 7, několik otázek, které často slýchají ošetřující lékaři – a to i s jinými specializacemi než gynekologie.

Proč lékaři neustále doporučují hormonální léčbu, když je prokázáno, že škodí?
Není v žádném případě prokázáno, že by hormonální léčba škodila. V České republice je předepisována v konkrétních indikacích již několik let, a to ženám, které ji chtějí užívat. Jako každá léčba, tak i HRT může být spojena s nežádoucími účinky (nepravidelné krvácení nebo špinění, bolest hlavy, napětí prsou), které se ale u moderních přípravků (s nízkými dávkami hormonů nebo u přípravků obsahujících nové gestageny) vyskytují minimálně. Poslední informace o rizicích (hlavně vyšším výskytu karcinomu prsu, infarktu myokardu, iktu, demence) byly získány na populaci starších žen (s průměrným věkem vyšším než 63 let), které u nás běžně substituci neužívají.Nejsou lepší přírodní přípravky?
Nejsou. Kromě jednoho přípravku se jedná o potravinové doplňky, u nichž nemusí být prokázána účinnost jako u registrovaných léků. Jejich účinnost je sporná, často založená na placebovém efektu.
...

Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 5/2005, strana 6

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené