Přeskočit na obsah

Povinné členství v ČLK není protiústavní

Zrušit ustanovení o povinném členství v zákoně č. 220/1991 Sb., který upravuje působnost lékařské, stomatologické a lékárnické komory, navrhla už v roce 2006 skupina senátorů z různých politických stran. Jádrem návrhu byl argument, že povinné členství odporuje základnímu právu na svobodné sdružování, když z něho činí povinnost. V reakci na výrok ÚS přiznala jedna z tehdejších navrhovatelek Liana Janáčková (bez polit. přísl.), že senátoři návrh sepsali po výzvě skupiny nespokojených lékařů. „Některým členům ČLK totiž vadí, že komora často vystupuje politicky,“ uvedla senátorka.

Podle soudce – zpravodaje ÚS JUDr. Vladimíra Kůrky nemají podobné námitky proti vystupování předáků komory ústavněprávní rozměr. Připomněl, že své představitele si volí členové komory. „Aktuální veřejný obraz komory odráží dominantní vůli všech členů. Lze to vyjádřit i tak, že lékaři mají takovou komoru, jakou chtějí,“ uvedl V. Kůrka.

Podle některých právních odborníků by členství v komorách mohla nahradit povinná registrace, resp. systém, kdy stát by sám kontroloval náležitosti výkonu lékařské profese. Podobně je tomu v deseti evropských státech, zatímco povinné členství ve stavovské organizaci ve čtrnácti. „To je otázka ryze politická, Ústavnímu soudu to z povahy věci nepřísluší hodnotit,“ uvedl JUDr. Kůrka.

Prezident ČLK MUDr. Milan Kubek je s rozhodnutím soudu spokojen, povinné členství je podle něj v zájmu pacientů. „Navrhujícím senátorům šlo pouze o brutální politický útok na ČLK, která hájí zájmy občanů a upozorňuje na nedostatky ve zdravotnictví,“ uvedl M. Kubek.

Považuje za logické, že se komora někdy vyjadřuje k politickým otázkám. „Komora je a bude nestranická, nepodporuje žádnou stranu. Ale politika je správa věcí veřejných a zdravotnictví je věc veřejná. Musíme se vyjadřovat k připravovaným právním normám,“ prohlásil prezident ČLK. Nicméně, podle vlastního vyjádření by mu zásadně nevadil ani systém povinné registrace.

Nynější uspořádání hájil při soudním jednání i zástupce Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR poslanec JUDr. Vojtěch Filip (KSČM). Zdůraznil, že ČLK může účinně zasáhnout proti některým lékařům, kteří se zpronevěřují zásadám profese. „Lékařská komora má pravomoc, kterou by jinak musel vykonávat stát. Jsem přesvědčen, že stát v těchto odborných věcech nemá takovou kompetenci,“ uvedl V. Filip.

Podle mluvčího Ministerstva zdravotnictví ČR Mgr. Tomáše Cikrta se toto rozhodnutí ÚS dalo předpokládat, protože soud posuzoval soulad zákona s ústavou a nehodnotil, zda je povinné členství dobré nebo špatné. „Rozhodnutí soudu nic nemění na faktu, že vývoj v komoře ukázal, že povinné členství nenaplňuje očekávání. Naopak umožňuje úzké skupince lidí, napojené jednoznačně na stínového ministra ČSSD Davida Ratha, vydávat své politické názory za názory všech čtyřiceti tisíc lékařů,“ uvedl T. Cikrt.

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené