Poslanci, pomozte!
Tisíce až statisíce pacientů s ranami a defekty kůže nebude, pokud se nic nestane, na rozdíl od stávajících podmínek, zajištěno.
Novela zákona 48/97, která se nyní vrací ze Senátu do parlamentu, v příloze 3, oddíl C, vyřazuje z preskripce prostředků pro vlhké hojení řadu odborností, které se dosud o pacienty s ranami staraly.
Praktici, internisté, geriatři, podiatři a další odbornosti najednou nebudou moci své pacienty léčit, jak byli řadu let jejich nemocní zvyklí a jak to tito lékaři umějí.
Co se stalo? V srpnu byly požádány odborné společnosti o připomínky k zákonu 48/97 Sb. a Česká společnost pro léčbu rány je na MZ včas zaslala. O jejich akceptaci či vyřazení jsme se „dozvěděli“, až když se nám dostal zákon, který prošel třetím čtením v parlamentu, do rukou. Do té doby jsme nebyli upozorněni na změny a ani nově, po dalším odeslání připomínek, osloveni.
V novém znění zjišťujeme, že navrhovaný obsah připomínek byl zčásti ministerstvem po určitých úpravách akceptován, ale objevuje se preskripční omezení, které dosud neexistovalo. Materiály pro vlhké hojení (a těch je hodně) bude mít možnost předepisovat jen odbornost chirurg, dermatolog a odbornost J16.
Na dotaz, jak ministerstvo dospělo k tomuto omezení, jsme dostali odpověď, že si je určila VZP, protože došlo k uvolnění větších rozměrů a zmizel na devět měsíců institut revizního lékaře. VZP se tak má bránit nárůstu plateb.
Katastrofa! To je jediné slovo, které dokáže vyjádřit důsledky neodborných rozhodnutí. Je neskutečné, jak rozhodnutí jednoho úředníka VZP dokáže převrátit život tisíců pacientů. Vždyť například bércovými vředy trpí minimálně přes 100 000 nemocných!
Je vysoce pravděpodobné, že je těchto pacientů mnohem více, protože dle omnibusového šetření, jež iniciovala Česká společnost podpory zdraví a Hojení 21 s agenturou STEM v roce 2006, vyšlo najevo, že bércovými vředy trpí či trpělo 285 000 obyvatel.
A jistě nejsou všichni pacienty chirurgů a dermatologů. Co poradny pro chronické rány, které často vedou internisté či geriatři (populace stárne)? Chronická rána totiž vyžaduje celkový pohled na pacienta a nejen pouze léčbu defektu.
Co podiatrické ambulance? Budou své pacienty posílat na chirurgii? Kdo v problematice pracuje, ví, že to je nesmysl. Drobná poranění, která dosud ošetřovali praktičtí lékaři či podiatři pomocí například antiseptických krytí, budou nyní lékaři ošetřovat jako před 20 lety?
To je něco podobného, jako kdybychom dnes léčili infarkt myokardu třítýdenním klidem. Navíc materiály pro vlhké hojení dokážou zkrátit dobu hojení, snížit bolestivost, snížit počty převazů.
Přitom stačilo, aby úřady oslovily odborné společnosti, zeptaly se, jak vypadá praxe, hledaly řešení pro všechny přijatelné. Věříme, že bychom se jistě domluvili, aby kvalita péče a její dosažitelnost neklesly a přitom nedošlo k dramatickému nárůstu plateb.
Je paradoxní, že stávající návrh s omezením preskripce bude velmi pravděpodobně výrazně dražší. Efektivní řešení jsou a nabízejí se, avšak je třeba vědět, oč jde.
Dále se ukazuje, že když již návrhy projdou k zákonodárcům, nedá se schvalovací mašinerie zastavit, protože přestává platit zdravý rozum a při hlasování rozhoduje politická příslušnost.
A tak se místo pozměňovacích návrhů zákon 48/97 vrací jako celek ze Senátu, kde jsme se snažili vysvětlit problém, zpět do Poslanecké sněmovny. Jedině poslanci mohou nyní pomoci desetitisícům až statisícům pacientů a napravit špatné rozhodnutí z neznalosti.
autor:Prim. MUDr. Ivo Bureš,
člen předsednictva ČSLR
Medical Tribune
Zdroj: Medical Tribune