Přeskočit na obsah

Poraďte svým pacientům: Totální endoprotéza

Je už ten pravý čas na operaci?
K správnému rozhodnutí, zda aplikovat nebo neaplikovat totální endoprotézu umělého kloubu, je zapotřebí provést důkladné vyšetření spočívající v posouzení konkrétních potíží nemocného, bolestivosti, rozsahu pohybu v postiženém kloubu i skutečnosti, jak pacientovi případná snížená pohyblivost a bolest komplikuje život. k doporučení operace – totální endoprotézy, při níž se vyměňuje celý kloub, tedy hlavice i jamka – lze přistoupit až po rentgenologickém vyšetření jak konkrétního kloubu, tak kloubů sousedních. Jsou známy případy, kdy poměrně značný nález na rentgenovém snímku nebyl provázen velkými obtížemi, a naopak, kdy vystupňované potíže měly podklad v nepříliš pokročilých kloubních změnách. Indikovat operaci lze tedy pouze na základě objektivního nálezu a skutečných subjektivních potíží nemocného.
Které klouby umíme nahradit?
Nejčastěji prováděnou operací tohoto typu je totální endoprotéza kyčelního kloubu, následuje endoprotéza kolenního kloubu. Umíme však nahradit i další klouby, například ramenní, loketní, hlezenní, klouby prstů…
Existuje „optimální“ věk pro totální endoprotézu?
Více než na věku záleží na stupni progrese onemocnění a potížích pacienta. Zpravidla se podrobují operaci nemocní ve věku 60 až 70 let. V poslední době nejsou výjimkou ani osmdesátiletí. Často je však operace indikována i u daleko mladších pacientů. Totální endoprotéza se totiž provádí z důvodu nejen artrotického postižení, ale i postižení revmatického, nebo se pomocí náhrady kloubu řeší následky úrazu či vrozené vady.

Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 1/2005, strana 10

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené